Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Space is More: projekt domów... na Marsie

 

Czas czytania: ~3 min


Projekt domu na Marsie został zaprojektowany przez studentów z Politechniki Wrocławskiej

 

5ouClnqy2FhwT7xzuYQmfXqaeh7LvCMhPcQbmP20iDewdbHSYBFyzJpMcime_space1.jpg

Space is More – to grupa badawcza, która powstała na Politechnice Wrocławskiej w 2013 roku. Założył ją absolwent Wydziału Architektury tej uczelni, Leszek Orzechowski, angażując do prac nad kosmiczną architekturą studentów, zainteresowanych tworzeniem obiektów przyszłości.

Pierwszy projekt, nad którym pracowała grupa Space is More nazywał się „Inspiration Mars” i był wizją załogowego oblotu Marsa. Najnowszym opracowaniem, przygotowanym przez grupę Space is More jest zaś projekt marsjańskiego habitatu – osiedla, które łatwo da się wybudować na Czerwonej Planecie.

ZwnLewI3pakL0DyjIhz4AsUoa4T7DuND07g2OXUW0dIw6Ipu7uExtnW5LONS_space2.jpg

Marzenie od podboju kosmosu towarzyszy ludziom od dawna. A jego wizualizacjami są nie tylko filmy science-fiction, ale także przedsięwzięcia biznesowe. Kilka lat temu na pustyni w Nowym Meksyku szef korporacji Virgin, Richard Branson zbudował port do lotów kosmicznych. Zaprojektowany przez Normana Fostera obiekt ma służyć turystycznym lotom w kosmos.

lCT0XU8VZmWLvKTwOX2aWw37DaU0I98zxMqCXWWlgMkNatC1kORhHmGHZpcp_space3.jpg

Projekt grupy Space is More nie jest komercyjny – służy nauce. „Jest to koncepcja nadmuchiwanej, modułowej bazy, która ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo i komfort jej mieszkańcom” - piszą o projekcie „outPOST” jego twórcy. Według naukowców dotarcie załogowych misji na Marsa jest kwestią czasu – aby to jednak było możliwe potrzebne jest zaprojektowanie odpowiedniego schronienia dla pierwszych zdobywców tej planety. „Space is More od zawsze starało się przedstawiać kosmos jako miejsce gdzie w niedalekiej przyszłości będziemy się osiedlać. Uważamy, że niebawem przyjdzie czas na to by projektować struktury poza Ziemią, których celem nie będzie ledwie przeżycie w bardzo spartańskich warunkach, ale które skupią się na tym jak zdrowo i komfortowo żyć poza naszą Błękitną Kropką” - piszą wrocławscy studenci.

u8gYLskDFiIOdLcXtvSwYjGNn2FvKMHWenCCEo90RsWp4u1yLO4kASO8vsYw_space4.jpg

Grupa Space is More przygotowała właśnie projekt, który jest krokiem ku... podbojowi kosmosu. Marsjański habitat „outPOST” powstał we współpracy z Oskarem Ziętą, znanym projektantem, autorem innowacyjnej technologii i o nazwie FiDU. To właśnie dzięki niej według naukowców ze Space is More będzie możliwe wybudowanie pierwszych domów na Marsie.

dQR2YMZOZhA3eObduuPrEFvUi7eFEGgb3Bs2eboJVx3O3mCh1Vj1wa1sMjB7_space5.jpg

FiDU, czyli „Freie Innen Druck Umformung”, w wolnym tłumaczeniu znaczy „wolna deformacja ciśnieniem wewnętrznym”. Technologia pozwala tworzyć formy lekkie, jednak bardzo wytrzymałe. Są to bowiem zespawane ze sobą, odpowiednio wycięte kawałki blachy, które następnie napełnia się („nadmuchuje”)powietrzem. Wykonane w ten sposób obiekty wydają się miękkie, w rzeczywistości to twarde, mocne, stalowe konstrukcje. Dzięki temu, że są dmuchane – są jednak wyjątkowo lekkie.

qeh950qt5RzmT48UjSDWidIxMwRD5iDarK12C220KLWTIzL2BlHrWadioTud_space6.jpg

Tę właśnie technologię wykorzystał zespół Space is More. Przyszłe domy dla badaczy Marsa łatwo będzie wysłać na inną planetę: zapakowane, przed nadmuchaniem zajmują bardzo mało miejsca i niewiele ważą. Po napełnieniu ich powietrzem już na miejscu docelowym łatwo zamienią się z bezpieczne i wytrzymałe schronienia.

Zespół Space is More został już dostrzeżony przez NASA. Czy polskie projekty przysłużą się zdobyciu kosmosu?

Film o technologii FiDU - zobacz


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Budynek o zmiennej funkcji w Poznaniu
Budynek o zmiennej funkcji w Poznaniu

Studio Fikus opracowało projekt koncepcyjny budynku przy ulicy Malwowej w Poznaniu. Obiekt ma powsta ...

Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.
Wybierz najlepszą realizację architektoniczną minionego roku. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najba ...

G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie
G19 - nowa jakość zabudowy wielorodzinnej w Warszawie

Na narożnej działce w miejscu dawnej Fabryki Mydła i Świec „Adamczewski i S‑ka” działającej od lat 2 ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera