Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ażurowy fotel biurowy - czwarta ikona SITAG

 

Czas czytania: ~3 min


Falujące żebra. SITAGWave - czwarta ikona SITAG

 

rn2Rq6hxdCPpwbfjufXpbJpylRtIBIw4oMuQnwHsgvUmxfIWtR6fHe6WbHKB_sitagwave-s.jpg

Projektanci od zawsze fascynowali się naturą. Do dnia dzisiejszego podejmowane są próby konstruowania ergonomicznych, płynnych struktur przypominających dzieła ewolucji. Prezentujemy czwartą ikonę SITAG ażurowy fotel biurowy SITAGWave.

Powolna ewolucja, która toczy się od setek tysięcy lat ma czas na to, żeby udoskonalać i stopniowo optymalizować swoje działa. Posiada materiały, o których inżynierowie mogą tylko pomarzyć - elastyczne, z przegubami i zaszytymi w nich sensorami odbierającymi bodźce z otoczenia, wyposażone w elementy inteligentne, pozwalające na płynne dostosowanie się do sytuacji wokół oraz szybką homeostazę z systemem biologicznym.

Natura potrafi tworzyć dzieła sztuki. Jednym z nich jest ażurowy system kostny ssaków i jego ewolucyjnych poprzedników. Jego delikatna konstrukcja pozwala na utrzymanie statycznych, ale elastycznych właściwości w trudnych, zmiennych warunkach ruchu, a przy tym zawiera element sprzężenia zwrotnego, chroniącego elementy systemu przed nadmiernymi obciążeniami i uszkodzeniami.

PvQcboChVrLv3oBk0mXn0gVgI5IGbQXNbjUUeDl71SfLPBXcNH9fqNenATq7_sitagwave-ikony-red-dot.jpg

W odniesieniu do architektury twórczość Normana Fostera i nurt hightech jest próbą pogodzenia ze sobą formy i technologii. Wskazania na to, że zoptymalizowana konstrukcja może być piękna, a jej podkreślenie w strukturze budynku nadaje mu wartość estetyczną bez uciekania się do ornamentu.

Grafika SitagWave: projekt Andrzej Dobosz (2014), format: 70x70cm
Projekt Andrzeja Dobosza oddaje biomorficzne inspiracje, które leżą u podstaw ażurowej konstrukcji fotela biurowego Wave marki SITAG. Pokazuje też zoptymalizowane formy biologiczne oraz geologiczne które inspirowały projektanta, Ulego Witziga, w jego twórczych poszukiwaniach. Kolażu wypukla też charakterystyczne, ażurowe elementy fotela, które sprawiają, że stanowi on tak mocny akcent aranżacyjny we wnętrzu.

Fotel SitagWave maki SITAG
Fotel biurowy SitagWave w swojej biomorficznej formie dba o układ kostny użytkownika, o jego obolały kręgosłup, który domaga się ergonomicznej podparcia. Otula go szczelnie jak fala morska, tworząc prawie doskonałą, humanoidalną strukturę przypominającą biologiczny układ homeostatyczny. Jest przy tym mocnym akcentem w przestrzeni, wzbogaca wnętrze o dynamiczną, nowoczesną formę nawiązującą do modnych bioinspiracji w architekturze współczesnej.

4LErtnoXd6ClOgOrUfn8oOhqg6KzcF2JdrzL0mrE0QVr9SrvH3dRXfqiKeT0_wnetrze-wave.jpg

O komfort i zdrowie użytkownika dbają w nim wyrafinowane systemy techniczne inspirowane przyrodą. Dzięki rozwiązaniu o nazwie SITAG Spring-Motion - siedzisko fotela biurowego dostosowuje się do pozycji siedzącego bez konieczności jakiejkolwiek regulacji. Pozwala na relaks ud, miednicy oraz bioder nawet podczas wielogodzinnego siedzenia.

Z kolei dzięki SITAGFlow-Tec mięśnie pleców pozostają cały czas podparte i wzmocnione przy zachowaniu całkowitej swobody siedzenia. Innowacyjna forma i najwyższa jakość produktu SitagWave docenione zostały nagrodą w najważniejszym konkursie wzornictwa przemysłowego na świecie: RED DOT Design Award. Ojcem tego sukcesu jest designer Uli Witzig. Mistrz, który ze szwajcarską precyzyjną zachowuje w swoich projektach równowagę pomiędzy stylem, technologią i ergonomią.

Fotel biurowy Reality - pierwsza ikona Sitag

Fotel biurowy EL 100 - druga ikona Sitag
Fotel biurowy G02 - trzecia ikona Sitag

O projekcie "Forma to diagram sił. Ikony SITAG":
Projekt „Ikony SITAGA” to cykl dziewięciu grafik Andrzeja Dobosza, inspirowanych najbardziej charakterystycznymi i znanymi modelami foteli marki SITAG. Pretekstem do jego powstania jest obchodzony w tym roku jubileusz 20-lecia naszej firmy. To dobry moment, aby podsumować dotychczasową działalność w dość przewrotny sposób, opracowując coś w rodzaju biografii naszej marki w kontekście emocjonalnym. Chcemy tym samym rozpocząć dyskusję o designie, o jego istocie, znaczeniu, o przyszłości, sile biznesowej oraz o innowacyjności - mówi Anna Vonhausen, Dyrektor Kreatywny Sitag Formy Siedzenia


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera