WXCA projektuje teatr - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


WXCA projektuje teatr

 

Czas czytania: ~2 min


WXCA zaprojektuje nową siedzibę Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach.

 

4MlU07kwpxOnKpoUC810KspcTNESnB4Mu7FwWT3wpn9CQJnMT9d4wnQo8GVu_wxca-kielce-kubus04.jpg

WXCA zaprojektuje nową siedzibę Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Tak postanowiło jury rozstrzygniętego właśnie konkursu architektonicznego. Jego uczestnicy mieli za zadanie zaproponować adaptację zabytkowych obiektów do nowych, teatralnych celów.

3p3puvcXqn3weRVHIfPmmDlKYIrqXLeMMn6oXbcu6h3tEcknbKtz0TdIaZSO_wxca-kielce-kubus05.jpg

WXCA – to pracownia, która ma na koncie niewiele realizacji każda jednak warta jest uwagi. Skromne Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry pod Warszawą i ukończone właśnie Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. WXCA projektuje właśnie na terenie Cytadeli w Warszawie Muzeum Wojska Polskiego, powiększone niedawno także o siedzibę Muzeum Historii Polski.

ynpwpZdZASm24oL26VzrN9TdgtIbNTiL5kXFq5Z5UaNt1czQIVvKT17CYzno_wxca-kielce-kubus06.jpg

WXCA zgłosiło najlepszy projekt także na konkurs na nową siedzibę Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Cele opracowania było znalezienie najlepszego sposobu adaptacji do nowych celów zabytkowych zabudowań, położonych na zboczy Wzgórza Zamkowego, przy wiodącej do Pałacu Biskupiego ulicy Zamkowej, w sąsiedztwie działającego od kilku lat Instytutu Dizajnu i obok cennych zabytków miasta.

Bx0dafrA9OShp71dG8hgFlWsBjrk1XqwR0gRZOwtxmmjbvTU4tej3456Ctwn_wxca-kielce-kubus07.jpg

WXCA według jury zgłosiło propozycję śmiałą i zaproponowali zdecydowane rozwiązania funkcjonalne budynku. Jak można przeczytać w uzasadnieniu werdyktu: „Autorzy uzyskali klarowność schematu przestrzennego co przekłada się na czytelną i prostą strukturę wewnętrzną budynku. Komisja doceniła śmiałość w kształtowaniu hallu wejściowego porządkującego schemat przestrzenny i użytkowy budynku. Całość wewnętrznej struktury uzyskano zdecydowanymi i trafnymi decyzjami. Nagrodę przyznano również za powściągliwą i bardzo graficzną koncepcję uzupełnienia zabudowy historycznej, tworzącej czytelną kontynuację istniejącej zabudowy miejsca. Bardzo zdecydowany a jednocześnie powściągliwy znak graficzny miejsca, jakim będzie nowoprojektowany łącznik pomiędzy budynkami Starej Kuźni i Dworu Starosty, buduje mistykę miejsca jako „sacrum” sztuki”.

wVuYfSDRZlLLDRIZoTX3qapP4ujIXL8elwDRXSFvhjLFLfVjb5Pu7FkZMJ3N_wxca-kielce-kubus02.jpg

Formy architektoniczne, zaproponowane przez WXCA były według jury wyjątkowo czytelne i klarowne, a nowe bryły, mające powstać pomiędzy zabytkami – stosownie powściągliwe, ale zarazem wyraziste dzięki surowej prostocie. „Projekt cechuje duża powściągliwość w zakresie nowych uzupełnień oraz pełne ale zdyscyplinowane wykorzystanie potencjału budynków historycznych, co w tym wypadku ma ogromne znaczenie dla odczucia autentyczności miejsca. Poprzez kontrast, podkreślono znaczenie obiektów historycznych, jako najważniejszych w tym założeniu” - pisali jurorzy.

y6eQa9BYFfHfbIiBBjdEgPuFCDaIqzbOBAfNNv49TaITuUNarV0NUwx540iR_wxca-kielce-kubus01.jpg

Drugą nagrodę w konkursie otrzymała Autorska Pracowania Architektoniczna Jacek Bułat z Poznania, trzecią - B&B Arch STUDIO Autorska Pracownia Architektury z Kielc.

Źródło informacji: um.kielce.pl/konkurs-teatr-kubus, facebook.com/wxcawarsaw


Podepnij swój artykuł

tagi

Nowa Chmielna w Warszawie – wyniki konkursu na zieloną ulice
Nowa Chmielna w Warszawie – wyniki konkursu na zieloną ulice

Nowa Chmielna – pod tym hasłem władze Warszawy zorganizowały konkurs architektoniczny na projekt mod ...

Recykling energii jako sposób na spowolnienie zmian klimatycznych
Recykling energii jako sposób na spowolnienie zmian klimatycznych

Zapraszamy na cykl dyskusji online o możliwościach spowolnienia zmian klimatu oraz koniecznych przed ...

Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?
Webinarium Libet: Jak dbać o betonowe powierzchnie?

Umożliwiają trwały i estetyczny montaż betonowych elementów, chronią przed szkodliwymi czynnikami, p ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera