Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Elegancki rytm

 

Czas czytania: ~2 min


BVxHOx610LN9YmAhwQku5aWWZfjDJ8JQt7MMRgXWDxqeCooaSUhvqV01McwZ_szucha-corner-1.jpg

Aleja Szucha w Warszawie – to ulica, na której zachował się jeszcze klimat paradnych arterii wielkiego miasta z XIX czy początku XX wieku. Stoją tu monumentalne gmachy ministerstw i ambasad, klasycystyczne pałace i zabytkowe gmachy użyteczności publicznej. Jednak pomiędzy nimi wciąż można znaleźć obiekty jakby nie pasujące do tego paradnego wizerunku. Jednym z nich jest stojący na rogu Alei Szucha i ulicy Litewskiej blok mieszkalny, wybudowany w latach 60. ubiegłego wieku dla radzieckich dyplomatów. Sam budynek nie jest szczególnie brzydki – ma formę typową dla ówczesnego budownictwa mieszkaniowego, jednak ze względu na to, że od wielu lat stał puty uległ zniszczeniu, jedst zaniedbany i szpeci okolicę.

RAz99qMVrryboOTY5F5fZMsGufr58RiefzDU9fQgq2i7eXuvWORQZm6l9vnC_szucha-corner-2.jpg

Kilka tygodni temu firma Green Property Group otrzymała prawomocne pozwolenie na budowę w tym miejscu noweg biurowca. Stary blok ma zostać wyburzony, w jego miejscu zaś stanie nowy obiekt. Na tej samej działce stoi też do dziś XIX-wieczny niewielki budynek, zwany Pałacykiem Generałowej Marii Agapijew. Otacza go ogród, pełen strych drzew i krzewów. Inwestor przy okazji budowy nowego biurowca neorenesansowy pałacyk odremontuje, a ogród po rewitalizacji ma być dostępny dla wszystkich.

rERB0TzRX9VPWZK4sdp4Nu6YkEuHdWWAjKZ7nNmuuNWs06K5OnTa3WPZ94Kc_szucha-corner-3.jpg

Sam nowy biurowiec otrzyma dość charakterystyczne dla Bolesława Stelmacha, wyważone i stonowane formy. Architekt znany jest z projektowania obiektów o formach powściągliwych, eleganckich, wyrazistych, ale prostych. Nie inaczej będzie w tym przypadku. Szucha Corner, bo taką nazwę ma nosić budowla, zostanie ukryty za prefabrykowaną „kratownicą”, której pionowe, rytmiczne podziały stanowić będą główny element wyrazu tej architektury. Drugim będą rośliny – wspomniany, istniejący już tam ogród bowiem ma zostać rozszerzony także na elewacje nowego budynku. Od strony ulicy biurowiec ma mieć formę stonowaną i elegancką, od ogrodu na elewacjach pojawi się drewno, forma bryły zostanie zdynamizowana o tarasowy układ, a rośliny porosną ściany. Tak mówił o swojej wizji sam architekt: „Od zachodu „zielona” drewniano-szklana struktura jest porośnięta roślinnością i pnączami. Na niższej części budynku od tej strony i na dachu urządza się wiszące ogrody. Zieleń wchodzi do wnętrza domu doświetlonym od góry wielokondygnacyjnym patio z pnączami i „zielonymi ścianami”. Od wschodu strukturę domu kształtują pionowe rytmy białych betonowych prefabrykatów. Ich zdyscyplinowana rytmika i elegancki minimalizm podziałów są w dialogu z typologiami elewacji sąsiednich domów.”

Szucha Corner
Lokalizacja: Warszawa, Aleja J. Ch. Szucha
Inwestor: Green Property Group
Projektanci: Stelmach i Partnerzy
Powierzchnia biurowa: 8000 m2
Realizacja: 2014-2016
Źródło ilustracji: gpg.manu.nazwa.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Dom jednorodzinny w Konopiskach
Dom jednorodzinny w Konopiskach

Projekt architektoniczny domu jednorodzinnego w Konopiskach niedaleko Częstochowy opracowało biuro A ...

Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM
Webinarium H+H: System Budowy H+H w świecie BIM

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego
Webinarium Stiebel Eltron: Gruntowe pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, firm inżynierskich (instalacyjnych) projektantów ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera