Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowa formuła architektury?

 

Czas czytania: ~3 min


rVFolcobd1EmWVYkvL1esmJoF1Mdgvi0L9IYcAyJLUI8CWg4cIUQp7YNV0HF_formula.jpg
Architektura przestaje być wyłączną domeną architektów – na ich teren zaczynają wkraczać gwiazdy zupełnie innych dziedzin.
1kuSWgqn8HVUaepVRRcR2hpGzxxVQ0Su6n3yme74h4ON1JsDFXDO2PhhMZKp_formula2.jpg
W projektowanie budynków bawią się już Brad Pitt i Karl Lagerfeld. Teraz przyszła kolej na mistrza kierownicy – Michaela Schumachera. Do 2011 r. ma się zakończyć budowa wieżowca, w którego projektowaniu uczestniczył. Gdzie? Oczywiście w Dubaju – gigantycznym Disneylandzie, gdzie bardziej spektakularnie znaczy lepiej, a im więcej sławnych nazwisk spoza kręgu „standardowych” starchitektów, tym większa szansa na rozgłos. Tendencja ta już została okrzyknięta mianem „markowej architektury” – architektury, o powodzeniu której decyduje przede wszystkim „metka”.

Autorem koncepcji nowego drapacza chmur, w którego opracowaniu miał swój udział Michael Schumacher, jest Joachim Swensson z firmy PNYG:COMPANY, a projekt powstał w pracowni LAVA (Laboratorium of Visionary Architecture). Działa ona zaledwie od roku, ale jej członkowie mają na swoim koncie udział w poważnych przedsięwzięciach, min. realizacji pływalni Water cube w Pekinie i Mercedes-Benz Museum w Stuttgarcie. Zespół LAVA tworzy trzech młodych architektów – Chris Bosse, Tobias Wallisser i Alexander Rieck, ekspert do spraw innowacji w Frauenhofer Institute w Stuttgarcie.

Michael Schumacher World Champion Tower stanie w Cityscape Dubai – największym ośrodku biznesowym na świecie. Ta 59-piętrowa wieża będzie pierwszą z serii siedmiu, które we współpracy z dawnym mistrzem Formuły 1 mają zostać zrealizowane na całym świecie.

„Michael Schumacher Tower” jest symbolem odejścia od tradycyjnego myślenia o architekturze. Projekt łączy nasze poprzednie doświadczenia: Mercedes-Benz Museum – muzeum przynależące do konkretnej marki, w którym pojawiła się wyjątkowa koncepcja przestrzeni, rozwijająca najnowsze metody projektowania cyfrowego i technologii oraz Water cube w Pekinie, przykład najwyższych osiągnięć zarówno budownictwa, jak i sportu, którego niepowtarzalna atmosfera została osiągnięta dzięki przemyślanemu połączeniu nauki molekularnej, architektury i fenomenologii. Forma naszego nowego wieżowca jest inspirowana geometryczną budową płatka śniegu i aerodynamiką bolidów Formuły 1. Łączy ona szybkość, płynną dynamikę, technologię przyszłości i motyw zaczerpnięty z natury. Zamiast naśladować czystą formę dla jej elegancji i nieprzewidywalności, postanowiliśmy uczyć się od natury jej geometrycznego porządku, leżącego u podstawy niezwykle sprawnie działających struktur i intrygujących przestrzeni.” – mówi Chris Bosse.

Tobias Walliser: „Pozwoliliśmy, by projekt rozwijał się jako rezultat konkretnych potrzeb: naturalnego oświetlenia, wentylacji, pięknych widoków, minimalizacji konstrukcji, komfortu użytkowników i silnego związku z otaczającą go wodą. W ten sposób udało nam się osiągnąć optymalizację powierzchni fasady i pięter, w wyniku której każdy apartament ma niezakłócony widok na ocean.”

Alexander Rieck: „Wyjątkowa współpraca z Michaelem Schumacherem dała nam zupełnie nowe spojrzenie na projekt. Technologia, precyzja, szybkość i elegancja połączone z ludzką intuicją i wyjątkowym wykonaniem stały się wspaniałym źródłem inspiracji dla projektu. Podobnie jak w Formule 1, ostateczny efekt jest tu wynikiem pracy zespołu, w którym znaleźli się też znakomici eksperci. W tym kontekście, architekt jest jak kierowca, który znajduje się w centrum tego procesu, osiągając fizyczne granice możliwości.”
Budynek będzie się odznaczał smukłą, płynnie zwężającą się i rozszerzającą sylwetką. Jego elewacje kształtować będą wertykalne szczeliny, w których znajdą się balkony. Odbijające światło wgłębienia i wypukłości dodadzą bryle dynamiki i sprawią, że jej wygląd będzie się nieustannie zmieniał.

Niższe poziomy wieży zostały pomyślane jako zespół prestiżowych, przybrzeżnych apartamentów, których tarasy przypominają pokład dryfującego statku. Na szczycie natomiast znajdą się apartamenty, z których widok będzie obejmował prawie 270 stopni.
xFAnHFfKjwuxJZsRxTISSLcR9bhRL9O7QZiwtkXXMysKEhBDQUcCexH6uD1L_formula3.jpg
fJL223Jxx7nbUTevtvynTvXXjUtkcBQKmWF5OdtCGAVlk4bIM71pKZAE7Qeg_formula5.jpg
F1uSS36etU67fH1NR5Q0I3pLqzkmzXzVVzRAtUxOBwyUaAL6kpVFsNX6ATQA_formula6.jpg
uilaKrmrRdFZ0DtoV3HkAJ7kyTNOIBTBTi8RQVJsLeOA9H3Sd2YTIg0UzhVm_formula7.jpg
7bBuZQihQdrLGIKiiTIdCBg0uXKRz5k4oMj1UgCUPbx20YZrYW224Pz5q7kr_formula8.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy
Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy

To była już ósma edycja konkursu, w którym nowo powstałe warszawskie budynki rywalizują ze sobą o mi ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera