Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


RKW Rhode Kellermann Wawrowsky na Wyspie Spichrzów

 

Czas czytania: ~3 min


RKW Rhode Kellermann Wawrowsky ma wykonać projekt zabudowy północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku

 

JNxKH1aSXaufPx5DEEkYvUHB8Aw3dv955OvkHIrmGUrvYOO0g6ihfYWWBvH6_gdansk1.jpg

RKW Rhode Kellermann Wawrowsky, w ramach konsorcjum ma wykonać projekt zabudowy północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku. To ostatnia, wciąż niezabudowana część położonej tuż przy uczęszczanym szlaku turystycznym wyspy w centrum Gdańska.

dyWk0JHoZ5dWytDwztDUteGWbSe5Mn5gvwlEMU9RzIN0yWPcH06ZHerSGvV1_gdansk2.jpg

RKW Rhode Kellermann Wawrowsky – to pracownia znana w Gdańsku, są to przecież autorzy „bursztynu”, czyli stadionu PGE Arena. Czy i tym razem uda się architektom wykreować lubianą i funkcjonalną przestrzeń? Zadanie nie będzie łatwe. Po pierwsze ze względu na wiszącą nad tym terenem „klątwę” (bo dlaczego przez 70 lat nie udało się tu odtworzyć zabudowy?), z powodu konieczności zachowania wśród nowej zabudowy obiektów zabytkowych czy też ze względu na wymóg pogodzenia interesu miasta z interesem prywatnych inwestorów...

GATOapEs4D37Abfn4clwPThJCrMxvXLATctjpwcHxSjFqXwU17mxHFtCQLPj_gdansk3.jpg

Rozstrzygnięty 19 marca 2015 roku przetarg – jak podaje jego organizator, czyli władze Gdańska, obejmował swoim zakresem: „zaprojektowanie, sfinansowanie i wybudowanie obiektów wchodzących w skład przedsięwzięcia (zarówno publicznych jak i komercyjnych), a następnie oddanie do utrzymania i zarządzania wskazanych w umowie obiektów celu publicznego partnerowi prywatnemu”.

xd2bOBUsKzrcAA9uP67WzGGkesL0tShozAcZwYVk36YSKgggqGv4c96x21N6_gdansk-2-1.jpg

RKW Rhode Kellermann Wawrowsky weszła w skład konsorcjum firm Multibud W. Ciurzyński S.A., Immobel Poland SPV 10 Sp. z o.o. i Immobel Poland SPV 11 H Sp. z o.o, które zgłosiło lepszą ofertę. W systemie partnerstwa publiczno-prywatnego na północnym cyplu Wyspy Spichrzów ma powstać kompleks o wartości ok. 400 mln zł. Jak podają władze Gdańska, „w planach jest m.in. budowa obiektów mieszkalno-handlowo-usługowych, hotelu oraz realizacja inwestycji publicznych o koszcie szacunkowym 34 mln zł (m.in. modernizacja Długiego Pobrzeża od Mostu Zielonego do Targu Rybnego, przebudowa Mostu Stągiewnego, wykonanie mariny i ogólnodostępnej kładki dla pieszych łączącej północny cypel Wyspy z Długim Pobrzeżem)”. Teren na Wyspie Spichrzów za sprawą architektów z biura RKW Rhode Kellermann Wawrowsky ma się więc zamienić w wielofunkcyjną i atrakcyjną dla mieszkańców i turystów część miasta.

k1g5ROe9BlaE3y1p3H52sPuJyzNiwR0oDFRySvdawVbWKDpQoNTEwhOQaIql_gdansk-2-2.jpg

Podpisanie umowy z deweloperami zaplanowano na 31 marca, w ciągu 19 miesięcy powinny rozpocząć się prace budowlane, które potrwają 8,5 roku.

bjrHS3snBqziiy0ZpqQXPehTcaV6OIVNKprFgHZkitDJjxOXRYSxb30NTnaq_gdansk-2-3.jpg
0zBRnqThtUUuCBqRalcJz5SRiy8FYfjKeoCl91lQ75didkLCgNG9n1Kbki1p_gdansk0.jpg

Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, podczas ogłoszenia wyników przetargu mówił: Wyspa Spichrzów na zagospodarowanie czekała dobre 25 lat. Niektórzy wskazywali ją nawet jako przykład czegoś, czego Miasto nie może, czy nie potrafi załatwić. I jest w tym trochę prawdy, ale musimy pamiętać, że to dla Gdańska teren kluczowy, a jego zagospodarowanie wymagało wielu prac przygotowawczych, począwszy od uporządkowania struktury własnościowej, poprzez przejęcie gruntów, aż po znalezienie wiarygodnego partnera biznesowego. Dzisiejszy wybór oferty to koniec tego długiego etapu i początek nowego, który - jak deklaruje inwestor - potrwa 103 miesiące”.

Źródło informacji: gdansk.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Prezent od architekta
Prezent od architekta

Architekci nie projektują tylko budynków. Czy to dla odmiany i rozrywki, czy namówieni przez różne f ...

Projekt przedszkola z cegły
Projekt przedszkola z cegły

Wśród realizacji architektonicznych nominowanych w konkursie Brick Award znalazły się obiekty o bard ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Przed nami dwunasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest wspólne architekto ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera