Wydział Architektury PB z nagrodami - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wydział Architektury PB z nagrodami

 

Czas czytania: ~2 min


Laboratorium Architektury Energooszczędnej przy Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej zostało nagrodzone w konkursie Green Building Awards

 

zUzZbYgkC8JmT8mOXLCOCH4avXgK2YlxppELZrE4pQuoUwSRQXSXQ0J5y2Lm_budynek-badawczy-wa-3.jpg

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej jest inwestorem budynku, który powstał niedawno przy ulicy Oskara Sosnowskiego. To Laboratorium Architektury Energooszczędnej, gmach laboratoryjno-badawczy, w którym naukowcy zajmować się będą pracami, związanym z energooszczędnością bazującą na energii słonecznej, geotermalnej oraz w mniejszym stopniu wiatrowej.

BDYIlWkY2bWHr0Lo1FAc9ABJMWToHuiycgkh5Wdc9SzSDaD6eG5EZl00VFGD_budynek-badawczy-wa-2.jpg

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej inwestując w nowoczesny, innowacyjny obiekt badawczy poszerzyła liczbę obiektów, służących rozwojowi nauki w regionie. Innym tego typu przedsięwzięciem był m.in. wybudowany w 2014 roku Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.

Laboratorium Architektury Energooszczędnej Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej zostało zaprojektowane przez pracownię ARH+architekt Andrzeja Rydzewskiego we współpracy z zespołem inżynierów. Autorem koncepcji architektonicznej budynku jest dr inż. arch. Adam Turecki, Prodziekan ds. Promocji i Współpracy Wydziału Architektury PB. Jak można się dowiedzieć z materiałów prasowych, dotyczących tej inwestycji, nowy gmach będzie służyć do analizy działania poszczególnych, zastosowanych w nim technologii budowlanych oraz oceny ich efektywności energetycznej. Formą i skalą architekci gmach laboratorium upodobnili do tradycyjnego domu z dwuspadowym dachem. Trzeba pamiętać, że nie jest to tradycyjny budynek, a laboratorium, w którym zastosowano wszelkie, poddawane później badaniom, rozwiązania energooszczędne.

BhEoI7U8F1IcnxJJqj39nib7gCHVPERIaQpx4HQVe55I0xVpwJNH3uFxoJG8_budynek-badawczy-wa-1.jpg

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej za wybudowanie Laboratorium Architektury Energooszczędnej otrzymał nagrodę z serii PLGBC Green Building Awards. Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego od czterech lat przyznaje nagrody najlepszym projektom (budynkom zrealizowanym „od zera” lub adaptacjom), które spełniają krajowe i światowe wymagania środowiskowe. Ideą konkursu jest promocja nowoczesnego, ekologicznego budownictwa. Budynek laboratoryjno-badawczy Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej otrzymał nagrodę, która jest wyrazem docenienia wkładu uczelni w rozwój budownictwa zielonego w Polsce. Kilka miesięcy wcześniej Laboratorium Architektury Energooszczędnej Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej znalazło się w finale AEDIFICIUM, konkursu białostockiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich na najlepszą realizację architektoniczną na Podlasiu.

Laboratorium Architektury Energooszczędnej przy Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej
Lokalizacja: Białystok, ul. Oskara Sosnowskiego 11
Inwestor: Politechnika Białostocka
Projektanci: ARH+architekt Andrzej Rydzewski
Projekt koncepcyjny: dr arch. Adam Turecki
Projekt budowlany i wykonawczy: architektura: arch. Andrzej Rydzewski, arch. Magdalena Hyży-Rydzewska, arch. Marta Potocka; konstrukcja: inż. Tadeusz Koleśnik
Realizacja: 2015
Źródło zdjęć: pb.edu.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Projekt architektoniczny na stulecie
Projekt architektoniczny na stulecie

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie w 2019 roku obchodziła stulecie istnie ...

Nagroda Roku SARP: najlepszy dom jednorodzinny
Nagroda Roku SARP: najlepszy dom jednorodzinny

Nagroda Roku SARP – to prestiżowy i ceniony konkurs, w którym architekci oceniają prace swoich kole ...

Dyplom Roku SARP - znamy laureatów konkursu
Dyplom Roku SARP - znamy laureatów konkursu

„Konkurs Dyplom Roku SARP jest jednym z najbardziej prestiżowych w branży architektonicznej, nie tyl ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera