Wydział Architektury PB z nagrodami - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wydział Architektury PB z nagrodami

 

Czas czytania: ~2 min


Laboratorium Architektury Energooszczędnej przy Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej zostało nagrodzone w konkursie Green Building Awards

 

zUzZbYgkC8JmT8mOXLCOCH4avXgK2YlxppELZrE4pQuoUwSRQXSXQ0J5y2Lm_budynek-badawczy-wa-3.jpg

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej jest inwestorem budynku, który powstał niedawno przy ulicy Oskara Sosnowskiego. To Laboratorium Architektury Energooszczędnej, gmach laboratoryjno-badawczy, w którym naukowcy zajmować się będą pracami, związanym z energooszczędnością bazującą na energii słonecznej, geotermalnej oraz w mniejszym stopniu wiatrowej.

BDYIlWkY2bWHr0Lo1FAc9ABJMWToHuiycgkh5Wdc9SzSDaD6eG5EZl00VFGD_budynek-badawczy-wa-2.jpg

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej inwestując w nowoczesny, innowacyjny obiekt badawczy poszerzyła liczbę obiektów, służących rozwojowi nauki w regionie. Innym tego typu przedsięwzięciem był m.in. wybudowany w 2014 roku Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.

Laboratorium Architektury Energooszczędnej Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej zostało zaprojektowane przez pracownię ARH+architekt Andrzeja Rydzewskiego we współpracy z zespołem inżynierów. Autorem koncepcji architektonicznej budynku jest dr inż. arch. Adam Turecki, Prodziekan ds. Promocji i Współpracy Wydziału Architektury PB. Jak można się dowiedzieć z materiałów prasowych, dotyczących tej inwestycji, nowy gmach będzie służyć do analizy działania poszczególnych, zastosowanych w nim technologii budowlanych oraz oceny ich efektywności energetycznej. Formą i skalą architekci gmach laboratorium upodobnili do tradycyjnego domu z dwuspadowym dachem. Trzeba pamiętać, że nie jest to tradycyjny budynek, a laboratorium, w którym zastosowano wszelkie, poddawane później badaniom, rozwiązania energooszczędne.

BhEoI7U8F1IcnxJJqj39nib7gCHVPERIaQpx4HQVe55I0xVpwJNH3uFxoJG8_budynek-badawczy-wa-1.jpg

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej za wybudowanie Laboratorium Architektury Energooszczędnej otrzymał nagrodę z serii PLGBC Green Building Awards. Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego od czterech lat przyznaje nagrody najlepszym projektom (budynkom zrealizowanym „od zera” lub adaptacjom), które spełniają krajowe i światowe wymagania środowiskowe. Ideą konkursu jest promocja nowoczesnego, ekologicznego budownictwa. Budynek laboratoryjno-badawczy Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej otrzymał nagrodę, która jest wyrazem docenienia wkładu uczelni w rozwój budownictwa zielonego w Polsce. Kilka miesięcy wcześniej Laboratorium Architektury Energooszczędnej Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej znalazło się w finale AEDIFICIUM, konkursu białostockiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich na najlepszą realizację architektoniczną na Podlasiu.

Laboratorium Architektury Energooszczędnej przy Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej
Lokalizacja: Białystok, ul. Oskara Sosnowskiego 11
Inwestor: Politechnika Białostocka
Projektanci: ARH+architekt Andrzej Rydzewski
Projekt koncepcyjny: dr arch. Adam Turecki
Projekt budowlany i wykonawczy: architektura: arch. Andrzej Rydzewski, arch. Magdalena Hyży-Rydzewska, arch. Marta Potocka; konstrukcja: inż. Tadeusz Koleśnik
Realizacja: 2015
Źródło zdjęć: pb.edu.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

CDF Architekci rozbudują szpital w Poznaniu
CDF Architekci rozbudują szpital w Poznaniu

10 czerwca 2021 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na projekt rozbudowy Ortopedyczno ...

Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu
Browary Warszawskie. Spektakularna rewitalizacja w Warszawie - prezentacja kompleksu

Browary Warszawskie to kwartał położony na warszawskiej Woli. Zaprojektowany jako miejsce, w którym ...

Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła
Webinarium Stiebel Eltron: Rozwiązania systemowe dla budownictwa jednorodzinnego oparte na powietrznych pompach ciepła

Zapraszamy na kolejne webinarium firmy Stiebel Eltron, podczas którego zostaną przedstawione gotowe ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera