Aluminium – lekkie, ale wytrzymałe - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Aluminium – lekkie, ale wytrzymałe

 

Czas czytania: ~3 min


Aluminium – to materiał lekki, elastyczny, odporny na korozję

 

Pi1dfVkhUXfTtPD5cFPQh80NOMXHUIFdymkdKpAc9YyoldE9qmOdLyvy9EV2_norblin-architekci-wwwprcarchitekcipl.jpg

Aluminium – to metal, który otacza nas na co dzień. Z niego wykonuje się kable i wiele elementów składowych sprzętów elektronicznych. W folię aluminiową owijamy żywność, z aluminium produkuje się wiele opakowań (np. puszki), metal ten pojawia się w składzie farb ochronnych i materiałów wybuchowych, pełni ważną rolę w przemyśle lotniczym, kolejowym, samochodowym. Aluminium wykorzystuje się także w architekturze – w konstrukcjach obiektów infrastruktury, w budownictwie przemysłowym, biurowym, mieszkaniowym. Szczególnie popularne są aluminiowe detale, mniejsze elementy konstrukcyjne oraz profile, z których powstaje stolarka okienna. W polskiej architekturze stosunkowo rzadko wykorzystuje się aluminium jako okładzinę elewacji, dużo częściej pojawi się ono jako materiał wykończeniowy i dekoracyjny.

Aluminium ma pojawić się na elewacjach nowej części fabryki Norblina w Warszawie. Ten zabytkowy obiekt poprzemysłowy przechodzi właśnie metamorfozę – stare zabudowania zostaną wyremontowane, nad nimi i pomiędzy nimi wyrosną nowe gmachy. Niektóre z nich szklane elewacje będą miały zakryte lakierowaną siatką aluminiową. Za projekt architektoniczny tego przedsięwzięcia odpowiada pracownia PRC.

d49ZNFRVhXncamaqHxteT0aAPBit9cIV5c5p1aRQ5pFRFyAZ9VduxqukqO1p_terminal-pasazerski-rzeszow-jasionka.jpg

Na dużą skalę aluminium wykorzystują projektanci terminali lotniczych. Lśniące, lekkie i wytrzymałe tafle tego metalu doskonale pasują do wymogów (technicznych i estetycznych), jakie stawia się tego typu obiektom. Lotnisko Jasionka pod Rzeszowem otrzymało srebrny, obły dach, niczym sięgający ziemi namiot pokrywający całą przestrzeń hali pasażerskiej. Autorami projektu aluminiowego terminala w Jasionce jest pracownia APA Czech Duliński Wróbel.

vZvCcBKhsiL16BS561crKCWUunRP1bRfsfCsmLxDpA4atOmzhCRAvAzFSOJ0_wieza-kontroli-lotow-sdacompl.jpg

W oryginalny sposób okładziny z aluminium zastosowali projektanci z biura Szcześniak Denier Architekci w budynku Ośrodka Kontroli Ruchu Lotniczego w porcie lotniczym Łódź Lubinek. Tu metalowe płaszczyzny chronią wnętrza budowli, ale i nadają jej dynamicznego, nowoczesnego kształtu.

5Dkx8tIOmqNEUsC5gyyL0eqaZYtkWqad5N6kDWuNYzNiUg60wGyhdeKgloRZ_ice-krakow-sztuka-architektury-galeria.jpg

Choć aluminium rzadko pojawia się na dużą skalę na elewacjach, ciekawe efekty można uzyskać łącząc ten materiał z innymi. Doskonałym tego przykładem jest oddane niedawno do użytku Centrum Kongresowe ICE w Krakowie. Jego autorzy, Ingarden & Ewý Architekci nieregularną bryłę okryli wielobarwną kompozycją z płyt ceramicznych i aluminiowych oraz szkła.

Aa5FgjPWnswl02lnqWJnIu6cSn5OcgbdZFKW1MtUGpGhiY8IErHe9mAUjTk6_lot-kurylowicz-wapakacompl.jpg

Najczęściej jednak aluminiowe elementy można znaleźć w obiektach biurowych. Chłodne, srebrne powierzchni idealnie komponują się ze szkłem, współtworząc obiekty nowoczesne i powściągliwe w wyrazie. Produkująca systemy aluminiowe dla budownictwa forma Aluprof co roku przyznaje swoje nagrody budynkom, w danym roku w najciekawszy sposób wykorzystującym aluminium w oparciu o system aluminiowy. Podobnie rzecz się ma ze starszym o kilka lat biurowcem firmy LOT, który według projektu biura Kuryłowicz&Associates został wybudowany w pobliżu stołecznego lotniska. W obu tych budowlach chłód aluminiowych detali w połączeniu ze szklanymi płaszczyznami stworzyły surowe, poważne obiekty o stonowanych i sprawiających wrażenie supernowoczesnych formach.

aJCFVhkVFVOovFvWnrN5x4d9axoPWEAWFsP6y5UDRZzIDgtyqtWhBUURqvvC_pomorski-park-naukowo-technologiczny-w-gdyni02.jpg

Takie odczucia u widza wywołuje również kompleks Pomorskiego Parku Naukowo – Technologicznego. Ten obiekt, zaprojektowany przez pracownię AEC Krymow & Partnerzy Architekci. Tutaj błyszczące szklane elewacje, wsparte na aluminiowych konstrukcjach jeszcze silniej podkreślają cel, w jakim wybudowano ten kompleks: by rozwijać innowacyjność i postęp techniczny.


Podepnij swój artykuł

tagi

Restauracja z luksferów w Tajlandii
Restauracja z luksferów w Tajlandii

W tajskiej wiosce Banu Run położonej nieopodal miasta Ayutthaya zrealizowano osobliwy projekt o nazw ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera