Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum Katyńskie – historia na Cytadeli

 

Czas czytania: ~2 min


17 września na terenie warszawskiej Cytadeli zostanie otwarta nowa siedziba Muzeum Katyńskiego

 

rpDvyOIyo64lFlFngMIMkmvcQ3pIfaD63RVScGjOPszu6STkwJ0TZ7s2iKZE_muzeum-katynskie01.jpg

Muzeum Katyńskie zostało otwarte w 1993 roku. Do niedawna swoją siedzibę miało z daleka od centrum miasta, na terenie Fortu Czerniakowskiego przy ulicy Powsińskiej. Placówka, działająca jako oddział Muzeum Wojska Polskiego gromadzi po pomordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje wydobytych po ekshumacji oraz pamiątek przekazanych przez rodziny pomordowanych.

Celem Muzeum jest przypomnienie społeczeństwu męczeńskiej śmierci kilkutysięcznej kadry Wojska Polskiego, gromadzenie pamiątek oraz prowadzenie działalności edukacyjnej.

vRwcX4IOXFOoLny4DfGBVNOGBdltkAtXstGYmSg79c1diCpGAfJADLu0SB69_muzeum-katynskie03.jpg
qpCLEhUxmTgtg6i8eZWUx5O4hmTR5r68eQEvJwMGnRzNt5hR9hHQY86KGtGl_muzeum-katynskie02.jpg

Muzeum Katyńskie swoją nową siedzibę otrzymało na terenie Cytadeli. Na tym samym obszarze ceglanej twierdzy już w 2018 roku ma powstać Muzeum Historii Polski połączone z Muzeum Wojska Polskiego. O tym, aby na Cytadelę przeniosło się Muzeum Wojska Polskiego zdecydowano już kilka lat temu – w 2009 roku rozstrzygnięto konkurs na projekt tej placówki. Niedawno polski rząd podjął decyzję, by owo muzeum połączyć z nowowybudowanym Muzeum Historii Polski.

FSy43pO0W0ojuETIN3Q5EXNKa3CbtREDZ3jowudA6kIJqtiZ8xeXuR1WgTtG_muzeum-katynskie04.jpg
aolvfAB2mY0afDlRI1WBYZKPJeNMfmfc0ylFbAvtFDTjXe89BxvOZhB2Ry9s_muzeum-katynskie05.jpg

Muzeum Katyńskie zajęło 3-hektarową działkę w południowo-wschodniej części Cytadeli. Na potrzeby placówki zaadaptowano półbastion, działobitnię barkową i kaponierę, ceglaną budowlę obronną, w której została umieszczona główna ekspozycja muzeum. Zbiory muzealne zajęły dwa poziomy – parter oraz podziemną przestrzeń; część eksponatów prezentowana jest także na dziedzińcu. Autorem scenariusza wystawy jest historyk prof. Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

nwk4Ge4ZDrtqWEOtZ4aCkPeyDCK73PWISAkkPiDXME41CC6avFFvyy1dkWGO_muzeum-katynskie06.jpg
UzVYb9asRryJEbxWvieFPTjFpJaA7K1PqmA4TYhSp2RCs6fCJkkldh2kpgw6_muzeum-katynskie07.jpg

Muzeum Katyńskie otrzymało starannie zaprojektowaną przestrzeń: zespół Brzozowski / Grabowiecki Architekci we współpracy z pracownią Maksa oraz artystą Jerzym Kaliną nie tylko zaadaptowali do nowych funkcji architekturę, ale zaprojektowali także zieleń, która stanowi integralną część muzeum. Jak mówią architekci, duża ilość zieleni, uzupełniającej budynki ma budować skojarzenia z prawdziwym Lasem Katyńskim. W przypadku Muzeum Katyńskiego, podobnie jak w kilku innych placówkach opowiadających dramatyczną historię, na widza oddziaływać ma nie tylko ekspozycja, ale i cała przestrzeń. Stąd połączenie architektury z zielenią, ale i zabiegi przestrzenne (szczeliny, wąskie przejścia) czy detale, uzupełniające muzealną narrację (np. wyryte w chodniku cytaty, krzyże, symboliczne groby). W tym muzeum zwiedzający zostaje „wchłonięty” przez starannie zaprojektowaną przestrzeń, oddziałującą na wiele zmysłów, ale też i na emocje.

Muzeum Katyńskie
Lokalizacja: Warszawa, Cytadela, ul. Dymińska 13
Inwestor: Muzeum Wojska Polskiego
Projektanci: Brzozowski / Grabowiecki Architekci we współpracy z pracownią Maksa oraz artystą Jerzym Kaliną; zespół projektowy: Jan Belina Brzozowski, Konrad Grabowiecki, Joanna Orłowska, Marek Sobol, Emilia Sobańska, Maciej Rabek, Tomasz Pluciński, Łuksza Węcławski, Jacek Kretkiewicz, Anna Kotowska, Przemysław Lacek, Julia Cieślak, Ewelina Wysokińska, Paweł Filip; współpraca: Krzysztof Lang i Jerzy Kalina
Wykonawca: PBM Południe SA
Źródło ilustracji: brzozowskigrabowiecki.pl, facebook.com/MuzeumKatynskie


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera