Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Najlepsza przestrzeń publiczna w Polsce

 

Czas czytania: ~3 min


Towarzystwo Urbanistów Polskich 24 lipca 2015 roku ogłosiło wyniki konkursu, organizowanego we współpracy ze Związkiem Miast Polskich na najlepszą przestrzeń publiczną w Polsce.

 

xoth6E8coxYlKcgyxIoQLRno31xvK9yHstJWdijTl56Kfqkc6oLdGPrhWxL2_nospr-konior-studio.jpg

W tegorocznej edycji konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną w Polsce w 2015, organizowanego we współpracy ze Związkiem Miast Polskich, przy wsparciu finansowym Banku Gospodarstwa Krajowego, do nagrody nominowano 32 przestrzenie. Jurorzy wybrali najlepsze przestrzenie publiczne w Polsce, przyznając nagrody w czterech kategoriach: Nowo wykreowana przestrzeń publiczna; Rewitalizowana miejska przestrzeń publiczna; Nowo wykreowana przestrzeń publiczna w zieleni; Rewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni.

ILQg9LtiMkAF5DWWbhq687GAZ9mWf7nc256KGPSXeSjAVegt40Bvd0wW0eRK_nospr-konior-studio-2.jpg

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach

W kategorii „Nowo wykreowana przestrzeń publiczna” jury najwyżej oceniło aranżację terenu wokół oddanego kilka miesięcy temu do użytku gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Ogrody wokół siedziby NOSPR, podobnie jak cały gmach, zaprojektowało biuro Konior Studio.

3g9Hwrvu32xlVNzIVaBpD1v7zMyWSgHI2GWEdSwU1CUrzbNW8AOvM1idcAmY_em4pl-gorlice.jpg

Rewitalizacji Starego Miasta w Gorlicach

Nyjwequu3SHUawSdfsbuCUFVCJrahWMEUHIp2CdLJBQ0OIbSluJCF0iiCAnl_em4pl-mszana.jpg

Projekt placu targowego w Mszanie Dolnej

W kategorii „Rewitalizowana miejska przestrzeń publiczna” nagrodzono dwie realizacje tego samego zespołu projektowego. Nagrodzono biuro eM4.Pracownia Architektury.Brataniec za projekt rewitalizacji Starego Miasta w Gorlicach oraz projekt placu targowego w Mszanie Dolnej.

XdsYpAn4Z5ISslxPtP2z5HD16WcE3k7tjuPnPIYpZEvs5R1Dbijvitlrj5BD_jezioro-paprocany-tychy-rs.jpg

Wschodnie nabrzeże jeziora Paprocany

W kategorii „Nowo wykreowana przestrzeń publiczna w zieleni” nagroda powędrowała do Tychów, w którym to mieście zagospodarowano zupełnie na nowo wschodnie nabrzeże jeziora Paprocany. Autorami projektu w tym wypadku jest pracownia RS+ Roberta Skitka.

si5m4RlOLNVufFVvHNEOPVyljQtlsxlWCM4pZzNKmFmvoNssC8OKQSRcWR3s_skierniewice-park-miejski-foturzad-miasta.jpg

Park Miejski w Skierniewicach

W kategorii „Rewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni” jury przyznało nagrodę rewitalizacji Parku Miejskiego w Skierniewicach.

W konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną w Polce przyznano też wyróżnienia. Uhonorowano następujące inwestycje: w kategorii „Nowo wykreowana przestrzeń publiczna” wyróżnienie otrzymał ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż rzeki Cedron w Wejherowie. W kategorii „Rewitalizowana miejska przestrzeń publiczna” dostrzeżono Plac Wolności z odbudowanym budynkiem ratusza w Zduńskiej Woli. Wyróżnienie w kategorii „Nowo wykreowana przestrzeń publiczna w zieleni” otrzymała Aleja Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie, a w kategorii „Rewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni” – odtworzenie naturalnego koryta starorzecza Żegliny wraz z budową ciągów pieszo-rowerowych w Sieradzu.

Najlepsza przestrzeń publiczna w Polsce wybierana jest przez jury, powołane przez organizatorów konkursu, czyli Towarzystwo Urbanistów Polskich (TUP) oraz Związek Miast Polskich. Jak można się dowiedzieć z regulaminu konkursu, podstawowym jego celem jest kształtowanie nowoczesnego wizerunku kraju poprzez propagowanie najlepszych przedsięwzięć urbanistyczno–architektonicznych, utrzymanych na poziomie jakościowo nie odbiegającym od aktualnych światowych standardów w tej dziedzinie. Jak podkreślają pomysłodawcy plebiscytu, „dodatkowym celem jest promocja rozwiązań tworzących nową jakość polskiej przestrzeni, oraz mających wysoką wartość społeczną (integrując społeczności lokalne, poprawiając warunki bytowe i jakość życia mieszkańców), a także rewaloryzujących obiekty zabytkowe i przywracających kulturową tożsamość miejsc, chroniących i promujących walory przyrodnicze oraz krajobrazowe przestrzeni, a jednocześnie będących najlepszymi przykładami wykorzystania funduszy europejskich, samorządowych i środków prywatnych dla realizacji publicznych celów lokalnych i regionalnych oraz przyczyniających się do podnoszenia konkurencyjności jednostek osadniczych”.

Ceremonia wręczenia nagród w konkursie odbędzie się 10 września 2015 roku w czasie V Kongresu Urbanistyki Polskiej i XIII Kongresu Miast Polskich w Łodzi.

Źródło informacji: tup.org.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera