Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


RKW Rhode Kellermann Wawrowsky na Wyspie Spichrzów

 

Czas czytania: ~3 min


RKW Rhode Kellermann Wawrowsky ma wykonać projekt zabudowy północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku

 

JNxKH1aSXaufPx5DEEkYvUHB8Aw3dv955OvkHIrmGUrvYOO0g6ihfYWWBvH6_gdansk1.jpg

RKW Rhode Kellermann Wawrowsky, w ramach konsorcjum ma wykonać projekt zabudowy północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku. To ostatnia, wciąż niezabudowana część położonej tuż przy uczęszczanym szlaku turystycznym wyspy w centrum Gdańska.

dyWk0JHoZ5dWytDwztDUteGWbSe5Mn5gvwlEMU9RzIN0yWPcH06ZHerSGvV1_gdansk2.jpg

RKW Rhode Kellermann Wawrowsky – to pracownia znana w Gdańsku, są to przecież autorzy „bursztynu”, czyli stadionu PGE Arena. Czy i tym razem uda się architektom wykreować lubianą i funkcjonalną przestrzeń? Zadanie nie będzie łatwe. Po pierwsze ze względu na wiszącą nad tym terenem „klątwę” (bo dlaczego przez 70 lat nie udało się tu odtworzyć zabudowy?), z powodu konieczności zachowania wśród nowej zabudowy obiektów zabytkowych czy też ze względu na wymóg pogodzenia interesu miasta z interesem prywatnych inwestorów...

GATOapEs4D37Abfn4clwPThJCrMxvXLATctjpwcHxSjFqXwU17mxHFtCQLPj_gdansk3.jpg

Rozstrzygnięty 19 marca 2015 roku przetarg – jak podaje jego organizator, czyli władze Gdańska, obejmował swoim zakresem: „zaprojektowanie, sfinansowanie i wybudowanie obiektów wchodzących w skład przedsięwzięcia (zarówno publicznych jak i komercyjnych), a następnie oddanie do utrzymania i zarządzania wskazanych w umowie obiektów celu publicznego partnerowi prywatnemu”.

xd2bOBUsKzrcAA9uP67WzGGkesL0tShozAcZwYVk36YSKgggqGv4c96x21N6_gdansk-2-1.jpg

RKW Rhode Kellermann Wawrowsky weszła w skład konsorcjum firm Multibud W. Ciurzyński S.A., Immobel Poland SPV 10 Sp. z o.o. i Immobel Poland SPV 11 H Sp. z o.o, które zgłosiło lepszą ofertę. W systemie partnerstwa publiczno-prywatnego na północnym cyplu Wyspy Spichrzów ma powstać kompleks o wartości ok. 400 mln zł. Jak podają władze Gdańska, „w planach jest m.in. budowa obiektów mieszkalno-handlowo-usługowych, hotelu oraz realizacja inwestycji publicznych o koszcie szacunkowym 34 mln zł (m.in. modernizacja Długiego Pobrzeża od Mostu Zielonego do Targu Rybnego, przebudowa Mostu Stągiewnego, wykonanie mariny i ogólnodostępnej kładki dla pieszych łączącej północny cypel Wyspy z Długim Pobrzeżem)”. Teren na Wyspie Spichrzów za sprawą architektów z biura RKW Rhode Kellermann Wawrowsky ma się więc zamienić w wielofunkcyjną i atrakcyjną dla mieszkańców i turystów część miasta.

k1g5ROe9BlaE3y1p3H52sPuJyzNiwR0oDFRySvdawVbWKDpQoNTEwhOQaIql_gdansk-2-2.jpg

Podpisanie umowy z deweloperami zaplanowano na 31 marca, w ciągu 19 miesięcy powinny rozpocząć się prace budowlane, które potrwają 8,5 roku.

bjrHS3snBqziiy0ZpqQXPehTcaV6OIVNKprFgHZkitDJjxOXRYSxb30NTnaq_gdansk-2-3.jpg
0zBRnqThtUUuCBqRalcJz5SRiy8FYfjKeoCl91lQ75didkLCgNG9n1Kbki1p_gdansk0.jpg

Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, podczas ogłoszenia wyników przetargu mówił: Wyspa Spichrzów na zagospodarowanie czekała dobre 25 lat. Niektórzy wskazywali ją nawet jako przykład czegoś, czego Miasto nie może, czy nie potrafi załatwić. I jest w tym trochę prawdy, ale musimy pamiętać, że to dla Gdańska teren kluczowy, a jego zagospodarowanie wymagało wielu prac przygotowawczych, począwszy od uporządkowania struktury własnościowej, poprzez przejęcie gruntów, aż po znalezienie wiarygodnego partnera biznesowego. Dzisiejszy wybór oferty to koniec tego długiego etapu i początek nowego, który - jak deklaruje inwestor - potrwa 103 miesiące”.

Źródło informacji: gdansk.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Dom parterowy dla nowoczesnej rodziny
Dom parterowy dla nowoczesnej rodziny

Studio BB Architekci zaprojektowało współczesny parterowy dom jednorodzinny z garażem. Obiekt ma być ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami
Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami

Żółty krokodyl – to właśnie widzą w tej bryle dzieci. Dorośli dostrzegają w pilastym dachu echo fabr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera