Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Projekt Łazienki 2015 – konkurs rozstrzygnięty

 

Czas czytania: ~ 4 min


25 czerwca 2015 roku rozstrzygnięto zorganizowany już po raz siedemnasty przez firmę Sanitec Koło konkurs Projekt Łazienki 2015

 

GqZ9lyicPlNxrFjYNLkMXR2DDDaK3eIjK4Ih8a5ldcEYIFhkqMlxBmeyacjD_grand-prix-aleksandra-zalewska.jpg

Projekt Łazienki 2015 – to już siedemnasta edycja konkursu, organizowanego przez firmę Sanitec Koło. Przez 17 lat istnienia konkursu jego idea ewoluowała i zmieniały się zadania, stawiane przed uczestnikami rywalizacji na najlepszy projekt. Od kilku lat pretendenci do nagród mają za zadanie zaprojektowanie ciekawej, oryginalnej, ale też funkcjonalnej i dopasowanej do otoczenia toalety w przestrzeni publicznej. Co roku w ręce młodych architektów oddawana jest inna lokalizacja: projektowane już były toalety publiczne w Kazimierzu nad Wisłą czy w Gdyni, w tym roku zadaniem dla uczestników było zaprojektowanie toalety publicznej w Parku Zachodnim we Wrocławiu.

GinKSJSzTNs543G94EemJ79aRS1uWcIl8zSf7Rc3zeig2llOjMjiFlo8PODx_grand-prix-aleksandra-zalewska-2.jpg

I miejsce: Aleksandra Zalewska, Anna Siwiec i Joanna Ejzler

Każda kolejna edycja konkursu „Projekt Łazienki” - to przegląd zaskakujących, ciekawych, innowacyjnych projektów. Co bardzo ważne – zwycięskie projekty zwykle są realizowane! Odwiedzić można toaletę na stołecznym Dworcu Centralnym, wybudowaną na podstawie projektu, który wygrał w konkursie „Projekt Łazienki 2009”, także w Warszawie, nad Wisłą, obok Stadionu Narodowego działa toaleta, wybrana w edycji z 2010 roku. W 2007 roku szukano projektu na toaletę w Kazimierzu Dolnym – najlepszy projekt działa od trzech lat. Teraz możemy czekać na realizację projektów, nagrodzonych w 2013 roku (toaleta dla Katowic) i 2014 roku (toaleta dla Gdyni).

2ibc2z3Z4EkyXfKkMKDYHEdWylnNV9AG7Elvv0y20JOmEKvJdsFWAfFkWALI_grand-prix-aleksandra-zalewska-1.jpg

I miejsce: Aleksandra Zalewska, Anna Siwiec i Joanna Ejzler

Projekt Łazienki 2015 – tegoroczną edycję konkursu wygrał projekt autorstwa Aleksandry Zalewskiej, Anny Siwiec i Joanny Ejzler. Aleksandra Zalewska i Anna Siwiec są studentkami Wydziału Architektury na Politechnice Wrocławskiej, zaś Joanna Ejzler jest absolwentką Wyższej Szkoły Humanistycznej we Wrocławiu na kierunku architektura wnętrz. To ten zespół projektantek najlepiej poradził sobie z zadaniem wpisania nowego budynku w specyficzny, parkowy kontekst. Jak opowiadają jurorzy konkursu, wielu uczestników inspirowało się wyglądem otoczenia: „Niektórzy projektanci wykorzystywali naturalny drzewostan parku jako element projektu bryły. Inni proponowali np. obiekt w formie kopca, który organicznie wyrastał z trawnika na terenie parku. Inspiracją stał się także pobliski plac zabaw dla dzieci. Projektanci proponowali m.in. elewacje, na których dzieci mogłyby malować kredą. Autorzy przygotowali projekty budynków wielofunkcyjnych, połączonych np. ze ścinką wspinaczkową, kawiarnią, obserwatorium przyrody czy parkową czytelnią książek”.

Projekt Łazienki 2015 zwyciężył zespół w składzie Aleksandra Zalewska, Anna Siwiec i Joanna Ejzler. Projektantki zaproponowały wybudowanie w parku pawilonu, którego punktem centralnym byłoby drzewo, przestrzenny i symboliczny odnośnik, który pozwolił naturalnie wpisać nowy obiekt w parkową przestrzeń. „Zasada przyjęta dla zespołu toalet jest prosta i skromna, dostosowana do koniecznej intymności użytkowania przestrzeni przy zapewnieniu zadanej funkcji kulturalnej oraz efektownej i eleganckiej oprawy. Niedrogie i łatwe w utrzymaniu materiały wykończeniowe będą stanowić dobre tło dla efektownie zaproponowanego oświetlenia, które wieczorem i w nocy będzie wzbogacać przestrzeń ogrodu” – uzasadniało swój wybór jury konkursowe. Projekt, który otrzymał Grand Prix charakteryzuje się delikatnością i subtelnością. Ma ciekawą formę, która jednak nie dominuje nad parkowym otoczeniem.

Projekt Łazienki 2015 wybierało jury w składzie: prof. Ewa Kuryłowicz (Wydz. Arch. PW, APA Kuryłowicz & Associates) - Przewodnicząca Jury; prof. Elżbieta Przesmycka (Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej); Beata Urbanowicz (Koordynator Projektu Plastycznego Miasta Wrocławia); Krzysztof Działa (Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu); Piotr Fokczyński (Architekt Miasta Wrocławia); dr Maciej Hawrylak (SARP Wrocław, Prezes Zarządu Oddziału); Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o. o.); Grzegorz Ostrowski (Laureat Projekt Łazienki Grand Prix 2014); Przemysław Powalacz (Prezes Zarządu Sanitec KOŁO). Oprócz nagrody głównej (Grand Prix w konkursie „Projekt Łazienki 2015” to 20 tysięcy zł) jury przyznało pięć wyróżnień.

eyPoiLltRAGrroTuPE54SeNmksk26mHuGrIL0EbMPMcq5F6XfKsmwtDounUz_i-wyroznienie-martyna-lenart.jpg

Wyróżnienie I stopnia (8 000 zł) - Martyna Lenart-Zygmunt, Jakub Zygmunt

LLhZBVe2QVxLfSfhIIufPLDXjiJLgs7xrwwQqZCcpmP7WYnsq53WCLiWMbzl_ii-wyroznieni-katarzyna-siedlecka.jpg

Wyróżnienie II stopnia (4 000 zł) - Katarzyna Siedlecka, Mikołaj Adamus

gSX10WbiygQycnQJadOpJfxpklOSXPOx4xFIbjMvjGXIYZnqi3upABotIyrz_iii-wyroznienie-lukasz-chabiniec.jpg

Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2 000 zł) - Łukasz Chabiniec

tPACnEHHGuSMfA3GImrJ6wI3yS447mmJKjnPLSROrsYDfWHz38lL8uxavBIO_iii-wyroznienie-lukasz-piecha.jpg

Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2 000 zł) - Łukasz Piecha, Marcin Hilmer

LHAig9vP6lUwpYFqIAhfDRHrBnkukfo96XkQdWSHbSuZ1iMbvRoYjBjAiJl9_iii-wyroznienie-robert-witczak.jpg

Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2 000 zł) - Robert Witczak

67BpfxWEqrEoa4VUk05tIu5YuuiVUJnSC0LG8tWDU5gAMJKFByJBBWeBIqSJ_wyroznienie-internautow-szymon-malinka.jpg

Wyróżnienie internautów (2 000zł) – Natalia Gruszczyńska, Eliza Masek, Amelia Muskała, Szymon Malinka

Źródło informacji: konkurskolo.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wiejski dom wielopokoleniowy w Borach Tucholskich
Wiejski dom wielopokoleniowy w Borach Tucholskich

W wiosce położonej wśród Borów Tucholskich powstał całoroczny dom wakacyjny zaprojektowany przez pra ...

Nowe wcielenie Uranii
Nowe wcielenie Uranii

Hala sportowa Urania powstała w Olsztynie w latach 1973 – 1978 według projektu Wiesława Zenona Piątk ...

Konferencja Architektura o niskim śladzie węglowym IV edycja
Konferencja Architektura o niskim śladzie węglowym IV edycja

Tegorocznym hasłem naszej cyklicznej konferencji będzie Low tech - high tech. W jej ramach będziemy ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera