Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Aluminium – lekkie, ale wytrzymałe

 

Czas czytania: ~3 min


Aluminium – to materiał lekki, elastyczny, odporny na korozję

 

Pi1dfVkhUXfTtPD5cFPQh80NOMXHUIFdymkdKpAc9YyoldE9qmOdLyvy9EV2_norblin-architekci-wwwprcarchitekcipl.jpg

Aluminium – to metal, który otacza nas na co dzień. Z niego wykonuje się kable i wiele elementów składowych sprzętów elektronicznych. W folię aluminiową owijamy żywność, z aluminium produkuje się wiele opakowań (np. puszki), metal ten pojawia się w składzie farb ochronnych i materiałów wybuchowych, pełni ważną rolę w przemyśle lotniczym, kolejowym, samochodowym. Aluminium wykorzystuje się także w architekturze – w konstrukcjach obiektów infrastruktury, w budownictwie przemysłowym, biurowym, mieszkaniowym. Szczególnie popularne są aluminiowe detale, mniejsze elementy konstrukcyjne oraz profile, z których powstaje stolarka okienna. W polskiej architekturze stosunkowo rzadko wykorzystuje się aluminium jako okładzinę elewacji, dużo częściej pojawi się ono jako materiał wykończeniowy i dekoracyjny.

Aluminium ma pojawić się na elewacjach nowej części fabryki Norblina w Warszawie. Ten zabytkowy obiekt poprzemysłowy przechodzi właśnie metamorfozę – stare zabudowania zostaną wyremontowane, nad nimi i pomiędzy nimi wyrosną nowe gmachy. Niektóre z nich szklane elewacje będą miały zakryte lakierowaną siatką aluminiową. Za projekt architektoniczny tego przedsięwzięcia odpowiada pracownia PRC.

d49ZNFRVhXncamaqHxteT0aAPBit9cIV5c5p1aRQ5pFRFyAZ9VduxqukqO1p_terminal-pasazerski-rzeszow-jasionka.jpg

Na dużą skalę aluminium wykorzystują projektanci terminali lotniczych. Lśniące, lekkie i wytrzymałe tafle tego metalu doskonale pasują do wymogów (technicznych i estetycznych), jakie stawia się tego typu obiektom. Lotnisko Jasionka pod Rzeszowem otrzymało srebrny, obły dach, niczym sięgający ziemi namiot pokrywający całą przestrzeń hali pasażerskiej. Autorami projektu aluminiowego terminala w Jasionce jest pracownia APA Czech Duliński Wróbel.

vZvCcBKhsiL16BS561crKCWUunRP1bRfsfCsmLxDpA4atOmzhCRAvAzFSOJ0_wieza-kontroli-lotow-sdacompl.jpg

W oryginalny sposób okładziny z aluminium zastosowali projektanci z biura Szcześniak Denier Architekci w budynku Ośrodka Kontroli Ruchu Lotniczego w porcie lotniczym Łódź Lubinek. Tu metalowe płaszczyzny chronią wnętrza budowli, ale i nadają jej dynamicznego, nowoczesnego kształtu.

5Dkx8tIOmqNEUsC5gyyL0eqaZYtkWqad5N6kDWuNYzNiUg60wGyhdeKgloRZ_ice-krakow-sztuka-architektury-galeria.jpg

Choć aluminium rzadko pojawia się na dużą skalę na elewacjach, ciekawe efekty można uzyskać łącząc ten materiał z innymi. Doskonałym tego przykładem jest oddane niedawno do użytku Centrum Kongresowe ICE w Krakowie. Jego autorzy, Ingarden & Ewý Architekci nieregularną bryłę okryli wielobarwną kompozycją z płyt ceramicznych i aluminiowych oraz szkła.

Aa5FgjPWnswl02lnqWJnIu6cSn5OcgbdZFKW1MtUGpGhiY8IErHe9mAUjTk6_lot-kurylowicz-wapakacompl.jpg

Najczęściej jednak aluminiowe elementy można znaleźć w obiektach biurowych. Chłodne, srebrne powierzchni idealnie komponują się ze szkłem, współtworząc obiekty nowoczesne i powściągliwe w wyrazie. Produkująca systemy aluminiowe dla budownictwa forma Aluprof co roku przyznaje swoje nagrody budynkom, w danym roku w najciekawszy sposób wykorzystującym aluminium w oparciu o system aluminiowy. Podobnie rzecz się ma ze starszym o kilka lat biurowcem firmy LOT, który według projektu biura Kuryłowicz&Associates został wybudowany w pobliżu stołecznego lotniska. W obu tych budowlach chłód aluminiowych detali w połączeniu ze szklanymi płaszczyznami stworzyły surowe, poważne obiekty o stonowanych i sprawiających wrażenie supernowoczesnych formach.

aJCFVhkVFVOovFvWnrN5x4d9axoPWEAWFsP6y5UDRZzIDgtyqtWhBUURqvvC_pomorski-park-naukowo-technologiczny-w-gdyni02.jpg

Takie odczucia u widza wywołuje również kompleks Pomorskiego Parku Naukowo – Technologicznego. Ten obiekt, zaprojektowany przez pracownię AEC Krymow & Partnerzy Architekci. Tutaj błyszczące szklane elewacje, wsparte na aluminiowych konstrukcjach jeszcze silniej podkreślają cel, w jakim wybudowano ten kompleks: by rozwijać innowacyjność i postęp techniczny.


Podepnij swój artykuł

tagi

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera