Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Stadion w Sadowej Górze – wyniki konkursu

 

Czas czytania: ~2 min


Stadion w Sadowej Górze powstanie według projektu warszawskiego architekta, Mateusza Tańskiego, którego projekt komisja konkursowa uznała za najlepszy.

 

UAT33wwh5IcNoS3A7OXdIS33y6gR3dSJlwWWE6abXj0QPKROTVSR9VPGEo90_centrum-sportowe-jaworzno03.jpg

Stadion w Sadowej Górze ma być gotowy na przełomie 2017 i 2018 roku. Wybrana w drodze konkursu architektonicznego propozycja ma posłużyć teraz do stworzenia projektu budowlanego i jeśli ten powstanie w planowanym czasie i nie przedłużą się sprawy formalne, już w 2016 roku będzie można rozpocząć budowę.

kCAJkPl9oSXChJzgZKFqpmj9EsLpHF3A5A4nxOYv9iHPg4BoX3KSry60OxBi_centrum-sportowe-jaworzno04.jpg
IHEHBGAQkQ8MMxFhMJdoKFyVDBxEmRGln765N0sN2FLvwtwUWQcWVLjld8G9_centrum-sportowe-jaworzno05.jpg

Stadion w Sadowej Górze – w odróżnieniu od znanych i szeroko opisywanych polskich wielkich aren – będzie służył przede wszystkim do uprawiania lekkoatletyki. Co więcej, ma być dostępny nie dla zawodowych sportowców, ale dla mieszkańców. Tym samym będzie on reprezentował zupełnie inny typ obiektu – nie będzie to stadion dla piłkarzy pierwszoligowych drużyn lub miejsce organizacji wielkich wydarzeń, jak Stadion we Wrocławiu, PGE Arena w Gdańsku czy nawet stadion miejski w Białymstoku. Stadion w Sadowej Górze ma być przyjaznym, wielofunkcyjnym i całorocznym obiektem aktywności mieszkańców.

LgbpyL2qnC7ezysFh1QEBUlLDedHwZwPmdGxf8NzmVI8nJcZ8Sc7YeXGRfcQ_centrum-sportowe-jaworzno06.jpg
BMuAtzDCi0RzjQ23kBSco4N22Vn3M21Jh4HJRyC7iCza4m8zTF569NC8uVhs_centrum-sportowe-jaworzno01.jpg

Stadion w Sadowej Górze powstanie według projektu warszawskiego architekta, Mateusza Tańskiego, którego projekt komisja konkursowa uznała za najlepszy. Jak relacjonował organizator konkursu, Urząd Miejski w Jaworznie, głównymi atutami, które zdecydowały o wyborze zwycięskiego projektu stadionu lekkoatletycznego w Sadowej Górze były prawidłowo i pro-ekologicznie zaprojektowane elementy, oryginalne i atrakcyjne formy dla rozwiązań przestrzennych, a także sposób użycia materiałów oraz wydobycie walorów widokowych miejsca, pozwalające na stworzenie przyjaznego, wielofunkcyjnego całorocznego obszaru aktywności mieszkańców.

HUDXA2Gv6S1JkpuQqMggh9xHpvvBJVmez2AwqZR0bx2nmBkuZWXWmDAtX5Mn_centrum-sportowe-jaworzno02.jpg

Stadion w Sadowej Górze chciało zaprojektować czternaście zespołów – tyle zgłosiło swoje projekty. Mateusz Tański zaproponował wkomponowanie obiektu sportowego w przestrzeń kamieniołomu, użycie naturalnych i pochodzących z okolicy materiałów. Tereny sportowe wpisano tak dobrze w otaczający pejzażu, że z niektórych punktów wydają się niewidoczne – jury doceniło chęć architekta do zachowania uroku naturalnego krajobrazu. Ważnym plusem pracy zwycięzcy konkursu było też przewidzenie późniejszej rozbudowy kompleksu, powstanie np. hotelu czy obiektów gastronomicznych.

„Zaprojektowane obiekty, zarówno te sportowe jak i hotelowoe, wpisują się w otoczenie. Swoją formą i zastosowanym materiałem elewacyjnym nawiązują do otaczających je formacji skalnych. Także swoim układem urbanistycznym budynki przypominają porozrzucane na dnie kamieniołomu i zatopione w lokalnej zieleni głazy. Pomiędzy nimi zaprojektowane zostały drogi dojazdowe oraz parkingi, które wiją się niczym górskie szlaki” – pisał o swojej idei stadionu lekkoatletycznego w Sadowej Górze Mateusz Tański.

Źródło informacji: jaworzno.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu
Lewitujące domy w sercu sosnowego lasu

Na obrzeżach Warszawy, w malowniczym zakątku otoczonym przez sosnowy las, powstała rezydencja projek ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera