Szkoła podstawowa w Siechnicach - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Szkoła podstawowa w Siechnicach

 

Czas czytania: ~3 min


Szkoła podstawowa w Siechnicach

 

fElMpzLjbOlHczsNFZYNawUv61uXEuerY4LEHfYK0S7DP85Jc7WfZasNi5Wb_siechnice-i-nagroda.jpg

I nagroda: Siergiej Studio Architektury

Siechnice – wyjątkowe miasteczko pod Wrocławiem, które swój dynamiczny rozwój połączyło z wdrażaniem rozwiązań przyjaznych zarówno środowisku, jak i mieszkańcom. Kilka lat temu powstało tu osiedle według koncepcji „secure by design”. Nie ma tu płotów, murów ani strażników, układ budynków, oświetlenia, okien, uliczek został zaprojektowany tak, by zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo i komfort bez konieczności zamykania osiedla.

o2NoYC0V0CHlH5lH3bpirJGdHdxfwmCUGH8CrEiFgsok8nDomJKcI106F9Fi_siechnice-i-nagroda-2.jpg

I nagroda: Siergiej Studio Architektury

Nowy ratusz Siechnic, zaprojektowany przez pracownię Maćków Architekci ma być początkiem przyjaznego i dostępnego dla każdego centrum. Budynek jest otwarty, wygodny, pomyślany tak, by i urzędnicy, i petenci czuli się tu swobodnie. Według takich koncepcji projektowane są wszystkie nowe inwestycje w Siechnicach.

Teraz nadszedł czas szkołę podstawową w Sienicach. Miasteczko potrzebuje placówki dla 600 dzieci. 14 stycznia 2015 roku rozstrzygnięto konkurs na projekt takiego obiektu.

„Celem konkursu jest uzyskanie najlepszego rozwiązania pod względem architektonicznym, funkcjonalnym, eksploatacyjnym koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Szkoły Podstawowej w Siechnicach dla 600 dzieci z salą gimnastyczną i zagospodarowaniem terenu zaprojektowanego w standardzie budynku pasywnego z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii. Budynek szkoły będzie w całości dostępny dla osób niepełnosprawnych. (…) Zaprojektowany obiekt powinien w sposób atrakcyjny architektonicznie wpisać się w otaczającą zabudowę, stworzyć nową wartość i czytelny znak w przestrzeni miejscowości oraz spełnić wymogi współczesnej wiedzy technicznej i standardów użytkowych oraz spełnić parametry techniczne odpowiadające budynkowi pasywnemu” - można było przeczytać w regulaminie konkursu.

l0K3Jkp0CVXAwSarZiWApbg0CpaIdDTHertoWDIZzLX1XNqVsd5qEm0WNEXk_siechnice-ii-nagroda.jpg

II nagroda: LWS Architekci

Konkurs odbywał się w dwóch etapach. Do pierwszego zgłosiło się 15 pracowni projektowych z całego kraju. Propozycje oceniało jury, w skład którego weszli przedstawiciele samorządu w Siechnicach, członkowie SARP oraz znani architekci, Zbigniew Maćków i Tomasz Konior. Do drugiego etapu zakwalifikowano pięć najlepszych prac konkursowych. Z tego grona wyłoniono laureatów konkursu.

rHZWnZfZ520AkrkjIj9I4BWEzcW0wpioxnHzDevJUc7tFiUUkZjEvlkQsUhE_siechnice-iii-nagroda.jpg

III nagroda: Stoprocent Architekci

Pierwszą nagrodę otrzymała wrocławska pracownia Siergiej Studio Architektury Grzegorza Siergieja. Zwycięzca konkursu otrzyma zaproszenie od gminy Siechnice do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki (zgodnie z art. 66 ustawy Prawo zamówień publicznych) na opracowanie dokumentacji budowlano-wykonawczej z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz z pełnieniem nadzoru autorskiego nad realizacją robót wykonywanych w oparciu o dokumentacje projektową.

Jak można się dowiedzieć z portalu gminy Siechnice: „Wybrany projekt szkoły ma proste, prostopadłościenne formy. Zabudowa w przeważającej części jest dwukondygnacyjna, z niską parterową częścią wejściową oraz wyróżniającą się większą wysokością bryłą sali gimnastycznej. W bryle budynku wyróżniają się dwa wydłużone dwukondygnacyjne skrzydła zawierające sale lekcyjne oraz od północy prostopadłościan sali gimnastycznej”.

Drugą nagrodę w konkursie na projekt szkoły podstawowej w Siechnicach przyznano pracowni LWS Architekci Sp. z o.o. z Warszawy, trzecią otrzymał projekt, nadesłany przez zespół biura Stoprocent Architekci, również ze stolicy.

Źródło informacji: siechnice.gmina.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Nowy budynek dla uniwersytetu w Częstochowie – wyniki konkursu architektonicznego
Nowy budynek dla uniwersytetu w Częstochowie – wyniki konkursu architektonicznego

22 czerwca 2021 roku rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny na projekt budynku Centrum Dydak ...

W Łodzi stanie ażurowa kamienica
W Łodzi stanie ażurowa kamienica

„Chcemy, aby to miejsce diametralnie się zmieniło. Chcemy nie tylko przywrócić dawną świetność, ale ...

Retencja wody w architekturze
Retencja wody w architekturze

W ostatnich latach podejście do wody opadowej uległo znaczącym zmianom. Jeszcze w latach 90. stawian ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera