Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Podsumowanie roku w polskiej architekturze

 

Czas czytania: ~4 min


Podsumowanie roku 2015 w polskiej architekturze pokazuje, że dobra passa trwa.

 

x5n1SmYcc95yWD3guGDjYn9our9Uiugae7FTh91Ccim7UHl7D7uiZu4Eq7Wi_filharmonia-szczecinska03.jpg

Filharmonia Szczecińska

Podsumowanie roku 2015 w polskiej architekturze daje uczucie satysfakcji – dobra passa trwa, wciąż wokół nas powstają nowe, wartościowe obiekty. Nie ma wątpliwości, że większość z tych gmachów była potrzebna i należało nadrobić lata, kiedy inwestycji w nowoczesne obiekty kultury było niewiele. Choć daje się słyszeć głosy krytyczne, dotyczące przede wszystkim kosztów utrzymania wszystkich nowopowstałych gmachów, ich popularność jest niewątpliwa: w Filharmonii Szczecińskiej czy sali NOSPR bilety na koncerty wyprzedawane są na wiele miesięcy na przód. Nowe budowle poprawiły jakość naszego kontaktu z kulturą, ułatwiły go, uczyniły bardziej atrakcyjnym także dla tych, którzy wcześniej nie uczestniczyli w podobnych wydarzeniach.

Podsumowanie roku 2015 w polskiej architekturze – to także podsumowanie wielkich inwestycji, podejmowanych ze sporym udziałem funduszy europejskich. Rzeka pieniędzy w Unii się kończy – w 2016 roku dofinansowywane będą projekty rewitalizacyjne, nie będzie już można pozyskać wsparcia na nową inwestycję. Tym bardziej więc powinniśmy docenić to, co udało się w ostatnich latach wybudować.

Podsumowanie roku 2015 w polskiej architekturze nie może się obyć bez ogromnego – pierwszego takiego w historii – sukcesu polskiej architektury, jakim było przyznanie Mies van der Rohe Award gmachowi Filharmonii Szczecińskiej. To wielki sukces architektów – hiszpańsko-włoskiego biura Estudio Barozzi Veiga, a także współpracującego z nimi ze strony polskiej Studia A4, ale także władz miasta, które zdecydowały się na realizację kontrowersyjnego projektu. Oby Szczecin sprawnie wykorzystał niezwykłą marketingową szansę, jaką daje ta najważniejsza w Europie nagroda.

cEelzioCbVw9Xe74hLNUBZB9f5RZ63BOScMnCRnEV2tH51TuSLF3u0BPthIw_mck-katowice-jemsi02.JPG

Międzynarodowe Centrum Kongresowe

Podsumowanie roku 2015 w polskiej architekturze nie może pominąć także innej, wielkiej inwestycji, czyli katowickiej Strefy Kultury. Siedziba NOSPR oddana została do użytku w 2014 roku, Muzeum Śląskie otworzyło swoje podwoje kilka miesięcy temu, w 2015 roku także zakończyła się budowa trzeciego, ostatniego „klocka” tej układanki, czyli Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Dzieło pracowni JEMS Architekci uzupełniło powstały obok Spodka kompleks, który w wielu obserwatorach budzi mieszane uczucia (głównie z powodu mało funkcjonalnej wizji urbanistycznej całości). Strefa Kultury w Katowicach jest jednak bezprecedensowym przedsięwzięciem- gigantyczną inwestycją, która ma stolicy Górnego Śląska ułatwić stanie się jednym z najatrakcyjniejszych miast w Polsce.

PZWco7X073iizphPWJsaITgptxNjeaOJC8jTGcLCA0x2Akz5R1Ijytil3kHn_archiwum-narodowego-forum-muzyki-05.jpg

Narodowe Forum Muzyki

Podsumowanie roku 2015 w polskiej architekturze dużo uwagi musi poświęcić muzyce – w 2015 roku oddano do użytku potężny, elegancki (choć dla wielu źle wpisany w kontekst) gmach Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu (proj. Kuryłowicz&Associates).

kVgV2CqwfuiMx67rL8fjxyak0Zrctc7XG9hNXe1dMi05FvlWQTSHCiZ8RQw9_joranki-2.jpg

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki

A także Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu (proj. Menis Arquitectos).

jFwD9zp0G2hqhkVhd0dfnruUtvJkxXAeezkAeFg21Bk9evLzeRpjetAnaw3W_gdynskie-centrum-filmowe08.jpg

Gdyńskie Centrum Filmowe

Nowy obiekt zyskała także filmowa stolica Polski, czyli Gdynia – powstało tu Gdyńskie Centrum Filmowe.

iHcVIXWhLiYd2cql96ygWQtAICuaMmaS4WdC2TvD4Q9ECjuxWAdW2lwmwtAs_asp-katowice07.jpg

Akademia Sztuk Pięknych

Od jesieni 2015 roku w nowym gmachu kształcą się przyszli artyści na Śląsku – wybudowano nowy gmach katowickiej Akademii Sztuk Pięknych (proj. An Archi Group).

VXQ3c4mfeenuxuHCmzDYRIIYnSh9Dg1yGYJehx6QA9fhTCJLt1v2chCA4Uos_wxca-checiny08.jpg

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach

Dzięki inwestycji Uniwersytetu Warszawskiego zarówno polscy geolodzy, jak i badacze skał z całego świata będą mogli rozwijać swoje umiejętności i wiedzę w nowoczesnym i ciekawym architektonicznie Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach (proj. WXCA).

O5AhDobARlBSfHc6cVwIm1dUJw1jUuxqqmQYwI4fUUocwbE9CYtaRNZULUy5_pobierowo-baltic-palace13.jpg

Baltic Palace

Rok 2015 w polskiej architekturze – to także realizacje o mniejszej skali, ale także warte uwagi. Szeroko opisywany był Baltic Palace, designerski hotel w Pobierowie nad Bałtykiem (RE: Michalewicz & Tanski, Piotr Michalewicz i Mateusz Tański).

mDfEl7kBKy9SXbVmbAjAAFLmpDxrXmUUgzufPV4EoxgePkRcHEMA86dz0B7j_muzeum-ognia.jpg

Muzeum Ognia

Od początku roku turyści mogą zwiedzać także ekspresyjny gmach Muzeum Ognia w Żorach (proj. OVO Grąbczewscy Architekci).

Biurowiec na Starym Mieście

Do dziś wiele kontrowersji budzi wybudowany na skraju warszawskiego Starego Miasta nowoczesny biurowiec, ubrany w historyzujący kostium (RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Polska).

Podsumowanie roku 2015 w polskiej architekturze – to przegląd zróżnicowanych i ciekawych realizacji. Obyśmy w kolejnych latach utrzymali wysoki poziom i nadal budowali dobre budynki. Mimo braku unijnego dofinansowania.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne
High House - nowa miejska szeregówka w Melbourne

High House to wynik gruntownej renowacji pięciometrowej szerokości miejskiej szeregówki na przedmieś ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera