PGE Arena z nowym sąsiedztwem - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


PGE Arena z nowym sąsiedztwem

 

Czas czytania: ~2 min


PGE Arena, dzięki budowie pawilonów w jej sąsiedztwie ma się stać jeszcze bardziej atrakcyjna, ma przyciągać więcej osób

 

cimKx4DQcKEFDodQ3VPU13gZGT48jF3x77ocASQIANtDG5uaSuWlwFEoiFKq_pge-arena-rozbudowa02.jpg

PGE Arena w Gdańsku – to bez wątpienia najładniejszy stadion w Polsce. Przypominający złocisty bursztyn obiekt powstał na Euro 2012, ale już wtedy planowano wybudowanie w jego sąsiedztwie wielofunkcyjnych pawilonów. Zarządca tego terenu swoją inwestycję nazywa komercjalizacją terenów przystadionowych, planowaną od początku procesu budowy areny. W pawilonach obok stadionu mogą zostać ulokowane m.in. park rozrywki, aquapark, ogród tropikalny, centrum odnowy biologicznej czy hotel.

93wCurFyh46Nnwv6OBD2MRdqfRhaa1RfDkJ65qefTgAi7AVNHF1dFNiVndFR_pge-arena-rozbudowa01.jpg

PGE Arena w Gdańsku, jeden z czterech wybudowanych lub przebudowanych na potrzeby Euro 2012 stadionów, został zaprojektowany przez biura RKW Rhode Kellermann Wawrowsky oraz HPP Hentrich Petschnigg & Partner z Düsseldorfu. RKW Rhode Kellermann Wawrowsky – to międzynarodowe biuro, mające swoje siedziby w Niemczech i w Polsce. Niedawno pracownia została wybrana do zaprojektowania Wyspy Spichrzów w Gdańsku. Planowane obok stadionu PGE Arena pawilony nie będą pierwszymi budynkami w sąsiedztwo bursztynowej budowli. Nie tak dawno temu powstały tam hale targowe Amber Expo.

G11R5Zg4vmU8C1QuIS0SxyDEDfQ1mynukIBOIgwEW6hw8xEp0DBxR8tXFTt8_pge-arena-rozbudowa05.jpg
1cYGQd4kphDLMD94XiwcldPAks9qo9lWWcJH5d83gFmOsMoW1QfJNTnU8Ko1_pge-arena-rozbudowa06.jpg

PGE Arena, dzięki budowie pawilonów w jej sąsiedztwie ma się stać jeszcze bardziej atrakcyjna, ma przyciągać więcej osób. „Funkcje nowych obiektów mają się nawzajem uzupełniać, tworząc atrakcyjną dla ludzi przestrzeń spędzania wolnego czasu, rekreacji i integracji” - mówi Tomasz Kowalski, prezes spółki Biuro Inwestycji Euro Gdańsk 2012 (BIEG 2012), odpowiedzialnej za komercjalizację terenów przystadionowych

EdyuyoSLJysAZqRVit5NfMLxmF3UkBdmV7G1TAAaKscQ9ZesyY1A5v7uloVy_pge-arena-rozbudowa03.jpg
l9f7jEMDmaxxToSGphV1cOVvu1f6h9pLY60aInbK2YQqbsHMYkmhp48m7F3X_pge-arena-rozbudowa04.jpg

Na razie nie powstał jeszcze ostateczny projekt architektury budynków obok PGE Areny. Inwestor planuje wybudowanie tu kilku wolnostojących obiektów o funkcjach sportowych, rekreacyjnych, związanych z wypoczynkiem. Na pewno nie powstaną tu budynki mieszkalne ani handlowe. Choć nie wiemy na razie z całą pewnością, jak będą one wyglądać, wiadomo, że kształtem będą nawiązywały zarówno do formy, jaką ma PGE Arena, jak i do nadmorskiego położenia. Wstępna koncepcję wyglądu nowych budynków przygotowali autorzy PGE Areny, czyli biuro RKW Rhode-Kellermann-Wawrowsky. Na ich rysunkach nowe pawilony mają opływowy kształt, kojarzący się z bursztynem czy kamieniami, wyszlifowanymi przez morskie fale. Ostatecznym kształt nowych obiektów obok stadionu PGE Arena ma powstać w dialogu z mieszkańcami i przyszłymi użytkownikami obiektów oraz z inwestorami, którzy zechcą partycypować w przedsięwzięciu.

Źródło informacji i zdjęć: Dorota Miroszniczenko/gdansk.pl, bieg2012.pl, pgearena.gdansk.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Nowy terminal promowy w porcie w Gdyni
Nowy terminal promowy w porcie w Gdyni

Nowy terminal promowy w porcie w Gdyni - to największa inwestycja realizowana w tym miejscu od prawi ...

BIM a architektura zrównoważona
BIM a architektura zrównoważona

Technologia cyfrowego modelowania budynków - BIM nie tylko pozwala na bardziej skuteczną i szybszą p ...

Architektura zrównoważona w środowisku BIM przy pomocy metodyki lean - warsztat BIM
Architektura zrównoważona w środowisku BIM przy pomocy metodyki lean - warsztat BIM

"Architektura zrównoważona a przyspieszenie oraz uproszczenie pracy projektowej w środowisku BIM prz ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera