Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Elegancki rytm

 

Czas czytania: ~2 min


BVxHOx610LN9YmAhwQku5aWWZfjDJ8JQt7MMRgXWDxqeCooaSUhvqV01McwZ_szucha-corner-1.jpg

Aleja Szucha w Warszawie – to ulica, na której zachował się jeszcze klimat paradnych arterii wielkiego miasta z XIX czy początku XX wieku. Stoją tu monumentalne gmachy ministerstw i ambasad, klasycystyczne pałace i zabytkowe gmachy użyteczności publicznej. Jednak pomiędzy nimi wciąż można znaleźć obiekty jakby nie pasujące do tego paradnego wizerunku. Jednym z nich jest stojący na rogu Alei Szucha i ulicy Litewskiej blok mieszkalny, wybudowany w latach 60. ubiegłego wieku dla radzieckich dyplomatów. Sam budynek nie jest szczególnie brzydki – ma formę typową dla ówczesnego budownictwa mieszkaniowego, jednak ze względu na to, że od wielu lat stał puty uległ zniszczeniu, jedst zaniedbany i szpeci okolicę.

RAz99qMVrryboOTY5F5fZMsGufr58RiefzDU9fQgq2i7eXuvWORQZm6l9vnC_szucha-corner-2.jpg

Kilka tygodni temu firma Green Property Group otrzymała prawomocne pozwolenie na budowę w tym miejscu noweg biurowca. Stary blok ma zostać wyburzony, w jego miejscu zaś stanie nowy obiekt. Na tej samej działce stoi też do dziś XIX-wieczny niewielki budynek, zwany Pałacykiem Generałowej Marii Agapijew. Otacza go ogród, pełen strych drzew i krzewów. Inwestor przy okazji budowy nowego biurowca neorenesansowy pałacyk odremontuje, a ogród po rewitalizacji ma być dostępny dla wszystkich.

rERB0TzRX9VPWZK4sdp4Nu6YkEuHdWWAjKZ7nNmuuNWs06K5OnTa3WPZ94Kc_szucha-corner-3.jpg

Sam nowy biurowiec otrzyma dość charakterystyczne dla Bolesława Stelmacha, wyważone i stonowane formy. Architekt znany jest z projektowania obiektów o formach powściągliwych, eleganckich, wyrazistych, ale prostych. Nie inaczej będzie w tym przypadku. Szucha Corner, bo taką nazwę ma nosić budowla, zostanie ukryty za prefabrykowaną „kratownicą”, której pionowe, rytmiczne podziały stanowić będą główny element wyrazu tej architektury. Drugim będą rośliny – wspomniany, istniejący już tam ogród bowiem ma zostać rozszerzony także na elewacje nowego budynku. Od strony ulicy biurowiec ma mieć formę stonowaną i elegancką, od ogrodu na elewacjach pojawi się drewno, forma bryły zostanie zdynamizowana o tarasowy układ, a rośliny porosną ściany. Tak mówił o swojej wizji sam architekt: „Od zachodu „zielona” drewniano-szklana struktura jest porośnięta roślinnością i pnączami. Na niższej części budynku od tej strony i na dachu urządza się wiszące ogrody. Zieleń wchodzi do wnętrza domu doświetlonym od góry wielokondygnacyjnym patio z pnączami i „zielonymi ścianami”. Od wschodu strukturę domu kształtują pionowe rytmy białych betonowych prefabrykatów. Ich zdyscyplinowana rytmika i elegancki minimalizm podziałów są w dialogu z typologiami elewacji sąsiednich domów.”

Szucha Corner
Lokalizacja: Warszawa, Aleja J. Ch. Szucha
Inwestor: Green Property Group
Projektanci: Stelmach i Partnerzy
Powierzchnia biurowa: 8000 m2
Realizacja: 2014-2016
Źródło ilustracji: gpg.manu.nazwa.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

Dom na Kujawach z widokiem na jezioro
Dom na Kujawach z widokiem na jezioro

W sercu Kujawsko-Pomorskiego, nad brzegiem malowniczego jeziora, wznosi się wyjątkowy dom, który sta ...

E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.

Architektura i akustyka to dwie dziedziny nierozerwalnie ze sobą związane. Wraz z nieustannie rosnąc ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera