Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Najlepsza przestrzeń publiczna w Polsce

 

Czas czytania: ~3 min


Towarzystwo Urbanistów Polskich 24 lipca 2015 roku ogłosiło wyniki konkursu, organizowanego we współpracy ze Związkiem Miast Polskich na najlepszą przestrzeń publiczną w Polsce.

 

xoth6E8coxYlKcgyxIoQLRno31xvK9yHstJWdijTl56Kfqkc6oLdGPrhWxL2_nospr-konior-studio.jpg

W tegorocznej edycji konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną w Polsce w 2015, organizowanego we współpracy ze Związkiem Miast Polskich, przy wsparciu finansowym Banku Gospodarstwa Krajowego, do nagrody nominowano 32 przestrzenie. Jurorzy wybrali najlepsze przestrzenie publiczne w Polsce, przyznając nagrody w czterech kategoriach: Nowo wykreowana przestrzeń publiczna; Rewitalizowana miejska przestrzeń publiczna; Nowo wykreowana przestrzeń publiczna w zieleni; Rewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni.

ILQg9LtiMkAF5DWWbhq687GAZ9mWf7nc256KGPSXeSjAVegt40Bvd0wW0eRK_nospr-konior-studio-2.jpg

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach

W kategorii „Nowo wykreowana przestrzeń publiczna” jury najwyżej oceniło aranżację terenu wokół oddanego kilka miesięcy temu do użytku gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Ogrody wokół siedziby NOSPR, podobnie jak cały gmach, zaprojektowało biuro Konior Studio.

3g9Hwrvu32xlVNzIVaBpD1v7zMyWSgHI2GWEdSwU1CUrzbNW8AOvM1idcAmY_em4pl-gorlice.jpg

Rewitalizacji Starego Miasta w Gorlicach

Nyjwequu3SHUawSdfsbuCUFVCJrahWMEUHIp2CdLJBQ0OIbSluJCF0iiCAnl_em4pl-mszana.jpg

Projekt placu targowego w Mszanie Dolnej

W kategorii „Rewitalizowana miejska przestrzeń publiczna” nagrodzono dwie realizacje tego samego zespołu projektowego. Nagrodzono biuro eM4.Pracownia Architektury.Brataniec za projekt rewitalizacji Starego Miasta w Gorlicach oraz projekt placu targowego w Mszanie Dolnej.

XdsYpAn4Z5ISslxPtP2z5HD16WcE3k7tjuPnPIYpZEvs5R1Dbijvitlrj5BD_jezioro-paprocany-tychy-rs.jpg

Wschodnie nabrzeże jeziora Paprocany

W kategorii „Nowo wykreowana przestrzeń publiczna w zieleni” nagroda powędrowała do Tychów, w którym to mieście zagospodarowano zupełnie na nowo wschodnie nabrzeże jeziora Paprocany. Autorami projektu w tym wypadku jest pracownia RS+ Roberta Skitka.

si5m4RlOLNVufFVvHNEOPVyljQtlsxlWCM4pZzNKmFmvoNssC8OKQSRcWR3s_skierniewice-park-miejski-foturzad-miasta.jpg

Park Miejski w Skierniewicach

W kategorii „Rewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni” jury przyznało nagrodę rewitalizacji Parku Miejskiego w Skierniewicach.

W konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną w Polce przyznano też wyróżnienia. Uhonorowano następujące inwestycje: w kategorii „Nowo wykreowana przestrzeń publiczna” wyróżnienie otrzymał ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż rzeki Cedron w Wejherowie. W kategorii „Rewitalizowana miejska przestrzeń publiczna” dostrzeżono Plac Wolności z odbudowanym budynkiem ratusza w Zduńskiej Woli. Wyróżnienie w kategorii „Nowo wykreowana przestrzeń publiczna w zieleni” otrzymała Aleja Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie, a w kategorii „Rewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni” – odtworzenie naturalnego koryta starorzecza Żegliny wraz z budową ciągów pieszo-rowerowych w Sieradzu.

Najlepsza przestrzeń publiczna w Polsce wybierana jest przez jury, powołane przez organizatorów konkursu, czyli Towarzystwo Urbanistów Polskich (TUP) oraz Związek Miast Polskich. Jak można się dowiedzieć z regulaminu konkursu, podstawowym jego celem jest kształtowanie nowoczesnego wizerunku kraju poprzez propagowanie najlepszych przedsięwzięć urbanistyczno–architektonicznych, utrzymanych na poziomie jakościowo nie odbiegającym od aktualnych światowych standardów w tej dziedzinie. Jak podkreślają pomysłodawcy plebiscytu, „dodatkowym celem jest promocja rozwiązań tworzących nową jakość polskiej przestrzeni, oraz mających wysoką wartość społeczną (integrując społeczności lokalne, poprawiając warunki bytowe i jakość życia mieszkańców), a także rewaloryzujących obiekty zabytkowe i przywracających kulturową tożsamość miejsc, chroniących i promujących walory przyrodnicze oraz krajobrazowe przestrzeni, a jednocześnie będących najlepszymi przykładami wykorzystania funduszy europejskich, samorządowych i środków prywatnych dla realizacji publicznych celów lokalnych i regionalnych oraz przyczyniających się do podnoszenia konkurencyjności jednostek osadniczych”.

Ceremonia wręczenia nagród w konkursie odbędzie się 10 września 2015 roku w czasie V Kongresu Urbanistyki Polskiej i XIII Kongresu Miast Polskich w Łodzi.

Źródło informacji: tup.org.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Warstwowe domy z drukarki 3D?
Warstwowe domy z drukarki 3D?

Wraz z pojawieniem się druku 3D powstała nadzieja, że ta działające poprzez nakładanie materiałów, z ...

SGGW będzie większe
SGGW będzie większe

27 marca 2024 roku Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego podpisał umowę z wykonawcą. Tym sam ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera