Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Osiedle Giżynek w Stargardzie Szczecińskim na nowo

 

Czas czytania: ~4 min


Osiedle Giżynek w Stargardzie Szczecińskim

 

97DmAwIEwrPdoc6rDERkH7DOkqWEUdKSSPrQW2bIEfIKOs1TVip8z2S3XqgC_gizynek-i-nagroda-1.jpg

I nagroda

Osiedle Giżynek w Stargardzie Szczecińskim ma się niedługo doczekać lany zagospodarowania przestrzennego. Aby był on wykonany profesjonalnie i żeby zapewnił okolicy rozwój oraz właściwe powiązanie zresztą miasta władze Stargardu we współpracy z SARP ogłosiły konkurs urbanistyczno-architektoniczny. Jego celem było znalezienie najlepszej koncepcji zabudowy i zagospodarowania terenu osiedla jako nowej, atrakcyjnej, integralnej części miasta. Poza nagrodą dla zdobywcy pierwszego miejsca miał być on także zaproszony do negocjacji na opracowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu objętego konkursem.

OVBsjS63xDUhpzd9gmhFiEwGrf6dL7tz30rxntEOfxFnDlpcJcb31lBWPA2y_gizynek-i-nagroda-2.jpg

I nagroda

Przeprowadzany Konkurs był konkursem urbanistyczno-architektonicznym, otwartym, jednoetapowym, realizacyjnym w zakresie sporządzenia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu osiedla Giżynek w Stargardzie Szczecińskim.

Do udziału w konkursie dopuszczonych zostało 35 zespołów. Ostatecznie na ręce jury złożono 15 prac. Sąd konkursowy obradował w składzie: Przewodnicząca Magdalena Staniszkis - SARP o/ Warszawa; sędzia referent Michał Bay - SARP o/ Szczecin; sędzia Marek Szymański - SARP o/Szczecin; sędzia Małgorzata Ruszkiewicz-Kwapień - przedstawiciel Zamawiającego, Architekt Miejski; sędzia Krzysztof Fidosz - przedstawiciel Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa, Z-ca Dyrektora Oddziału Terenowego ANR w Szczecinie.

6PYv5pKv33Oi1ccG2BAmVVR0hQ1fuV49sfFdEgWTA7sjE9xR7b0kUSdi0lLX_gizynek-i-nagroda-3.jpg

I nagroda

5 grudnia 2014 roku jury konkursu ogłosiło jego wyniki. Według członków sądu konkursowego najciekawszą wizję zagospodarowania osiedla Giżynek w Stargardzie Szczecińskim nadesłała pracownia Arca Biuro Projektów Urbanistyki i Architektury Michał Stangel z Gliwic (zespół w składzie: Michał Stangel, Marta Ulfik, Filip Piaścik), Gliwice

Jak można przeczytać w uzasadnieniu jury: „Proponowana tkanka miejska trafnie i racjonalnie opiera się o węzły przy ul. Spokojnej i Broniewskiego odnosząc się tym samym do istniejącej, przyległej zabudowy poza granicą opracowania osiedla Pyrzyckiego od wschodu i Osiedla Letniego od strony północnej. Podkreślenia wymaga trafna propozycja lokalizacji przystanku szynobusu kolei regionalnej i ukształtowania przy nim lokalnego centrum usługowego.

Uznanie znalazła kameralna skala zabudowy, jej klimat i stopień urbanizacji obszaru dopasowany do skali i charakteru styku terenów miejskich z terenami wiejskimi wokół Stargardu Szczecińskiego. Szczególnie wysoko oceniono indywidualną kompozycję układu urbanistyczno – architektonicznego przestrzeni publicznych placu lokalnego centrum.

Praca czytelnie uwzględnia w planowanym zagospodarowaniu zastaną zieleń, ukształtowanie terenu z wodami powierzchniowymi i zabytkowy obiekt popałacowy. Wątpliwości zadaniem Sądu budzi zaproponowana wzdłuż drogi głównej – obwodnicy miasta, zabudowa usługowa o nie zdefiniowanej funkcji”.

a1Mkzy84Ci3y6akHZnF0LykfiCrBLT5ouO5I4UpU6MjXtaJ4Xw04FrBPmHam_gizynek-ii-nagroda-1.jpg

II nagroda

kKfLCIrjUi3nTtRFA4UUHYodLKFqPusgbsd5ciBGAI1yy9l03jtBWZWGDVjw_gizynek-ii-nagroda-2.jpg

II nagroda

II nagrodę w konkursie na projekt planu zabudowy osiedla Giżynek w Stargardzie Szczecińskim przyznano pracowni ASW Studio Projektowe Maciej Hawrylak z Wrocławia (skład zespołu: Maciej Hawrylak, Konrad Onderko, Kinga Przymuszała, Robert Witczak, Łukasz Kaczmarek, Joanna Klimek). Jak podkreślili członkowie jury, nagrodę przyznano za „bardzo czytelną ideę ukształtowania nowej dzielnicy miasta o wyraźnie zdefiniowanych granicach, ustalonej strefie lokalnego centrum oraz indywidualnej tożsamości struktury urbanistycznej i krajobrazu architektonicznego”.

W4LyB6U05RISlVYP5JIxxsxq3U0NjzkqqDjZKVm6vx37FPhfZCBZDGy9i2e8_gizynek-ii-nagroda-3.jpg

II nagroda

W uzasadnieniu werdyktu jurorzy wymienili główne zalety tego projektu: „wykorzystanie planowanej obwodnicy do wykształcenia równocześnie komunikacyjnych, funkcjonalnych i przestrzennych powiązań pomiędzy północnymi i południowymi terenami miasta, ukształtowanie głównej przestrzeni publicznej ulicy „obwodnicy” i placu zgonie z tradycją miejskiej zabudowy obrzeżnej z usługami w paterach i szpalerami drzew, ukształtowanie czytelnej i racjonalnej siatki ulic dzielącej obszar na kwartały urbanistyczne,
przedstawienie interesującej zasady organizacji zabudowy w kwartałach umożliwiającej równocześnie kształtowanie stałych elementów krystalizujących plan jak i elastyczność dostosowania planu do indywidualnych potrzeb inwestycyjnych, wkomponowanie w nowy układ urbanistyczny istniejącego założenia popałacowego. Za niekonsekwencję w przedstawionej koncepcji uznaje się zlokalizowanie budynków w strefie zieleni na osi widokowej założenia pałacowego”.

WfVEDcdMfgIAntTPFkNQb7yW1D1E6IUojvzL9E575Yf6G7myUEW34Z1hxJh4_gizynek-1wyroznienie-3.jpg

Wyróżnienie

z8F3SgfEPzLP4knf5F1NNWRuDKWCoGwg0hu0ByszIoU7wj4WbGuLRrsBgGCb_gizynek-2wyroznienie-1.jpg

Wyróżnienie

W konkursie na projekt zagospodarowania rejonu osiedla Gizynek w Stargardzie Szczecińskim wręczono też wyróżnienia. Jedno wyróżnienie równorzędne przyznano pracy dwóch biur: Pracowni Projektowej Projektor Szymon Bielenis i S.LAB Architektura Tomasz Sachanowicz ze Szczecina. Drugie wyróżnienie równorzędne otrzymał projekt, nadesłany rzez Marcina Wolszczaka z Władysławowa.

Źródło informacji: szczecin.sarp.org.pl

Polecana książka

Osiedle mieszkaniowe w strukturze miasta XX wieku

Autor: Grzegorz Wojtkun

Dr inż. architekt Grzegorz Wojtkun (ur. 25.05.1970 roku w Szczecinie) jest adiunktem na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej, gdzie pracuje w Zakładzie Projektowania Architektonicznego (w zespołach, dydaktycznych Projektowania , Obiektów Rehabilitacji i Lecznictwa oraz Projektowania Zespołów Mieszkaniowych); projektant uprawniony; realizacje m.in. w zakresie budownictwa mieszkaniowego oraz obiektów oświaty i wychowania. Zapraszamy do Księgarni ksa24.pl - zobacz


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera