Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom na skalnej półce

 

Czas czytania: ~3 min


PJXeWLBtDx6Z4PB2u5g9XqUwnWJFEq32EwTUBBSJbE6OL8bOGp6Xb8NLtSWp_ledge-house-zalewski02.jpg

Pracownia Zalewski Architecture Group opracowała niedawno projekt architektoniczny dwurodzinnego domu, który miałby stanąć na sztucznej skalnej półce w górach Beskidu Śląskiego. Nietypowa konstrukcja ma służyć mieszkańcom, zapewniając im piękny widok na góry.

Swojemu projektowi architekci z pracowni Zalewski Architecture Group nadali anglojęzyczną nazwę „Ledge House”, czyli „dom na półce”. Nie jest to oczywiście przypadek: sztuczna skalna półka, utworzona na potrzeby budynku jest kluczowym elementem tego projektu.

ykX4PGncu5kxRERLYwFnQSR39v2kJQTcD8eM2a8DtGCv8iVY0jvtdgSQeJdg_ledge-house-zalewski01.jpg
rQBA9syr2qVZXa6gnZuJikHUd6UCUQwNaahN2ztgTjrmlGbcxMBppzShl3Ev_ledge-house-zalewski03.jpg

„Niegdyś górskie chaty budowano z tego, co dawała natura. Zazwyczaj były na podmurówce – z kamieni wydobytych ze zbocza, na których spoczywały drewniane ściany. Bryłę dopełniała wysoka czapka, czyli dwuspadowy dach – najodpowiedniejszy w rejonach, gdzie występują duże opady śniegu. Domy były silnie związane z gruntem” – tłumaczą architekci. Tradycja, lokalne przyzwyczajenia i uprawiana w tym miejscu od pokoleń sztuka budowania miały duży wpływ na ostateczny kształt projektu. Trawestacja tradycyjnych form architektury góralskiej była celem projektantów. Bo – jak sami mówią – „postanowili wykorzystać najlepsze elementy tradycji, ale z wykorzystaniem ich w bardziej wydajny sposób, co umożliwia dzisiejsza technologia”.

QVP5OblnKixLjzC0Zf5TBgIjEs7Yl7XJbFFn1wY8Vd8XS1WggqmmA3U18nVp_ledge-house-zalewski04.jpg
qahZAuHBqFO58ZiI2VsGFrk5Ap4UYhO0UL5IDAfIuXFIRMux31Rdw2PZm0MK_ledge-house-zalewski05.jpg

Istotne były oczywiście oczekiwania klientów: dwupokoleniowej rodziny, która chciała zamieszkać w jednym domu, jednak skonstruowanym tak, by każda z dwóch rodzin miała jednocześnie zapewnione poczucie intymności. „Dom miał być dla dwóch pokoleń. Aby zapewnić każdemu z nich pewną dozę prywatności, bryłę ukształtowano w kształcie litery L – każde ramię to jedna rodzina. Dziadkom, jak osobom bardziej tradycyjnym, oddano jednokondygnacyjne skrzydło ustawione równolegle do poziomic. To część najsilniej związana z podłożem. „Młodzi”, bardziej spragnieni mocnych wrażeń, lubiący „bujać w obłokach”, otrzymali z kolei ramię prostopadłe do stoku, częściowo lewitujące – w formie nadwieszonej półki skalnej” – można się dowiedzieć z autorskiego opisu projektu.

CFYP2GStnQPtG1h45nMv2yBAZpFCKVJJAVSJmCG373PlJcuybSmBw1Zb1Wzz_ledge-house-zalewski06.jpg
u5MXRcy4q1X4lbQtCYzuv03JOJQZjUzc5gnrxAuzcaNWKzgjX0Y81J4tqrgp_ledge-house-zalewski07.jpg

Dzięki temu pomysłowi dom nagrał dynamicznego charakteru, a rozbicie bryły na dwie części odebrało mu nieco ciężaru, przełamało monolityczność sporej bryły.

Skoro architekci zdecydowali się na sięganie po formy tradycyjnej architektury góralskiej, dom posadowiono na podmurówce z kamienia łamanego, zaś ściany otrzymały drewniane deskowanie. Całość wieńczy dach z gontu. Myliłby się jednak ten, kto uznałby tę koncepcję za naśladowanie form historycznych. „(...) duże przeszklenia, brak okapów, okna dachowe, a przede wszystkim żelbetowy wysięgnik tarasu z towarzyszącą mu pochylnią, zdradzają współczesne pochodzenie domu” – podkreślają architekci.

WRYR89rd0lqKm6E8Eu8GWwcYV5qF67P31TeZ66X6eSsUkZFR98pcBMUYDL7E_ledge-house-zalewski08.jpg

Wnętrza domu także rozplanowano stosownie do wieku i oczekiwań przyszłych mieszkańców – skrzydło dla „młodych” powiększono o poddasze, zaś połączenie salonu z kuchnią pozwoliło uzyskać ogromną, otwartą przestrzeń, dużymi przeszkleniami otwierająca się na góry. Architekci przygotowali dla mieszkańców jeszcze jedną trakcję: „Podłogę strefy dziennej przedłużono na zewnątrz w postaci tarasu. Kamienna posadzka, taka sama na zewnątrz jak i w środku domu, ma dawać domownikom wrażenie „biwakowania” na półce skalnej, niezależnie czy siedzi się w pokoju przy kominku, czy na tarasie”.

Ledge House - Dom na półce skalnej
Inwestor: Prywatny
Lokalizacja: Beskid Śląski, Polska
Projektanci: Zalewski Architecture Group
Powierzchnia: 600 m2


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

15-minutowa dzielnica w Krakowie
15-minutowa dzielnica w Krakowie

Realizacja projektowanego od 2015, a budowanego od 2016 roku osiedla „Mieszkaj w mieście” właśnie do ...

Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie
G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie

Na narożnej działce w miejscu dawnej Fabryki Mydła i Świec „Adamczewski i S‑ka” działającej od lat 2 ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera