Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


PGE Arena z nowym sąsiedztwem

 

Czas czytania: ~2 min


PGE Arena, dzięki budowie pawilonów w jej sąsiedztwie ma się stać jeszcze bardziej atrakcyjna, ma przyciągać więcej osób

 

cimKx4DQcKEFDodQ3VPU13gZGT48jF3x77ocASQIANtDG5uaSuWlwFEoiFKq_pge-arena-rozbudowa02.jpg

PGE Arena w Gdańsku – to bez wątpienia najładniejszy stadion w Polsce. Przypominający złocisty bursztyn obiekt powstał na Euro 2012, ale już wtedy planowano wybudowanie w jego sąsiedztwie wielofunkcyjnych pawilonów. Zarządca tego terenu swoją inwestycję nazywa komercjalizacją terenów przystadionowych, planowaną od początku procesu budowy areny. W pawilonach obok stadionu mogą zostać ulokowane m.in. park rozrywki, aquapark, ogród tropikalny, centrum odnowy biologicznej czy hotel.

93wCurFyh46Nnwv6OBD2MRdqfRhaa1RfDkJ65qefTgAi7AVNHF1dFNiVndFR_pge-arena-rozbudowa01.jpg

PGE Arena w Gdańsku, jeden z czterech wybudowanych lub przebudowanych na potrzeby Euro 2012 stadionów, został zaprojektowany przez biura RKW Rhode Kellermann Wawrowsky oraz HPP Hentrich Petschnigg & Partner z Düsseldorfu. RKW Rhode Kellermann Wawrowsky – to międzynarodowe biuro, mające swoje siedziby w Niemczech i w Polsce. Niedawno pracownia została wybrana do zaprojektowania Wyspy Spichrzów w Gdańsku. Planowane obok stadionu PGE Arena pawilony nie będą pierwszymi budynkami w sąsiedztwo bursztynowej budowli. Nie tak dawno temu powstały tam hale targowe Amber Expo.

G11R5Zg4vmU8C1QuIS0SxyDEDfQ1mynukIBOIgwEW6hw8xEp0DBxR8tXFTt8_pge-arena-rozbudowa05.jpg
1cYGQd4kphDLMD94XiwcldPAks9qo9lWWcJH5d83gFmOsMoW1QfJNTnU8Ko1_pge-arena-rozbudowa06.jpg

PGE Arena, dzięki budowie pawilonów w jej sąsiedztwie ma się stać jeszcze bardziej atrakcyjna, ma przyciągać więcej osób. „Funkcje nowych obiektów mają się nawzajem uzupełniać, tworząc atrakcyjną dla ludzi przestrzeń spędzania wolnego czasu, rekreacji i integracji” - mówi Tomasz Kowalski, prezes spółki Biuro Inwestycji Euro Gdańsk 2012 (BIEG 2012), odpowiedzialnej za komercjalizację terenów przystadionowych

EdyuyoSLJysAZqRVit5NfMLxmF3UkBdmV7G1TAAaKscQ9ZesyY1A5v7uloVy_pge-arena-rozbudowa03.jpg
l9f7jEMDmaxxToSGphV1cOVvu1f6h9pLY60aInbK2YQqbsHMYkmhp48m7F3X_pge-arena-rozbudowa04.jpg

Na razie nie powstał jeszcze ostateczny projekt architektury budynków obok PGE Areny. Inwestor planuje wybudowanie tu kilku wolnostojących obiektów o funkcjach sportowych, rekreacyjnych, związanych z wypoczynkiem. Na pewno nie powstaną tu budynki mieszkalne ani handlowe. Choć nie wiemy na razie z całą pewnością, jak będą one wyglądać, wiadomo, że kształtem będą nawiązywały zarówno do formy, jaką ma PGE Arena, jak i do nadmorskiego położenia. Wstępna koncepcję wyglądu nowych budynków przygotowali autorzy PGE Areny, czyli biuro RKW Rhode-Kellermann-Wawrowsky. Na ich rysunkach nowe pawilony mają opływowy kształt, kojarzący się z bursztynem czy kamieniami, wyszlifowanymi przez morskie fale. Ostatecznym kształt nowych obiektów obok stadionu PGE Arena ma powstać w dialogu z mieszkańcami i przyszłymi użytkownikami obiektów oraz z inwestorami, którzy zechcą partycypować w przedsięwzięciu.

Źródło informacji i zdjęć: Dorota Miroszniczenko/gdansk.pl, bieg2012.pl, pgearena.gdansk.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera