Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pawilon Life+ - tak będzie wyglądał

 

Czas czytania: ~2 min


Do końca 2016 roku na warszawskim Golędzinowie, nad Wisłą ma powstać Life+, czyli pawilon edukacyjny oraz polana rekreacyjna

 

s252QKYtWsGPlhNZDE4IglLhIsFWCFT4VEMIcTzNpQaZP64BF71ij0yzcrKz_pawilon-life03.jpg

Pawilon Life+ wraz z towarzyszącymi mu terenami rekreacyjnymi ma stać się miejscem rozrywki i nauki. Obiekt ma do końca 2016 roku być wybudowany na terenie warszawskiego Golędzinowa, dzielnicy położonej w północno-wschodniej części miasta. Pawilon Life+ ma pomóc mieszkańcom Warszawy docenić wyjątkowe walory krajobrazowe tej okolicy, poszerzyć swoją wiedzę na temat przyrodniczego dziedzictwa stolicy, ale też oferować ogólnodostępne tereny rekreacyjne.

x2un6loqDNMNF2QpJi5nuDHtCoErLEXOvAp7y1xjWSeTMkooUIPDLj59jpJ8_pawilon-life01.jpg

Pierwszą nagrodę w konkursie na Pawilon Life+, zorganizowanym przez władze Warszawy we współpracy z SARP, otrzymała propozycja pracowni eM4 Pracownia Architektury Brataniec. Marcin Brataniec z Krakowa. Pracownia ta ma już na koncie docenione w kraju realizacje. Należy do nich choćby rewitalizacja Starówki w Gorlicach czy gmach krytej pływalni w Miechowie. Według wizji tych samych architektów powstaje Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim; zespół Marcina Bratańca wygrał także niedawno konkurs na projekt gmachu Mediateki w Płocku.

4J0V0RQQp06mMduPhdfcHgCAFZ5R9K4S5szTmwe8o56B1t7UaHjezQcio0tX_pawilon-life04.jpg

Pawilon Life+ według zwycięskiej pracowni powinien otrzymać kształt zbliżony do dużego głazu. Architekci uznali, że kształt kamienia oraz skojarzenia z tym tworem natury będą właściwe dla pawilonu, który opowiadać będzie o dziedzictwie przyrodniczym. Wokół pawilonu zaplanowano łąkę, podzieloną na „wyspy”, czyli obszary o różnej funkcji i charakterze. Architekci na swojej stronie internetowej cytują uzasadnienie jury, w którym tłumaczony jest powód przyznania nagrody właśnie tej koncepcji. "Pawilon (...) zamknięty od strony miasta i otwierający się na krajobraz rzeki harmonijnie wpisując się w otoczenie staje się równocześnie wyrazistą dominantą przestrzenną miejsca. Ścisły związek wizji architektonicznej z krajobrazem przyrodniczym podkreśla także lokalizacja budynku, przebieg ciągu łączącego promenadę ze ścieżką nad rzeką oraz zagospodarowanie łąki inspirowanej kształtami nurtu Wisły, ławic brzegowych i wysp aluwialnych z typowym strefowym układem roślinności ukazującym strefy okresowych zalewów przez wezbrania rzeki."

MMraj7tsLPaw4XD9LIBQLqT5deAH99QyhraH4dsfcN8TCoXCIEp7leSNVSGX_pawilon-life02.jpg

Poza pierwszą w konkursie na projekt pawilonu Life+ przyznano też inne nagrody. II nagroda powędrowała do Mateusza Tańskiego z Warszawy. Trzecią przyznano zespołowi Piotra Bujnowskiego (także z Warszawy).

Jury konkursu przyznało także wyróżnienia. Otrzymały je następujące zespoły:
Karol Żurawski i Martyna Cziszewska
METEOR ARCHITECTS Anna Pszonak
JRK72 Architekt Jacek Krych
Zespół w składzie: Justyna Kolarz-Piotrowicz, Kasper Jakubowski, Łukasz Malec, Wojciech Nowak
LWS Architekci Sp. z o.o. i ABIES Architektura Krajobrazu Barbara Kraus-Galińska
BOOM Jakub Sztefko

Autorzy koncepcji Pawilonu Life+ docenionej pierwszą nagrodą otrzymali 30 000 zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej.

Źródło informacji: sarp.warszawa.pl, um.warszawa.pl, www.em4.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Prezent od architekta
Prezent od architekta

Architekci nie projektują tylko budynków. Czy to dla odmiany i rozrywki, czy namówieni przez różne f ...

Projekt przedszkola z cegły
Projekt przedszkola z cegły

Wśród realizacji architektonicznych nominowanych w konkursie Brick Award znalazły się obiekty o bard ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Przed nami dwunasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest wspólne architekto ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera