WXCA projektuje teatr - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


WXCA projektuje teatr

 

Czas czytania: ~2 min


WXCA zaprojektuje nową siedzibę Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach.

 

4MlU07kwpxOnKpoUC810KspcTNESnB4Mu7FwWT3wpn9CQJnMT9d4wnQo8GVu_wxca-kielce-kubus04.jpg

WXCA zaprojektuje nową siedzibę Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Tak postanowiło jury rozstrzygniętego właśnie konkursu architektonicznego. Jego uczestnicy mieli za zadanie zaproponować adaptację zabytkowych obiektów do nowych, teatralnych celów.

3p3puvcXqn3weRVHIfPmmDlKYIrqXLeMMn6oXbcu6h3tEcknbKtz0TdIaZSO_wxca-kielce-kubus05.jpg

WXCA – to pracownia, która ma na koncie niewiele realizacji każda jednak warta jest uwagi. Skromne Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry pod Warszawą i ukończone właśnie Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. WXCA projektuje właśnie na terenie Cytadeli w Warszawie Muzeum Wojska Polskiego, powiększone niedawno także o siedzibę Muzeum Historii Polski.

ynpwpZdZASm24oL26VzrN9TdgtIbNTiL5kXFq5Z5UaNt1czQIVvKT17CYzno_wxca-kielce-kubus06.jpg

WXCA zgłosiło najlepszy projekt także na konkurs na nową siedzibę Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Cele opracowania było znalezienie najlepszego sposobu adaptacji do nowych celów zabytkowych zabudowań, położonych na zboczy Wzgórza Zamkowego, przy wiodącej do Pałacu Biskupiego ulicy Zamkowej, w sąsiedztwie działającego od kilku lat Instytutu Dizajnu i obok cennych zabytków miasta.

Bx0dafrA9OShp71dG8hgFlWsBjrk1XqwR0gRZOwtxmmjbvTU4tej3456Ctwn_wxca-kielce-kubus07.jpg

WXCA według jury zgłosiło propozycję śmiałą i zaproponowali zdecydowane rozwiązania funkcjonalne budynku. Jak można przeczytać w uzasadnieniu werdyktu: „Autorzy uzyskali klarowność schematu przestrzennego co przekłada się na czytelną i prostą strukturę wewnętrzną budynku. Komisja doceniła śmiałość w kształtowaniu hallu wejściowego porządkującego schemat przestrzenny i użytkowy budynku. Całość wewnętrznej struktury uzyskano zdecydowanymi i trafnymi decyzjami. Nagrodę przyznano również za powściągliwą i bardzo graficzną koncepcję uzupełnienia zabudowy historycznej, tworzącej czytelną kontynuację istniejącej zabudowy miejsca. Bardzo zdecydowany a jednocześnie powściągliwy znak graficzny miejsca, jakim będzie nowoprojektowany łącznik pomiędzy budynkami Starej Kuźni i Dworu Starosty, buduje mistykę miejsca jako „sacrum” sztuki”.

wVuYfSDRZlLLDRIZoTX3qapP4ujIXL8elwDRXSFvhjLFLfVjb5Pu7FkZMJ3N_wxca-kielce-kubus02.jpg

Formy architektoniczne, zaproponowane przez WXCA były według jury wyjątkowo czytelne i klarowne, a nowe bryły, mające powstać pomiędzy zabytkami – stosownie powściągliwe, ale zarazem wyraziste dzięki surowej prostocie. „Projekt cechuje duża powściągliwość w zakresie nowych uzupełnień oraz pełne ale zdyscyplinowane wykorzystanie potencjału budynków historycznych, co w tym wypadku ma ogromne znaczenie dla odczucia autentyczności miejsca. Poprzez kontrast, podkreślono znaczenie obiektów historycznych, jako najważniejszych w tym założeniu” - pisali jurorzy.

y6eQa9BYFfHfbIiBBjdEgPuFCDaIqzbOBAfNNv49TaITuUNarV0NUwx540iR_wxca-kielce-kubus01.jpg

Drugą nagrodę w konkursie otrzymała Autorska Pracowania Architektoniczna Jacek Bułat z Poznania, trzecią - B&B Arch STUDIO Autorska Pracownia Architektury z Kielc.

Źródło informacji: um.kielce.pl/konkurs-teatr-kubus, facebook.com/wxcawarsaw


Podepnij swój artykuł

tagi

Dom z grafitu – nowa realizacja Pawła Lisa
Dom z grafitu – nowa realizacja Pawła Lisa

Dom z grafitu, nowa realizacja architektoniczna pracowni Pawła Lisa, stanął niedaleko parku nad Staw ...

Chronourbanistyka  - magiczne 15 minut? - debata architektoniczna
Chronourbanistyka - magiczne 15 minut? - debata architektoniczna

W kolejnej odsłonie debat Sztuka Architektury + porozmawiamy o idei chronourbanistyki oraz zastosowa ...

Webinarium Dorken: Dach zielony Dorken Delta jako element małej retencji miejskiej
Webinarium Dorken: Dach zielony Dorken Delta jako element małej retencji miejskiej

Zazielenienie dachu nad garażem, wiatą lub domem mieszkalnym z możliwością wykorzystania go jako tar ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera