Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Podsumowanie roku w polskiej architekturze

 

Czas czytania: ~4 min


Podsumowanie roku 2015 w polskiej architekturze pokazuje, że dobra passa trwa.

 

x5n1SmYcc95yWD3guGDjYn9our9Uiugae7FTh91Ccim7UHl7D7uiZu4Eq7Wi_filharmonia-szczecinska03.jpg

Filharmonia Szczecińska

Podsumowanie roku 2015 w polskiej architekturze daje uczucie satysfakcji – dobra passa trwa, wciąż wokół nas powstają nowe, wartościowe obiekty. Nie ma wątpliwości, że większość z tych gmachów była potrzebna i należało nadrobić lata, kiedy inwestycji w nowoczesne obiekty kultury było niewiele. Choć daje się słyszeć głosy krytyczne, dotyczące przede wszystkim kosztów utrzymania wszystkich nowopowstałych gmachów, ich popularność jest niewątpliwa: w Filharmonii Szczecińskiej czy sali NOSPR bilety na koncerty wyprzedawane są na wiele miesięcy na przód. Nowe budowle poprawiły jakość naszego kontaktu z kulturą, ułatwiły go, uczyniły bardziej atrakcyjnym także dla tych, którzy wcześniej nie uczestniczyli w podobnych wydarzeniach.

Podsumowanie roku 2015 w polskiej architekturze – to także podsumowanie wielkich inwestycji, podejmowanych ze sporym udziałem funduszy europejskich. Rzeka pieniędzy w Unii się kończy – w 2016 roku dofinansowywane będą projekty rewitalizacyjne, nie będzie już można pozyskać wsparcia na nową inwestycję. Tym bardziej więc powinniśmy docenić to, co udało się w ostatnich latach wybudować.

Podsumowanie roku 2015 w polskiej architekturze nie może się obyć bez ogromnego – pierwszego takiego w historii – sukcesu polskiej architektury, jakim było przyznanie Mies van der Rohe Award gmachowi Filharmonii Szczecińskiej. To wielki sukces architektów – hiszpańsko-włoskiego biura Estudio Barozzi Veiga, a także współpracującego z nimi ze strony polskiej Studia A4, ale także władz miasta, które zdecydowały się na realizację kontrowersyjnego projektu. Oby Szczecin sprawnie wykorzystał niezwykłą marketingową szansę, jaką daje ta najważniejsza w Europie nagroda.

cEelzioCbVw9Xe74hLNUBZB9f5RZ63BOScMnCRnEV2tH51TuSLF3u0BPthIw_mck-katowice-jemsi02.JPG

Międzynarodowe Centrum Kongresowe

Podsumowanie roku 2015 w polskiej architekturze nie może pominąć także innej, wielkiej inwestycji, czyli katowickiej Strefy Kultury. Siedziba NOSPR oddana została do użytku w 2014 roku, Muzeum Śląskie otworzyło swoje podwoje kilka miesięcy temu, w 2015 roku także zakończyła się budowa trzeciego, ostatniego „klocka” tej układanki, czyli Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Dzieło pracowni JEMS Architekci uzupełniło powstały obok Spodka kompleks, który w wielu obserwatorach budzi mieszane uczucia (głównie z powodu mało funkcjonalnej wizji urbanistycznej całości). Strefa Kultury w Katowicach jest jednak bezprecedensowym przedsięwzięciem- gigantyczną inwestycją, która ma stolicy Górnego Śląska ułatwić stanie się jednym z najatrakcyjniejszych miast w Polsce.

PZWco7X073iizphPWJsaITgptxNjeaOJC8jTGcLCA0x2Akz5R1Ijytil3kHn_archiwum-narodowego-forum-muzyki-05.jpg

Narodowe Forum Muzyki

Podsumowanie roku 2015 w polskiej architekturze dużo uwagi musi poświęcić muzyce – w 2015 roku oddano do użytku potężny, elegancki (choć dla wielu źle wpisany w kontekst) gmach Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu (proj. Kuryłowicz&Associates).

kVgV2CqwfuiMx67rL8fjxyak0Zrctc7XG9hNXe1dMi05FvlWQTSHCiZ8RQw9_joranki-2.jpg

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki

A także Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu (proj. Menis Arquitectos).

jFwD9zp0G2hqhkVhd0dfnruUtvJkxXAeezkAeFg21Bk9evLzeRpjetAnaw3W_gdynskie-centrum-filmowe08.jpg

Gdyńskie Centrum Filmowe

Nowy obiekt zyskała także filmowa stolica Polski, czyli Gdynia – powstało tu Gdyńskie Centrum Filmowe.

iHcVIXWhLiYd2cql96ygWQtAICuaMmaS4WdC2TvD4Q9ECjuxWAdW2lwmwtAs_asp-katowice07.jpg

Akademia Sztuk Pięknych

Od jesieni 2015 roku w nowym gmachu kształcą się przyszli artyści na Śląsku – wybudowano nowy gmach katowickiej Akademii Sztuk Pięknych (proj. An Archi Group).

VXQ3c4mfeenuxuHCmzDYRIIYnSh9Dg1yGYJehx6QA9fhTCJLt1v2chCA4Uos_wxca-checiny08.jpg

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach

Dzięki inwestycji Uniwersytetu Warszawskiego zarówno polscy geolodzy, jak i badacze skał z całego świata będą mogli rozwijać swoje umiejętności i wiedzę w nowoczesnym i ciekawym architektonicznie Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach (proj. WXCA).

O5AhDobARlBSfHc6cVwIm1dUJw1jUuxqqmQYwI4fUUocwbE9CYtaRNZULUy5_pobierowo-baltic-palace13.jpg

Baltic Palace

Rok 2015 w polskiej architekturze – to także realizacje o mniejszej skali, ale także warte uwagi. Szeroko opisywany był Baltic Palace, designerski hotel w Pobierowie nad Bałtykiem (RE: Michalewicz & Tanski, Piotr Michalewicz i Mateusz Tański).

mDfEl7kBKy9SXbVmbAjAAFLmpDxrXmUUgzufPV4EoxgePkRcHEMA86dz0B7j_muzeum-ognia.jpg

Muzeum Ognia

Od początku roku turyści mogą zwiedzać także ekspresyjny gmach Muzeum Ognia w Żorach (proj. OVO Grąbczewscy Architekci).

Biurowiec na Starym Mieście

Do dziś wiele kontrowersji budzi wybudowany na skraju warszawskiego Starego Miasta nowoczesny biurowiec, ubrany w historyzujący kostium (RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Polska).

Podsumowanie roku 2015 w polskiej architekturze – to przegląd zróżnicowanych i ciekawych realizacji. Obyśmy w kolejnych latach utrzymali wysoki poziom i nadal budowali dobre budynki. Mimo braku unijnego dofinansowania.


Podepnij swój artykuł

tagi

Biała hala nie tylko dla kibiców
Biała hala nie tylko dla kibiców

Hala widowiskowo-sportowa w Puławach, której powstanie było jedną z największych inwestycji w mieści ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera