Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Remont domu – kostki

 

Czas czytania: ~3 min


Zamiast rozbiórki – przebudowa. Taki plan zrealizował prywatny inwestor we współpracy z architektami z biura PL+, zamieniając stary dom kostkę

 

M9OKAbIpSpdLAQ85wojyUQEr5kE1FGPUprCCeMSNwb9dVlFWKXDqDeWmkbtw_pl-pawel-litwinowicz-przebudowa-kostki06.jpg

Remont domu „kostki” – to spore wyzwanie. Czasem prościej jest zburzyć podniszczony czy niefunkcjonalny budynek, zastępując go zupełnie nową, lepiej dopasowaną do potrzeb konstrukcją. Także w przypadku tego domu właściciel brał pod uwagę rozbiórkę – architekci Paweł Litwinowicz i Aleksandra Litwinowicz pokazali mu jednak, że istniejący dom warto zachować, a dzięki dobrze zaprojektowanej modernizacji i rozbudowie dom może zupełnie zmienić swoje oblicze.

xiyCnMmNlOIrGjGmJgHIGigMRdHj6gkIqr6ALPUZfE8sahkpjeKXfQKRhxGh_pl-pawel-litwinowicz-przebudowa-kostki01.jpg

Remont domu „kostki” ma w swoim portfolio kilka polskich pracowni architektonicznych, m.in. Bogusław Barnaś, PL.architekci czy One Architekci. Taki projekt pobudza wyobraźnię i wymaga wielu działań, których nie doświadcza się przy okazji projektowania „od zera”. Ambitni architekci chętnie podejmują się takich wyzwań.

eW7rCLrrosgenKCpVJRHZaZ1sDfyf1tGDsIWnSBUht5tqac8S7BqijcPCXjj_pl-pawel-litwinowicz-przebudowa-kostki02.jpg

Remont domu „kostki” dokonany przez Pawła i Aleksandrę Litwinowiczów spowodowana była względami ekonomicznymi. Architekci mówią: „Efekt ekonomiczny mógł być osiągnięty tylko przy zastosowaniu jak najmniejszej ilości zmian w elementach konstrukcyjnych, przy jednoczesnym stworzeniu nowej wartości funkcjonalno-estetycznej”. Co ważne, inwestycja dotyczyła przebudowy obiektu, zrealizowanego w latach 60.-70. XX wieku, który przez kilkanaście lat był pustostanem.

NfpT0pQKeF36i2fDWMG1rRHDDD0UGPF777zuM1DHkLty6qLLQdEL2faENJCf_pl-pawel-litwinowicz-przebudowa-kostki03.jpg

Remont domu „kostki” zaczął się od uporządkowania przestrzeni, zarówno wewnątrz domu, jak na zewnątrz. Parter domu zajmował niegdyś zakład fryzjerski – teraz usunięto niepotrzebne już ściany działowe, kreując nową przestrzeń mieszkalną. Po przebudowie na parterze znalazły się m.in. kuchnia z jadalnią, salon z bezpośrednim wyjściem na taras oraz dodatkowy pokój, posiadający niezależne wyjście na część ogrodową i połączony z salonem ścianą przesuwną. Dużo uwagi poświęcono rozplanowaniu nowych otworów w budynku – dzięki nim udało się zharmonizować całą bryłę, a także wygodnie rozlokować z niej wszystkie pomieszczenia.

yNXpOk8XzJxWOXiZ0n53N17MNbnL6wjrwmEIobOHIStRMVCKcm3h4l3VqPwz_pl-pawel-litwinowicz-przebudowa-kostki04.jpg

Ideą przewodnią remontu domu „kostki” była skromność i umiar. „Prostota rozwiązań oraz proporcje bryły pozbawionej zbędnych detali spowodowały, że budynek stał się nowoczesny i elegancki” – podkreślają architekci. Elewacje domu wykończono za pomocą dwóch rodzajów tynku (dominuje tynk ciemniejszy, wnęki i ramy okien oraz drzwi wykonano w kolorze jasnym). Elementem projektu, nadającym charakteru budowli jest przesunięcie względem siebie części mieszkalnej i garażowej. Dzięki temu powstało naturalne zadaszenie nad wejściem do domu. Nie mniej istotnym elementem pracy architektów było uporządkowanie ogrodu, w którym uzupełnieniem zieleni są m.in. starannie wykończone i dopasowane kolorystycznie do bryły chodniki. „Efektem przebudowy jest nowoczesny i funkcjonalny budynek o bardzo dobrej izolacyjności termicznej, funkcjonalnym i współczesnym układzie pomieszczeń. Prosta i elegancka bryła nadaje budynkowi nowoczesny charakter, wyróżniający go wśród innych „kostek” – mówią Aleksandra Litwinowicz i Paweł Litwinowicz.

d72eeW7mkuQJ8Rd8vXS7JxflIbyEciCdStEMdhc2LgRubtFC8M2XCV5cqN9d_pl-pawel-litwinowicz-przebudowa-kostki05.jpg

Przebudowa domu „kostki”
Lokalizacja: Poznań
Inwestor: prywatny
Projektanci: Paweł Litwinowicz, Aleksandra Litwinowicz
Projekt: 2014
Powierzchnia użytkowa: 206,20 m2
Kubatura: 886,00 m3
Zdjęcia: Agnieszka Liguz-Kończak
Źródło: plplus.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera