Wieżowce Nowego Jorku - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wieżowce Nowego Jorku

 

Czas czytania: ~2 min


BhCODISth0Fm6T4G7iFsoCDWWD5QDPtP7uAGqFXheA7ztX4zFKDwsLMGbsue_madison-park.jpg
One Madison Park to 50-piętrowy, luksusowy wieżowiec mieszkalny, który stanie w Flatiron District na nowojorskim Manhattanie. Będzie to jeden z najbardziej smukłych i najwyższych wieżowców w mieście. I będzie miał nie lada jakie sąsiedztwo.
Projekt powstał w biurze Cetra/Ruddy i jest w trakcie realizacji. Efektem końcowym ma być wysoka na 50 pięter, strzelista wieża, której elewacje wykonane będą ze szkła i aluminium. Jak wskazują architekci, pokrycie budynku ciemnobrązowym szkłem sprawi, że nowy będzie się on doskonale komponował z otaczającą architekturą, zwłaszcza kamiennym Flatiron Building Daniela Burnhama z 1902 r., którego przypominająca żelazko bryła jest jednym z symboli miasta oraz pokrytą wapieniem wieżą zegarową Metropolitan Life Tower – zaprojektowanego przez Napoleona Le Bruna budynku, wzorowanego na kampanili z placu św. Marka w Wenecji, który na początku ubiegłego wieku należał do najwyższych na świecie. W kontekście tego ostatniego nie dziwi wyjątkowo smukła forma nowego wieżowca.
mEzYy3uPq6sOyInnLsGXp6IzWNsxaRzsn1jAGHBYtD2IXNNAHwa4WHXzazuG_madison-park2.jpg

Mimo ciemnej barwy, wieża One Madison Park nie będzie ponura czy monotonna – elewację północną i południową urozmaicą wystające moduły, wykonane z białego, transparentnego szkła (o modzie na takie kształtowanie elewacji już wspominaliśmy:). Każda z nich będzie wyposażona w pięć „hub” o wysokości sześciu pięter. Dzięki dodaniu do elewacji tych wielkich „okien”, rozciągający się z apartamentów widok na miasto będzie obejmował kąt aż 270 stopni. W budynku znajdzie się 70 mieszkań o powierzchni od 85 do 300 m². Apartamenty znajdujące się na szczycie każdego modułu będą wyposażone w prywatne tarasy. Mieszkańcy One Madison Park będą mieli dostęp do centrum SPA, basenu, piwnicy z winami oraz tarasów, z których będzie się roztaczała panorama Madison Square Park. 

Twórcy projektu – Cetra/Ruby (John Cetra, Nancy Ruddy i Jeffrey Rosenberg) są też autorami innych nowojorskich obiektów, min. Ariel Towers na Broadway’u, Lincoln Square Synagoge czy pawilonu motyli w Bronx Zoo. 

Kiedy zaprezentowano projekt One Madison Park, inwestor ujawnił, że jedno z reprezentacyjnych wejść do budynku zaprojektuje Rem Koolhaas. Okazało się jednak, że nie będzie to jedyna w tej okolicy realizacja holenderskiego architekta. Za 50-piętrowym wieżowcem autorstwa biura Cetra/Ruddy powstanie bowiem drugi, niższy, zaprojektowany przez Koolhaasa właśnie. Przy jego opracowaniu współpracuje on z dyrektorem nowojorskiego oddziału OMA – Shohei Shigematsu. Projekt apartamentowca zostanie ujawniony 11 września. Póki co wiadomo, że będzie miał 22 piętra i będzie mieścić 21 mieszkań. Ostateczna wersja ma powstać do 2010 r.

bcg9jIwDGTrHu2E7R0TfJH6cNS2mKPcLtF4lZu1FR4opkygfyQrN7cAFbYip_madison-park3.jpg
NdkIjyujC464pwl3ZYl5finN4Jif1KYgtSqx2YSWuVksLa9qBNZGhj6unggI_madison-park4.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Villa Gutenberg – Olga Tokarczuk ratuje zabytek
Villa Gutenberg – Olga Tokarczuk ratuje zabytek

Villa Gutenberg – to nowa nazwa zabytkowego domu, stojącego w centrum miasta Nowa Ruda na Dolnym Ślą ...

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - prezentacja obiektu
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie - prezentacja obiektu

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie to realizacja, która powstała w celu upamiętnienia ...

Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb
Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb

Dachy są najbardziej narażonymi na działanie czynników warunków atmosferycznych elementami budynków ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera