Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe Żerniki – rusza budowa

 

Czas czytania: ~3 min


Rozpoczęły się prace przygotowawcze na terenie budowy przyszłego osiedla Nowe Żerniki we Wrocławiu

 

6gaNJUJjKUosxRZDBv3uo4RGgA3jK0v91waBejmQYGbc1bBAhdoKRN70pZTf_nowe-zerniki-osiedle-rodzinne03.jpg

Nowe Żerniki mają szansę stać się eksperymentalnym i bezprecedensowym przedsięwzięciem we współczesnej architekturze mieszkaniowej. Kilka lat temu grupa dolnośląskich głównie architektów rozpoczęła prace nad projektem osiedla, w którym decydujący głos mieć mieli nie nastawieni na zysk deweloperzy, a architekci, którym leżał na sercu komfort i wygoda przyszłych mieszkańców. Inspiracji szukali we wzorcowym osiedlu, zrealizowanym we Wrocławiu przez niemieckich modernistów w 1929 roku. Nowe Żerniki mają być osiedlem w pełni ekologicznym, z zagospodarowaną przestrzenią publiczną, w której powstaną przedszkole, szkoła, dom kultury, kościół, osiedlowy bazarek, dom opieki, boiska, siedziba lekarza rodzinnego.

6Cbq2e4P1LE1qjQ2Ju4PNxkvxKISL1BQ7E28aMuza8G7XwO8ZjyVQZpTevOH_nowe-zerniki-osiedle-rodzinne04.jpg

Nowe Żerniki, nazywane też WuWa 2 (jako analogia do przedwojennego osiedla) zostały zaprojektowane w północno-zachodniej części miasta, w pobliżu wybudowanego na Euro 2012 stadionu i węzła przesiadkowego. Na osiedlu zaprojektowano nie tylko domy, ale od razu powstały też wizje osiedlowej infrastruktury, szkół, targowisk, domów kultury. Większość projektów wyłoniono w drodze konkursów lub w ramach kooperacji wielu architektów i przyszłych użytkowników. Gotowe są wizje m.in. targu, domów jednorodzinnych czy eksperymentalnego budynku wielorodzinnego.

oZYp2YylDcpgCj8lfUn5ozGx9Zc282B9bsbUDBIMFCA7zBYaNvfHhHc83ZOW_nowe-zerniki-osiedle-rodzinne01.jpg

Nowe Żerniki już powstają. Przedsiębiorstwo Wrocławskie Inwestycje rozpoczęło przygotowywanie gruntu pod zabudowę: projektuje sieć dróg wewnętrznych, chodników, oświetlenia ulicznego, struktury wodno-kanalizacyjnej i komunikacji z resztą miasta. Ale na tym nie koniec. Właśnie ruszyła budowa pierwszego domu na terenie osiedla Nowe Żerniki. Będzie to obiekt, zaprojektowany przez zespół architektów: Marcina Dziewońskiego, Macieja Hawrylaka, Marcina Majora, Magdalenę Parynę i Joannę Styrylską, a realizowany przez dewelopera Osiedla Rodzinne. Wielorodzinny budynek będzie bezpośrednio sąsiadował z budowanym przez miasto domem kultury, a usytuowany jest w południowo - zachodniej części osiedla.

EO9o6BULVBuwmRNBPNr0jllD79jtI042XX8oiNrzlMHJO5LH1zooryWwBKyD_nowe-zerniki-osiedle-rodzinne02.jpg

Pierwszy budynek na Nowych Żernikach swoimi gabarytami i układem brył dopasowany został są planowanej obok zabudowy jednorodzinnej – nowy blok ma być wizualnym łącznikiem pomiędzy niskimi domami a wielorodzinnymi obiektami w dalszej części osiedla. Z tego właśnie powodu blok będzie miał w różnych swoich częściach zróżnicowaną liczbę kondygnacji oraz bardzo zróżnicowaną powierzchnie mieszkań, od kawalerek do bardzo dużych lokali, mieszkań dwupoziomowych i z antresolami. Ważnym elementem domu będzie zieleń – wiele mieszkań otrzyma własne ogródki, blok posiadać będzie też zielone dachy.

4k8d3yq4XIu7sVUX8IrVRciSEsGKrWr9fPPX6pf8DBhwIXfsjudTKxUX1pTX_nowe-zerniki-osiedle-rodzinne05.jpg

Nowe Żerniki mają być osiedlem dostępnym, a nie enklawą dla najbogatszych. Aby utrzymać rozsądną cenę mieszkań, domy budowane są z użyciem prostych rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych. Jak opisują swój projekt sami architekci: „Architekturę charakteryzują duże przeszklenia, a tarasy i wycięcia loggi urozmaicają prostą, modernistyczną bryłę. Pionowe pasy mlecznych, poliwęglanowych doświetleń klatek schodowych, rozcinają budynek na segmenty, typowe dla zabudowy jednorodzinnej. Całość utrzymano w monochromatycznej kolorystyce, z grafitowymi elementami stolarki i balustrad odcinających się na białych ścianach”.

Pierwszy budynek mieszkalny na Nowych Żernikach ma być gotowy w połowie 2016 roku.

Osiedle Rodzinne
Lokalizacja: Wrocław, Nowa Żerniki
Inwestor: Spółka Budownictwo Osiedle Rodzinne Sp. z o.o. spółka komandytowa
Patron projektu: Prezydent Wrocławia
Organizator projektu: Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów przy współpracy Stowarzyszenia Architektów Polskich O/Wrocław
Koordynator projektu: Architekt Miasta Wrocławia
Projektanci: Marcin Dziewoński, Maciej Hawrylak, Marcin Major, Magdalena Paryna, Joanna Styrylska
Źródło ilustracji: /nowezerniki.pl, nowezerniki-or.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi
Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi

„Dwa miesiące po oficjalnej inauguracji Flow ruszamy z budową drugiego - znacznie większego i zróżni ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera