Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Beton może być piękny

 

Czas czytania: ~3 min


Beton otacza nas na co dzień – używa się go nie tylko w architekturze, ale i przy budowaniu ulic, mostów, słupów telegraficznych

 

6DpGRQbPiEs057LcK9RkEDTuCN8XK2LnGpvqS0qECz1deAZG0yiNqSxi99lj_stelmach-lublin-lpntpl.jpg

Lubelski Park Naukowo – Technologiczny

Beton – podobnie jak większość pozostałych materiałów budowlanych i wykończeniowych posiada swoje unikalne cechy charakterystyczne. Jednak to, jak odbieramy i odczuwamy wybudowany z danego materiału obiekt zależy w dużym stopniu od architektów, ich kreatywności, pomysłu, ich chęci na podkreślenie tych cech lub przeciwnie, ich przełamanie i ukrycie.

Beton, czyli mieszanina kruszywa, wody i cementu, znana ludzkości od starożytności, stała się jednym z najpopularniejszych na świecie materiałów budowlanych w XIX wieku. Rewolucja przemysłowa wywołała wielkie zapotrzebowanie na obiekty, których wcześniej nie budowano: wielkie hale fabryczne, linie kolejowe, ogromne wiadukty, słupy elektryczne czy telegraficzne. Okazało się, że wszystkie je łatwo można wybudować z betonu, materiału wytrzymałego, twardego, odpornego i – wbrew pozorom – bardzo elastycznego. Dość szybko jednak ze świata obiektów przemysłu i infrastruktury beton przeszedł także do tej bardziej „kreatywnej” części architektury. Dziś jest obok stali najczęściej używanym budulcem, a powstają z niego obiekty o różnej skali i zastosowaniu.

DKQ4gSRQndtRroOfJep6CRUftJ1fzQd0bOHU7xQ6Kx1Md4Tx9M0GLUUcm54q_sad-archistudio.jpg

Sąd w Radzyniu Podlaskim

Polskim architektem, który szczególnie chętnie sięga po beton jest Bolesław Stelmach. W jego minimalistycznych, prostych realizacjach beton staje się ważnym środkiem wyrazu. Powstały na tyłach gmachu Sejmu budynek administracyjny jest w dużym stopniu ukryty pod ziemią. Ale jego wnętrza skomponowano z powierzchni w różnym stopniu wykończonego betonu – różnorodność faktur, odcieni, porowatości, efektów światłocieniowych, jakie zastosował tu architekt pokazuje ogromne możliwości betonu. Zupełnie inny charakter ma Lubelski Park Naukowo – Technologiczny , kompleks prostych brył z jasnoszarego, gładkiego betonu. Tu materiał współgra z klimatem nowoczesności i innowacji.

zwlSZXreMG7Ozty9XigZ6JaO3bbeto0kPpEjlsNZuysByIaSnEZbO6WSbQLp_sad-archistudio-katowice.JPG

Sąd w Katowicach

Miłośnikami betonu są także Tomasz Studniarek i Małgorzata Pilinkiewicz z katowickiej pracowni Archistudio Studniarek Pilinkiewicz. Oni już kilka lat temu odkryli, że beton jako materiał poważny, powściągliwy, chłodny idealnie pasuje do budowania gmachów sądowych i urzędowych. Z betonu są zaprojektowane przez Archistudio gmachy sądów m.in. w Katowicach czy Radzyniu Podlaskim.

sAAJwPXe4M3Oosw9XA8SWEQ4gaIZSWgfDMTG8r53vQDArzFvdtU5ND682IkL_muzeum-lotnictwa-polskiegol.jpg

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Zupełnie inny wyraz nadali członkowie pracowni Pysall.Ruge Architekten oraz Bartłomiej Kisielewski projektując gmach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Ciemnoszarego betonu użyto tu do budowy gmachu, przypominającego kształtem śmigło samolotu.

E7HvONtZEOF3NvbmDKZRRTObeUSk6X4exh4N8Erum7mLVUpwLu8xTdFpDK81_ichot-bramapoznaniapl-fot-gdak.jpg

Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego ICHOT Brama Poznania

Gładkie, jasne, surowe elewacje betonowe można podziwiać w Poznaniu. Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego ICHOT Brama Poznania, dzieło pracowni AdArtis Architects. Minimalistyczna kostka z betonu okazała się dobrze komponować z wieżami zabytkowej katedry.

jBGR6TPs1ITTyJKtpKusHR10wcNTGXuTFUv3k1JGEnZcq8QQnxmrUByOzoTG_infinite-dreams-medusagrouppl.jpg

Budynek biurowy Infinite Dreams

O ile w Poznaniu beton ma subtelny, wręcz delikatny charakter, o tyle w Gliwicach posłużył do wykreowania bryły nowoczesnej i wyrazistej. Budynek biurowy Infinite Dreams, projektu biura Medusa Group ma formę, która już z daleka anonsuje, że wewnątrz siedzibę ma firma nowoczesna i innowacyjna.

6xBwnqA2xkmT35oSJGh9QVDBwfNFw72MtieFR7u3Ynqp6IBUuZ3ysLwv95jQ_com-com-zone-nowa-huta.jpg

Kompleks sportowy Com-Com Zone w krakowskiej Nowej Hucie

Jeszcze innym walor betonu wydobył Wojciech Obtułowicz, projektując kompleks sportowy Com-Com Zone w krakowskiej Nowej Hucie. Wzbudzająca kontrowersje bryła nasuwa skojarzenia z obiektem przemysłowym, ma surową, ale i dynamiczną formę. Tu beton został zastosowany odważnie i nieoczywisty sposób.

wXWDtwVQ0g4HrDx277g8IFjQMUyoKnigSMcJ4HJ4ml4dtuQqXongdsEaTpR5_ultra-architects-ultra-architectspl.jpg

Dom nad morzem

Pewnym zaskoczeniem może okazać się też wnętrze domu nad morzem, który dla prywatnego inwestora zaprojektowała pracownia Ultra Architects. Dom z zewnątrz jest drewniany, jednak ściany i sufity w środku wykonano z zimnego, szarego betonu. Ten kontrast dwóch różnych materiałów pozwolił wykreować unikalną, wyjątkową przestrzeń.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera