Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mies van der Rohe Award 2015: trzy polskie budynki na krótkiej liście!

 

Czas czytania: ~4 min


Mies van der Rohe Award 2015: trzy polskie budynki na krótkiej liście

 

hivQUpOMdPzMNdGhxnHWHg0xRbH9xgJzj4pLUPmsCURIdLURwPvMx4u3VnkV_nowe-muzeum-slaskie02.jpg

7,5% najlepszych budynków w Europie znajduje się w Polsce! 10 lutego 2015 roku jury Mies van der Rohe Award ogłosiło tzw. „short list” - krótką listę obiektów, zakwalifikowanych do kolejnego etapu tegorocznej edycji konkursu. Najpierw z setek zgłoszonych z europejskich krajów budynków wybrano 420 obiektów nominowanych do nagrody; kandydatów podzielono na 19 kategorii (domy jednorodzinne, obiekty komercyjne, świątynie itd.). Teraz z tego grona wybrano 40 gmachów, reprezentujących 17 europejskich krajów.

nFeJYGm18iSJh02uymy92gkgvgalX98VQh2VgvO4w6vJgDxQF3UXWMBSxqQl_nowe-muzeum-slaskie01.jpg

Nowe Muzeum Śląskie

Wśród wybranych do „półfinału” budowli jest 16 obiektów kulturalnych i cztery edukacyjne. Trzy gmachy zaklasyfikowano jako wielofunkcyjne, tyle samo pełni funkcje miejskie oraz sakralne. Na krótkiej liście pretendentów do Mies van der Rohe Award 2015 znalazły się też dwa hotele, dwa domy wielorodzinne, dwa obiekty komercyjne, jeden obiekt pogrzebowy, jedna realizacja krajobrazowa, dom jednorodzinny, dom pomocy społecznej oraz obiekt sportowy.

g77B4OrzTpwRWWfrVsb5bcYkbdteJAHycI87Q5LVDTC20Thd25ClKjUo7xId_nowe-muzeum-slaskie03.jpg

Nowe Muzeum Śląskie

uCCmFiQgxf46Fz6B06Qpb6TjRQwCAUUid3jZBU9sDtsmztTBBgoSKwGBnm8l_nowe-muzeum-slaskie04.jpg

Nowe Muzeum Śląskie

W tym zacnym międzynarodowym gronie znalazły się trzy budynki, reprezentujące Polskę. Z osiemnastu, które nominowano do Mies van der Rohe Award 2015 jury na krótkiej liście umieściło trzy obiekty. Nie ma tu chyba zaskoczenia – międzynarodowe jury doceniło te same budowle, które i w Polsce były szeroko opisywane i wzbudziły duże zainteresowanie. Są to: Filharmonia Szczecińska (proj. Barozzi Veiga), Nowe Muzeum Śląskie (proj. Riegler Riewe Architekten) oraz Muzeum Historii Żydów Polskich (proj. Lahdelma & Mahlamäki Architects).

MskbD6kAtPzNa9uDdttZ7x9he5RBss5RaD93vl90HQzGkkXa2tUQOme6CupL_filharmonia-szczecinska02.jpg

Filharmonia Szczecińska

Swego rodzaju ciekawostką jest fakt, że żadnego z trzech najwyżej ocenionych w Europie budynków nie zaprojektowała Polska pracownia. Przy dwóch z tych realizacji współpracowali polscy architekci (przy Muzeum Historii Żydów Polskich pracowało biuro Kuryłowicz&Associates, przy Filharmonii Szczecińskiej – Studio A4), żadna nie jest jednak autorskim dziełem Polaków. Wszystkie trzy projekty wybrano w drodze międzynarodowych konkursów architektonicznych.

8LPoiBFUbTnTBgDtMQIKrVgaPEiGagEKxfglVJ9aJimutAoJHml768qGHjiV_filharmonia-szczecinska03.jpg

Filharmonia Szczecińska

4vxuk2ENsOmAsPkHtcOfKkyeDHJ4gLRBDiK0IZgnErEHeTz1QPGhcPdyASoN_filharmonia-szczecinska04.jpg

Filharmonia Szczecińska

Warto zauważyć, że wszystkie trzy są – poza ich niewątpliwymi walorami formalnymi – przykładami architektury w niezwykły sposób korespondującej z otoczeniem. Najbardziej odważnie do swojego kontekstu podchodzi Filharmonia w Szczecinie, kształtem naśladująca tradycyjne miejskie kamieniczki, powtarzająca rytm dwuspadowych dachów i gabaryty wąskich domów mieszkalnych. To jednak tylko echo historycznej zabudowy, jej duch, bo biała, jednolita, zwarta bryła Filharmonii jest bardzo nowoczesna i odważnie „wchodzi” w zróżnicowaną, dość chaotyczną strukturę urbanistyczną Szczecina.

1zDigzNPEuw7IeW1byppteB5o1cVXzsDvE5ksh35n0t1NEq8U421Wv0oduzO_muzeum-historii-zydow-polskich01.jpg

Muzeum Historii Żydów Polskich

Reiner Mahlamäki zaprojektował gmach poświęconego dziejom Żydów muzeum na środku socmodernistycznego osiedla mieszkaniowego, które wyrosło na ruinach getta. Trzeba przyznać, że kontekst tej inwestycji był wyjątkowo trudny i skomplikowany. Fiński architekt zdecydował się na prostą, skromną bryłę, odpowiadającą gabarytami sąsiednim budynkom. Lekki, szklany gmach muzeum z zewnątrz wydaje się mniejszy niż jest w rzeczywistości, zaś wewnątrz kryje „niespodziankę” - rozległy, wysoki hol, ujęty falującymi, betonowymi ścianami.

Gw8hRTgiUsPr9zQVWvcUkVfnyPrIyUKuDpP4BXFQUywCU4hdYVLV78QnjlHi_muzeum-historii-zydow-polskich03.jpg

Muzeum Historii Żydów Polskich

Jeszcze dalej w dopasowaniu się do kontekst u poszli Austriacy z biura Riegler Riewe Architekten. Projektując muzeum na terenie dawnej kopalni główna przestrzeń ekspozycyjną po prostu ukryli pod ziemią. Dzięki temu na powierzchni można było wyeksponować lepiej zachowane obiekty pokopalniane. Nową bryłę muzeum nad ziemią anonsują też pokryte mlecznym szkłem podświetlane pawilony, niczym lekkie lampiony urozmaicające przestrzeń po dawnej kopalni.

TefrsdamqTjbmMw6xYFGhcgBewXyRBn1hFd5oS4NfOF50ER3v7IXPkdgKgno_muzeum-historii-zydow-polskich02.jpg

Muzeum Historii Żydów Polskich

Rok 2014 był wyjątkowo owocny w bardzo udane realizacje architektoniczne. Mimo że w konkursie Mies van der Rohe Award 2015 nie zdobędzie nagrody żaden polski architekt trzeba trzymać kciuki za nasze realizacje i starać się, aby w edycji 2017 Mies van der Rohe Award nominacji znad Wisły było jeszcze więcej.

Źródło zdjęć: miesarch.com
Filharmonia Szczecińska: fot. Simon Menges
Muzeum Historii Żydów Polskich, fot. Wojciech Kryński, Photoroom.pl
Nowe Muzeum Śląskie, fot. Paolo Rosselli


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera