Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Beton może być piękny

 

Czas czytania: ~3 min


Beton otacza nas na co dzień – używa się go nie tylko w architekturze, ale i przy budowaniu ulic, mostów, słupów telegraficznych

 

6DpGRQbPiEs057LcK9RkEDTuCN8XK2LnGpvqS0qECz1deAZG0yiNqSxi99lj_stelmach-lublin-lpntpl.jpg

Lubelski Park Naukowo – Technologiczny

Beton – podobnie jak większość pozostałych materiałów budowlanych i wykończeniowych posiada swoje unikalne cechy charakterystyczne. Jednak to, jak odbieramy i odczuwamy wybudowany z danego materiału obiekt zależy w dużym stopniu od architektów, ich kreatywności, pomysłu, ich chęci na podkreślenie tych cech lub przeciwnie, ich przełamanie i ukrycie.

Beton, czyli mieszanina kruszywa, wody i cementu, znana ludzkości od starożytności, stała się jednym z najpopularniejszych na świecie materiałów budowlanych w XIX wieku. Rewolucja przemysłowa wywołała wielkie zapotrzebowanie na obiekty, których wcześniej nie budowano: wielkie hale fabryczne, linie kolejowe, ogromne wiadukty, słupy elektryczne czy telegraficzne. Okazało się, że wszystkie je łatwo można wybudować z betonu, materiału wytrzymałego, twardego, odpornego i – wbrew pozorom – bardzo elastycznego. Dość szybko jednak ze świata obiektów przemysłu i infrastruktury beton przeszedł także do tej bardziej „kreatywnej” części architektury. Dziś jest obok stali najczęściej używanym budulcem, a powstają z niego obiekty o różnej skali i zastosowaniu.

DKQ4gSRQndtRroOfJep6CRUftJ1fzQd0bOHU7xQ6Kx1Md4Tx9M0GLUUcm54q_sad-archistudio.jpg

Sąd w Radzyniu Podlaskim

Polskim architektem, który szczególnie chętnie sięga po beton jest Bolesław Stelmach. W jego minimalistycznych, prostych realizacjach beton staje się ważnym środkiem wyrazu. Powstały na tyłach gmachu Sejmu budynek administracyjny jest w dużym stopniu ukryty pod ziemią. Ale jego wnętrza skomponowano z powierzchni w różnym stopniu wykończonego betonu – różnorodność faktur, odcieni, porowatości, efektów światłocieniowych, jakie zastosował tu architekt pokazuje ogromne możliwości betonu. Zupełnie inny charakter ma Lubelski Park Naukowo – Technologiczny , kompleks prostych brył z jasnoszarego, gładkiego betonu. Tu materiał współgra z klimatem nowoczesności i innowacji.

zwlSZXreMG7Ozty9XigZ6JaO3bbeto0kPpEjlsNZuysByIaSnEZbO6WSbQLp_sad-archistudio-katowice.JPG

Sąd w Katowicach

Miłośnikami betonu są także Tomasz Studniarek i Małgorzata Pilinkiewicz z katowickiej pracowni Archistudio Studniarek Pilinkiewicz. Oni już kilka lat temu odkryli, że beton jako materiał poważny, powściągliwy, chłodny idealnie pasuje do budowania gmachów sądowych i urzędowych. Z betonu są zaprojektowane przez Archistudio gmachy sądów m.in. w Katowicach czy Radzyniu Podlaskim.

sAAJwPXe4M3Oosw9XA8SWEQ4gaIZSWgfDMTG8r53vQDArzFvdtU5ND682IkL_muzeum-lotnictwa-polskiegol.jpg

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Zupełnie inny wyraz nadali członkowie pracowni Pysall.Ruge Architekten oraz Bartłomiej Kisielewski projektując gmach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Ciemnoszarego betonu użyto tu do budowy gmachu, przypominającego kształtem śmigło samolotu.

E7HvONtZEOF3NvbmDKZRRTObeUSk6X4exh4N8Erum7mLVUpwLu8xTdFpDK81_ichot-bramapoznaniapl-fot-gdak.jpg

Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego ICHOT Brama Poznania

Gładkie, jasne, surowe elewacje betonowe można podziwiać w Poznaniu. Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego ICHOT Brama Poznania, dzieło pracowni AdArtis Architects. Minimalistyczna kostka z betonu okazała się dobrze komponować z wieżami zabytkowej katedry.

jBGR6TPs1ITTyJKtpKusHR10wcNTGXuTFUv3k1JGEnZcq8QQnxmrUByOzoTG_infinite-dreams-medusagrouppl.jpg

Budynek biurowy Infinite Dreams

O ile w Poznaniu beton ma subtelny, wręcz delikatny charakter, o tyle w Gliwicach posłużył do wykreowania bryły nowoczesnej i wyrazistej. Budynek biurowy Infinite Dreams, projektu biura Medusa Group ma formę, która już z daleka anonsuje, że wewnątrz siedzibę ma firma nowoczesna i innowacyjna.

6xBwnqA2xkmT35oSJGh9QVDBwfNFw72MtieFR7u3Ynqp6IBUuZ3ysLwv95jQ_com-com-zone-nowa-huta.jpg

Kompleks sportowy Com-Com Zone w krakowskiej Nowej Hucie

Jeszcze innym walor betonu wydobył Wojciech Obtułowicz, projektując kompleks sportowy Com-Com Zone w krakowskiej Nowej Hucie. Wzbudzająca kontrowersje bryła nasuwa skojarzenia z obiektem przemysłowym, ma surową, ale i dynamiczną formę. Tu beton został zastosowany odważnie i nieoczywisty sposób.

wXWDtwVQ0g4HrDx277g8IFjQMUyoKnigSMcJ4HJ4ml4dtuQqXongdsEaTpR5_ultra-architects-ultra-architectspl.jpg

Dom nad morzem

Pewnym zaskoczeniem może okazać się też wnętrze domu nad morzem, który dla prywatnego inwestora zaprojektowała pracownia Ultra Architects. Dom z zewnątrz jest drewniany, jednak ściany i sufity w środku wykonano z zimnego, szarego betonu. Ten kontrast dwóch różnych materiałów pozwolił wykreować unikalną, wyjątkową przestrzeń.


Podepnij swój artykuł

tagi

Biblioteka w górach
Biblioteka w górach

Wkrótce minie rok od otwarcia biblioteki w miejscowości Przysietnica. To filia Powiatowej i Miejsko- ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera