Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Przestrzeń wspólna w Poznaniu – wyniki konkursu

 

Czas czytania: ~4 min


Wyniki konkursu na „przestrzeń wspólną” w Poznaniu

 

YI62e1NOVPMmaKLf9E9U62VG5WWtWzNLjldC6cWKDI0zIXMlghNbNtlnAiyr_taczaka-i-nagroda.jpg

I nagroda: ARCHAID

Przestrzeń wspólna w Poznaniu, czyli wyniki konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania ulic Taczaka i Garncarskiej w Poznaniu jako przestrzeni zamieszkania, usług, ruchu i spotkań w sierpniu 2014 roku ogłosili wspólnie poznański Zarząd Dróg Miejskich i Stowarzyszenie Architektów Polskich, Oddział w Poznaniu. Choć konkurs dotyczy ściśle określonego fragmentu miasta, tak naprawdę ma dużo większy zasięg: ma się stać wzorem dla innych miast, ma pokazać, że warto w polskich metropoliach kształtować przestrzenie przyjazne każdemu ich użytkownikowi.

sU37d3bk2F9wQt3KEo2ozJHCju97cZ5klOi9TtkRabaDhnQBqT6nRymup2ze_taczaka-i-nagroda-2.jpg

I nagroda: ARCHAID

Co ważne: projekt jest dużo szerszy niż standardowo projektowane w miastach przestrzenie publiczne: przy Taczaka i Garncarskiej ma powstać przestrzeń wspólna, a więc wielofunkcyjna, użytkowana na wiele sposobów, przez różne osoby. Wyniki konkursu na przestrzeń wspólną w Poznaniu – to zarazem przegląd pomysłów na to, jak urządzić kawałek miasta, służący jednocześnie do mieszkania, prowadzenia biznesu, przemieszczania się, wypoczywania i spotykania. Tradycyjnie rozumiana przestrzeń publiczna (np. ta, którą nagradza się na Śląsku ogranicza się do placów czy skwerów, po których można spacerować. Ten konkurs miał na celu znalezienie projektu przestrzeni do życia na co dzień.

Jak można było przeczytać w regulaminie konkursu: „Przedmiotem konkursu jest zaproponowanie nowego zagospodarowania, które połączy komunikację (kołową, pieszą, rowerową) ze strukturą zieleni, oświetleniem, elementami małej architektury, ogródkami kawiarnianymi, stoiskami promocyjnymi sklepów i innymi elementami wyposażenia ulicy – w obrębie układu przestrzennego ulic Taczaka i Garncarskiej i ich otoczenia, z uwzględnieniem funkcji mieszkaniowych, handlowo-usługowych, kulturalnych, publicznych itp. przywracających rangę temu obszarowi”.

xxJ7jSuzxc1XmJ44bJCwZLebfAaZoJu0EFFgTsIHywl7ygDsaYCCWjLxyeVa_taczaka-i-nagroda-3.jpg

I nagroda: ARCHAID

Sąd konkursowy obradował w składzie: Przewodniczący: arch. Andrzej Kurzawski – SARP Poznań; sędzia referent: arch. Przemysław Woźny – SARP Poznań; członkowie: Katarzyna Bolimowska – z-ca Dyrektora ZDM w Poznaniu; Piotr Libicki – koordynator ds. estetyki wizerunku Miasta Poznania; Mariusz Wiśniewski – Przewodniczący Komisji Rewitalizacji RMP; Maciej Frąckowiak – socjolog, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; dr Andrzej Rataj – Wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto w Poznaniu; Włodzimierz Marciniak – członek Rady Osiedla Stare Miasto w Poznaniu; Michał Marcinkowski – przedsiębiorca z ulicy Taczaka; dr arch. Eugeniusz Skrzypczak – SARP Poznań; arch. Andrzej Maciej Maleszka – SARP Poznań; zastępcy sędziego: arch. Aleksandra Kornecka – SARP Poznań; Andrzej Billert – ZDM; sekretarz konkursu: arch. Katarzyna Wrońska – SARP Poznań.

Jurorzy oceniali prace według następujących kryteriów:
- oryginalność i spójność koncepcji przestrzenno-urbanistyczno-architektonicznej,
- uniwersalność i różnorodność przestrzeni publicznych – elastyczność i podatność na zmiany funkcji,
- rozwiązania komunikacyjne w zakresie ruchu pieszego, rowerowego, samochodowego (łącznie z parkowaniem) realizujące założenia wspólnej przestrzeni („shared space”),
- atrakcyjność elementów architektonicznych – małej architektury itp.,
- kompozycja nawierzchni, zieleni, oświetlenia itp.,
- realność rozwiązań realizacyjnych.

Oto wyniki konkursu na przestrzeń wspólną w Poznaniu. I nagrodę oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej reki na opracowanie projektu architektoniczno–drogowego zagospodarowania przestrzeni ulicy Taczaka i ulicy Garncarskiej otrzymała ARCHAID Pracownia Architektoniczna Jacka Szewczyka ze Szczecina.

DoNcNzUhjGuXYmNsWpXXuJyruxqLp1c5fq2pCHt5pkCqsc8pyOH5XnztcnSo_taczaka-ii-nagroda.jpg

II nagroda: Marcin Ustupski – Kaźmik i Krystian Krawczyk

ogI8iw1t2Lg42QSytjpKkEulRmwv77ipKDh8qhJ1Nq6G3majlUgrlE9hudFh_taczaka-ii-nagroda-2.jpg

II nagroda: Marcin Ustupski – Kaźmik i Krystian Krawczyk

ZMtNbvsUltJPLJFqAVLDYT4m4o5jojotx21kne4SFWjevuQsmYCVsJ926BOF_taczaka-ii-nagroda-3.jpg

II nagroda: Marcin Ustupski – Kaźmik i Krystian Krawczyk

II nagrodę przyznano zespołowi z Krakowa w składzie: Marcin Ustupski – Kaźmik i Krystian Krawczyk. W tym projekcie grogi projektował mgr inż. Jarosław Śliwa, a zieleń inż. Aleksandra Kubacka.

MxRapt2LIT1lYNM9vjtUXvxERMpPENvjlYKtQ6MUxn6Gg3H5jRNyppwTQdZy_taczaka-iii-nagroda.jpg

III nagroda: Jakub Magoń Pracownia Architektoniczna

III nagrodę otrzymał projekt, nadesłany z Lubaczowa przez biuro Jakub Magoń Pracownia Architektoniczna (proj. arch. Jakub Magoń; mgr inż. Feliks Sopel – drogi; inż. Sylwia Krawiec – architektura krajobrazu).

CEba3NQeeSSHevWaz871OXNPqxE8uHfNb0HSUN9JNQm5tfrivH8nDyCRc3gC_orlowski-szymanski.jpg

Wyróżnienie: pracownia Orłowski Szymański

Jz1B7FXtxM8HHiZaxKilgGTdTwIgTBZELAKwh3X6Oh7poygiHWHiOY2S2QY9_rafal-mroczkowski-architekci.jpg

Wyróżnienie: Rafał Mroczkowski

Sąd konkursowy przyznał też dwa równorzędne wyróżnienia honorowe. Otrzymali je: pracownia Orłowski Szymański ze Szczecina oraz zespół pod kierownictwem architekta Rafała Mroczkowskiego.

Źródło informacji: poznan.sarp.org.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nowoczesne przedszkole w Mesznej
Nowoczesne przedszkole w Mesznej

Dynamiczny rozwój Gminy Meszna, napędzany wzrostem liczby mieszkańców przenoszących się z miast do m ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera