Fotel biurowy EL 100 - druga ikona Sitag - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Fotel biurowy EL 100 - druga ikona Sitag

 

Czas czytania: ~2 min


Fotele biurowe

 

Jn5mlKYyUCemzuWngbCSATSxCz5FSiBy32IMjwGP06vuuWMEqz3EcNStlEaq_el100-s.jpg

Aluminium to materiał, który nawiązuje do epoki ojców pary i elektryczności. Fotel biurowy EL 100 marki SITAG został zaprojektowany przez przez grafika Andrzeja Dobosza. Z całą pewnością oddaje on ducha epoki industrialnej. Prezentujemy drugą odsłonę projektu "Ikony SITAG"

PRotQFJmH0xCcxvgJUzSZOBtCkB8eDSOtbjTOvyAaHqeQLYjcgsnYzf6sHxh_wnetrze-el100.jpg

Film "Metropolis" Fritza Langa pokazuje ubogich robotników (dłoni), którzy pracują na rzecz bogaczy, czyli Umysłu, a nad światem unosi się dwuznaczna poświata ekonomicznego rozdarcia. Te dwie grupy znajdują jednak kogoś, kto może przynieść harmonię. Niestety, wszystko okazuje się iluzją. Historia nie ma jednak happy endu. W świecie, który błyszczy metalem, zasnuwa się parą, mruga sztucznym okiem kamery, dyszy morderczym trudem w fosforyzującej, elektrycznej poświacie. Wszystko tu jest podporządkowane pracy na rzecz nowej Atlantydy budowanej dzięki technice. To ona może sprawić, że kiedyś utracony raj ziści się na nowo, dzięki połączeniu Dłoni, Umysłu i Serca.

fkAnLRed7lKewLlFGtVkwDGJP8gAV5I0Cm4g5iovomK629DyhtFsW9XwFCaV_sitag-el100-premium.jpg

Pomysł na fotel biurowy EL 100 marki SITAG nawiązuje do tej przemysłowej estetyki swoim wertykalnym nośnikiem oparcia wykonanego z lanego aluminium.

Grafika EL 100: projekt Andrzej Dobosz (2014), format: 70x70cm

m0XLQ5jLQVbZZsBvEtWsAzD4nkdOF30vOxoHIncNJTGcJYvxbNRzxk6fhaQe_sitag-el100.jpg

Andrzej Dobosz zestawił biomorficzną formę nośnika produktu z symbolami epoki industrialnej, którymi są żarówka, machina latająca, pryzmat i tuba gramofonu. Precyzję i finezję przemysłowego wytworu oddaje optyczny przyrząd skonfrontowany z kobiecą sylwetką - symbolem delikatności i finezji.

CG5RRyRz6stSdkMLxxXC8Zn0iWw6y3UGBl4SS0s7zHFEvQASku6Rlamtfw2r_odlewnia-sitag.jpg

Fotel EL 100 marki SITAG
Projekt tego fotela biurowego wykorzystuje język materiałów epoki pary i elektryczności. Nośnik oparcia i krzyżak to biomorficzna, odlana formy wykonane z polerowanego aluminium. Miękka forma siedziska z tworzywa z zaokrągloną na przedniej krawędzi tapicerowaną poduszką zmniejsza ucisk na mięśnie ud i zapobiegania drętwieniu kończyn dolnych podczas wielogodzinnego siedzenia. Oparcie zarówno w wersji tapicerowanej jak i siatkowej poprzez regulację wysokości na aluminiowym tragarzu pozwala na łatwe dopasowanie do kręgosłupa osoby siedzącej. Niezawodne siłowniki gazowe regulują wysokość siedziska i zapewniają jego sprężystość w najniższym położeniu. Komfort siedzenia podnosi również zintegrowany z siedziskiem mechanizm umożliwiający regulację głębokości siedziska oraz automatyczną regulację siły nacisku na oparcie w zależności od wagi użytkownika. Aluminiowa konstrukcja gwarantuje nieporównywalną trwałość i wytrzymałość fotela.

O projekcie "Forma to diagram sił. Ikony SITAG":
Projekt „Ikony SITAGA” to cykl dziewięciu grafik Andrzeja Dobosza, inspirowanych najbardziej charakterystycznymi i znanymi modelami foteli marki SITAG. Pretekstem do jego powstania jest obchodzony w tym roku jubileusz 20-lecia naszej firmy. To dobry moment, aby podsumować dotychczasową działalność w dość przewrotny sposób, opracowując coś w rodzaju biografii naszej marki w kontekście emocjonalnym. Chcemy tym samym rozpocząć dyskusję o designie, o jego istocie, znaczeniu, o przyszłości, sile biznesowej oraz o innowacyjności - mówi Anna Vonhausen, Dyrektor Kreatywny Sitag Formy Siedzenia


Podepnij swój artykuł

tagi

Rzeźbiarska bryła ze stali i betonu w Chinach
Rzeźbiarska bryła ze stali i betonu w Chinach

Rzeźbiarska bryła ze stali i betonu posadowiona niedawno nad brzegiem rzeki w chińskim mieście Tienc ...

W Łodzi stanie ażurowa kamienica
W Łodzi stanie ażurowa kamienica

„Chcemy, aby to miejsce diametralnie się zmieniło. Chcemy nie tylko przywrócić dawną świetność, ale ...

Retencja wody w architekturze
Retencja wody w architekturze

W ostatnich latach podejście do wody opadowej uległo znaczącym zmianom. Jeszcze w latach 90. stawian ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera