Wieżowce Nowego Jorku - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wieżowce Nowego Jorku

 

Czas czytania: ~2 min


BhCODISth0Fm6T4G7iFsoCDWWD5QDPtP7uAGqFXheA7ztX4zFKDwsLMGbsue_madison-park.jpg
One Madison Park to 50-piętrowy, luksusowy wieżowiec mieszkalny, który stanie w Flatiron District na nowojorskim Manhattanie. Będzie to jeden z najbardziej smukłych i najwyższych wieżowców w mieście. I będzie miał nie lada jakie sąsiedztwo.
Projekt powstał w biurze Cetra/Ruddy i jest w trakcie realizacji. Efektem końcowym ma być wysoka na 50 pięter, strzelista wieża, której elewacje wykonane będą ze szkła i aluminium. Jak wskazują architekci, pokrycie budynku ciemnobrązowym szkłem sprawi, że nowy będzie się on doskonale komponował z otaczającą architekturą, zwłaszcza kamiennym Flatiron Building Daniela Burnhama z 1902 r., którego przypominająca żelazko bryła jest jednym z symboli miasta oraz pokrytą wapieniem wieżą zegarową Metropolitan Life Tower – zaprojektowanego przez Napoleona Le Bruna budynku, wzorowanego na kampanili z placu św. Marka w Wenecji, który na początku ubiegłego wieku należał do najwyższych na świecie. W kontekście tego ostatniego nie dziwi wyjątkowo smukła forma nowego wieżowca.
mEzYy3uPq6sOyInnLsGXp6IzWNsxaRzsn1jAGHBYtD2IXNNAHwa4WHXzazuG_madison-park2.jpg

Mimo ciemnej barwy, wieża One Madison Park nie będzie ponura czy monotonna – elewację północną i południową urozmaicą wystające moduły, wykonane z białego, transparentnego szkła (o modzie na takie kształtowanie elewacji już wspominaliśmy:). Każda z nich będzie wyposażona w pięć „hub” o wysokości sześciu pięter. Dzięki dodaniu do elewacji tych wielkich „okien”, rozciągający się z apartamentów widok na miasto będzie obejmował kąt aż 270 stopni. W budynku znajdzie się 70 mieszkań o powierzchni od 85 do 300 m². Apartamenty znajdujące się na szczycie każdego modułu będą wyposażone w prywatne tarasy. Mieszkańcy One Madison Park będą mieli dostęp do centrum SPA, basenu, piwnicy z winami oraz tarasów, z których będzie się roztaczała panorama Madison Square Park. 

Twórcy projektu – Cetra/Ruby (John Cetra, Nancy Ruddy i Jeffrey Rosenberg) są też autorami innych nowojorskich obiektów, min. Ariel Towers na Broadway’u, Lincoln Square Synagoge czy pawilonu motyli w Bronx Zoo. 

Kiedy zaprezentowano projekt One Madison Park, inwestor ujawnił, że jedno z reprezentacyjnych wejść do budynku zaprojektuje Rem Koolhaas. Okazało się jednak, że nie będzie to jedyna w tej okolicy realizacja holenderskiego architekta. Za 50-piętrowym wieżowcem autorstwa biura Cetra/Ruddy powstanie bowiem drugi, niższy, zaprojektowany przez Koolhaasa właśnie. Przy jego opracowaniu współpracuje on z dyrektorem nowojorskiego oddziału OMA – Shohei Shigematsu. Projekt apartamentowca zostanie ujawniony 11 września. Póki co wiadomo, że będzie miał 22 piętra i będzie mieścić 21 mieszkań. Ostateczna wersja ma powstać do 2010 r.

bcg9jIwDGTrHu2E7R0TfJH6cNS2mKPcLtF4lZu1FR4opkygfyQrN7cAFbYip_madison-park3.jpg
NdkIjyujC464pwl3ZYl5finN4Jif1KYgtSqx2YSWuVksLa9qBNZGhj6unggI_madison-park4.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Amazon buduje kolejną swoją siedzibę
Amazon buduje kolejną swoją siedzibę

Amazon, jedna z pięciu największych korporacji technologicznych świata swoją siłę i niezwykłość chce ...

Drewno w architekturze
Drewno w architekturze

Drewno jest najstarszym materiałem budowlanym, które w epoce budownictwa ekologicznego przeżywa swój ...

Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu
Nowy Gurewicz w Otwocku. Klinika Medyczna MIRAI Clinic - prezentacja obiektu

Pensjonat Abrama Gurewicza był niegdyś wyjątkowym przykładem architektury drewnianej w stylu Świderm ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera