Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nagroda SARP dla Cricoteki

 

Czas czytania: ~2 min


Nagrodę SARP za najlepszy zrealizowany obiekt architektoniczny w Polsce w 2014 roku otrzymało Muzeum Tadeusza Kantora i Siedziba Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie

 

vgs1kF3SI9bA3tjp6cAtdVBjadRsEwkA71Tf1harI8jtyqRGZKAmYMkT772w_nagroda-sarp-cricoteka01.jpg

Nagroda SARP, prestiżowy i ceniony laur, przyznawana jest w dwóch kategoriach. Nowopowstały budynek może otrzymać Nagrodę Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy zrealizowany obiekt architektoniczny w Polsce w 2014 roku oraz Nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych. Konkurs swoim patronatem, już kolejny rok, objął Prezydent RP, Bronisław Komorowski.

SNAucd3BTZmIbq3J6zKKLnY5iX2DFdCaj02r0VTb49YIFh4oivZKY3JD6UvW_nagroda-sarp-cricoteka02.jpg

Nagroda SARP dla najlepszych obiektów architektonicznych w Polsce nie jest jedyną, jaką przyznaje Stowarzyszenie Architektów. Nie mniej ważną, cenną i prestiżową jest Nagroda Honorowa SARP, którą wręcza się od 1966 roku architektom za całokształt ich twórczości. W 2014 roku laurem tym wyróżniono Małgorzatę Pizio-Domicz i Antoniego Domicza.

k4y74wgJT5LwbL3pf4Fh4iAmjPDWrccPTw3HH21H10utylWlCXNT8nkpk68M_nagroda-sarp-teatr-szekspirowski01.jpg

Nagroda SARP dla budowli, których budowa zakończyła się w 2014 roku została wręczona podczas gali w warszawskiej siedzibie SARP 25 czerwca 2015 roku. Powołane do oceny nadesłanych realizacji jury spośród 55 zgłoszonych wybrało 16 obiektów – finalistów. Z tego grona w kolejnym etapie oceny wybrane zostały dwa budynki, uznane za najlepsze w swoich kategoriach.

Nagrodę SARP za rok 2014 przyznawało jury w składzie: Włodzimierz Mucha, Wiceprezes SARP, przewodniczący jury, Konrad Grabowiecki (SARP Warszawa), Agnieszka Kaczmarska (SARP Katowice), Kazimierz Łatak (SARP Kraków), Maciej Kowalczyk (SARP Warszawa), Jakub Wacławek (SARP Warszawa).

Nagrodę SARP za najlepszy zrealizowany obiekt architektoniczny w Polsce w 2014 roku otrzymało Muzeum Tadeusza Kantora i Siedziba Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie. To gmach, zaprojektowany przez IQ2 Konsorcjum, składające się z dwóch pracowni: NsMoonStudio oraz Wizja (autorzy: arch. Piotr Nawara, arch. Agnieszka Szultk (NsMoonStudio), arch. Stanisław Deńko (Wizja). Jak można przeczytać w uzasadnieniu jury, nagrodę przyznano za stworzenie „pięknej rzeźby”, która nie tylko ma ikoniczny charakter i ekspresję, ale nadała też nowe życie i sens zaniedbanemu, niepotrzebnemu budynkowi. Jury doceniło także śmiałość rozwiązań architektonicznych, pozostającą w związku z dorobkiem i poglądami patrona obiektu, Tadeusza Kantora.

gASclkIYwxvUY4DsCfuho2303POileGuR2XTPc9h8lXbpsfBKrC4LcgJ08jp_nagroda-sarp-teatr-szekspirowski02.jpg

Nagrodę SARP za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych otrzymał natomiast gdański Teatr Szekspirowski, dzieło włoskiego architekta, Renato Rizziego oraz pracowni Q-Arch z Krakowa, z którą współpracował (autorzy: arch. Renato Rizzi, arch. Roberto Rossetto, arch. Roberto Giacomo Davanzo, arch. Andrea Rossetto, inż. Armando Mammino, inż. Gianfranco Rorato). Gdańską budowlę doceniono m.in. za „twórcze i odważne wkomponowanie Teatru w średniowieczny pejzaż hanzeatyckiego Gdańska i niezwykle oryginalną i osobistą wypowiedź artystyczną jaką jest pomysł Teatru pod otwartym nieboskłonem”. Jury zwróciło uwagę także na wybitny poziom warsztatu projektowego oraz ponadczasowość zaprojektowanej przez Włochów formy.

Zdjęcie Teatru Szekspirowskiego: fot. Matteo Piazza;
Zdjęcia Cricoteki: fot. Wojciech Kryński;
Źródło zdjęć: materiały prasowe SARP.


Podepnij swój artykuł

tagi

Biurowiec Y - budynek dla różnych generacji
Biurowiec Y - budynek dla różnych generacji

Zaprojektowany przez JEMS Architekci kompleks trzech budynków biurowych Generation Park X, Y, Z wpis ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera