Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Centrum handlowe: potrzebne czy nie?

 

Czas czytania: ~2 min


9 czerwca mieszkańcom Katowic został przedstawiony projekt nowego wielkopowierzchniowego obiektu handlowego, który ma powstać w południowej części miasta

 

5OLtJwt6HeklsJPgOsOwFzEW6yWJmryipOVjQgu3kpJIwZmP2L1G8Jf88ORX_galeria-echo-katowice01.jpg

Centrum handlowe - jeszcze 10 lat temu podobny obiekt wzbudzał pozytywne emocje, po latach handlowego zacofania byliśmy spragnieni wielkich obiektów, pełnych sklepów tych samych marek, co na wytęsknionym Zachodzie. Jednak dziś, gdy centrów handlowych i „galerii” powstało bardzo wiele, coraz łatwiej dostrzec ich wady oraz zagrożenia, jakie niosą dla przestrzeni polskich miast. Niestety zamiast – nauczeni doświadczeniem – dyskutować o budowie kolejnych takich obiektów, władze naszych miast wciąż nie mają pomysłu na zarządzanie tego typu handlem.

xeywDqVtfNKq7jkmqz5jsVlO1xlPKp0qqsTCzxdIxmcBwgIB0HIiHPGk7oFc_galeria-echo-katowice02.jpg

Trzeba przyznać, że wiele z powstałych w polskich miastach centrów handlowych odznacza się ciekawą architekturą. Na pewno wartym uwagi jest centrum handlowe Galeria Warmińska w Olsztynie, Galeria Korona w Kielcach czy warszawski dom handlowy Wolf Bracka (jego oferta skierowana jest do bardziej zamożnych klientów). Jednocześnie wiele w nowopowstałych centrów handlowych zaszkodziło i estetyce miast, i właścicielom mniejszych sklepów w okolicy.

z21hWgfZZMpyyFv1LsOawaZkWUuYBiPZTeWcXp9S84zTFopFXSq5HElXh2OG_galeria-echo-katowice03.jpg

9 czerwca mieszkańcom Katowic został przedstawiony projekt nowego wielkopowierzchniowego obiektu handlowego, który ma powstać w południowej części miasta. Za budowę odpowiedzialna będzie firma Echo Investment, której niektóre inne centra handlowe charakteryzują się dość dobrze zaprojektowaną architekturą (np. Galeria Echo w Kielcach czy Galeria Amber w Kaliszu) – projektanci obiektu w Katowicach, pracownia Mofo Architekci twierdzą, że i ten budynek będzie się charakteryzował starannie opracowaną formą.

Mimo to wielu mieszkańców oraz urbanistów sprzeciwia się budowie kolejnego centrum handlowego w centrum Katowic (istnieją tu już takie obiekty, a powstają kolejne). Budowa centrum handlowego przy ruchliwej ulicy Kościuszki ma duże szanse zniszczyć okoliczny drobny handel, a także wygenerować w okolicy duże korki, poprzez zwiększenie ruchu samochodowego.

cT9fQh0yuMe0eQul3PF5qXckEGS5E7Il9zQBYvudICPb8i6Cji70Y3npOWNT_galeria-echo-katowice04.jpg

W centrum handlowym, które ma powstać przy ul. Kościuszki w Katowicach będą nie tylko sklepy, ale i siedmiosalowe kino, strefy sportowe, rekreacyjne, gastronomiczne. Jak mówi Marcin Materny, dyrektor Działu Centrów Handlowych Echo Investment, „Dziś zakupy to za mało. Współcześni konsumenci oczekują znacznie więcej niż tylko możliwości zrobienia zakupów. Chcą lepiej zagospodarowanej przestrzeni i lepiej zagospodarowanego czasu”. Nie ma więc mowy o miastotwórczym działaniu takiego obiektu: inwestorowi chodzi o to, by „wessać” do wnętrza centrum handlowego jak największą ilość osób na jak najdłuższy czas. Czy to nie zaszkodzi katowickiej ulicy Kościuszki, pełnej dziś mniejszych sklepów i ludzi na ulicach?

Galeria Echo Katowice
Lokalizacja: Katowice, ul. Kościuszki / Kolejowa
Inwestor: Echo Investment
Projektanci: Mofo Architekci
Projekt: 2015
Realizacja: 2017
Powierzchnia działki: 54 000 m2
Powierzchnia handlowa: 42 00 m2
Źródło ilustracji: echokatowice.pl, echo.com.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Gdański Pachołek
Gdański Pachołek

11 września 2023 roku zakończył się remont wieży widokowej „Pachołek” w Gdańsku. Powstała ona w 1975 ...

Ostatnie 2 tygodnie na zgłoszenia w konkursie „Kolory, które budzą wnętrza”
Ostatnie 2 tygodnie na zgłoszenia w konkursie „Kolory, które budzą wnętrza”

Trwa konkurs marki Cerames pt. Kolory, które budzą wnętrza. Zapraszamy wszystkich architektów, proje ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera