Ruszyła budowa Nowego Teatr w Warszawie - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ruszyła budowa Nowego Teatr w Warszawie

 

Czas czytania: ~3 min


Teatr w Warszawie

 

sUZM2e9rtDlFfpLhKbuY4eAJoYfjhljIAJ8z6H12RDtfGRrpJXXd6OlrrC5K_nowy-teatr-warszawa06.jpg

W obskurnej, ponurej hali na warszawskim Mokotowie jeszcze w 2012 roku parkowały ciężarówki. Zbudowany w 1927 roku gmach przez dziesięciolecia był bazą Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Remontowano tu ciężarówki, dokonywano napraw używanych przez MPO sprzętów, magazynowano narzędzia. W 2008 roku halę wpisano do rejestru zabytków – nie tylko ze względu na jej wiek, ale i unikalną, żelbetową konstrukcję, w centralnym miejscu wysoką na 13 metrów.

uGMsQZB9AQNBOZUlyqSH7Au6focC4K38hVkiWyLTyPCxZveHljKOd7deNbSk_nowy-teatr-warszawa05.jpg

W 2012 roku władze Warszawy ostatecznie przekazały cały teren w użytkowanie Nowemu Teatrowi, placówce kulturalnej, stworzonej przez Krzysztofa Warlikowskiego. Już kilka lat wcześniej jednak było wiadomo, że teatr zajmie halę MPO, więc już w 2009 roku ogłoszono i rozstrzygnięto konkurs na projekt modernizacji tego terenu. Zwyciężyła propozycja biura KKM Kozień Architekci, które zaproponowało ukrycie części teatru pod porośniętym trawa kopcem, budowę dodatkowych pawilonów, zaaranżowanie na terenie bazy wielofunkcyjnego obiektu kulturalnego z wielkim rekreacyjnym trawnikiem.

a1tAJQdB55PmQYlqaCAu0AIyGBh8tTCdVSrJ8qo7e6XO44aSImtk58IiSvGK_nowy-teatr-warszawa03.jpg

Niestety projekt okazał się zbyt drogi i skomplikowany w realizacji i jakiś czas później ogłoszono przetarg na nowy projekt, obejmujący przede wszystkim remont zabytkowej hali i jej adaptacje do potrzeb teatru. Przetarg wygrała pracownia Piotr Fortuna Architekci z Gdyni. Na początku listopada 2014 roku inwestor podpisał umowę z firmą Skanska na wykonanie wszelkich prac na terenie obiektu. Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr ma zacząć działać w 2016 roku (budowa ma się skończyć jesienią 2015 roku).

DIsfOjYV9GhqWw3oqrEVrQlyGlKp5SOmQWleLmKjf0Rik7OG5JQyikJ1Lq2R_nowy-teatr-warszawa04.jpg

Ważnym aspektem rozpoczynającej się inwestycji jest fakt, że uratowany zostanie kolejny obiekt architektury poprzemysłowej. To architektura najtrudniejsza do ratowania, ale tego warta. Dopiero ostatnich kilkanaście lat pokazuje, że potrafimy w Polsce dostrzec piękno budynków pofabrycznych, dostrzec wartości godne ich ocalenia" – mówiła podczas inauguracji budowy minister kultury Małgorzata Omilanowska. Zaznaczyła też, że projekt siedziby Nowego Teatru zakłada nie tylko powstanie przestrzeni stricte teatralnej, ale także nowej przestrzeni miejskiej - teren wokół budynków ma być miejscem wydarzeń społecznych, aktywności sportowych i artystycznych.

ensqEPM33wKiMvfInWaixaIG5S1dcZarU4IoeqiFvIhwIFAHtikLGPTq9Myt_nowy-teatr-warszawa-stan-obecny.jpg

Zabytkowa hala zostanie teraz podzielona na trzy części. Pierwszą będzie foyer z kawiarnią i księgarnią, tu też odbywać się będą mniejsze, kameralne spotkania. Środkowa część hali będzie salą teatralną – nie do końca typową, bo bez wydzielonej sceny i widowni, te będą aranżowane w zależności od wymogów poszczególnych spektakli. Tylną część budynku zajmą garderoby i pomieszczenia techniczne.

Przy okazji modernizacji hali zostanie uporządkowany cały teren – remont przejdzie budynek z pomieszczeniami biurowymi, powstanie też plenerowa kawiarnia i świetlica. Pojawi się zieleń, aby w teren mógł służyć przez cała dobę nie tylko wielbicielom teatru, ale kultury w ogóle. „Mamy ambicję, żeby Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr było miejscem otwartym. To nie będzie teatr, do którego przychodzi się na godzinę 19, aby obejrzeć przedstawienie, ale miejsce, które będzie funkcjonowało od rana do późnego wieczora. Będzie miało też bardzo szeroką i zróżnicowaną ofertę dla widzów, naszych sąsiadów z Mokotowa, mieszkańców Warszawy – podkreślał dramaturg Nowego Teatru Piotr Gruszczyński.

Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr
Lokalizacja: Warszawa, ul. Madalińskiego
Inwestor: Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projektanci: Piotr Fortuna Architekci
Projekt wnętrz: Małgorzata Szczęśniak i Łukasz Kwietniewski
Wykonawca: Skanska
Realizacja: 2016
Powierzchnia terenu: 8 800m2
Koszt inwestycji: 22,4 mln zł (w tym 19 mln zł dofinansowania z Funduszu Norweskiego i Funduszy EOG)
Źródło ilustracji: materiały promocyjne Międzynarodowego Centrum Kulturalnego Nowy Teatr
budujemy.nowyteatr.org


Podepnij swój artykuł

tagi

Nowa Chmielna w Warszawie – wyniki konkursu na zieloną ulice
Nowa Chmielna w Warszawie – wyniki konkursu na zieloną ulice

Nowa Chmielna – pod tym hasłem władze Warszawy zorganizowały konkurs architektoniczny na projekt mod ...

Recykling energii jako sposób na spowolnienie zmian klimatycznych
Recykling energii jako sposób na spowolnienie zmian klimatycznych

Zapraszamy na cykl dyskusji online o możliwościach spowolnienia zmian klimatu oraz koniecznych przed ...

Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?
Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?

Umożliwiają trwały i estetyczny montaż betonowych elementów, chronią przed szkodliwymi czynnikami, p ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera