Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Polska Architektura XXL – znamy faworytów internautów

 

Czas czytania: ~5 min


Zakończyło się głosowanie publiczności w ósmej już edycji plebiscytu Polska Architektura XXL organizowanego przez Grupę Sztuka Architektury.

 

vKGOr8B2hhxBA6LS8wdqByQCb8DQjH8wwgejZ3L23NAb4SKG49cmLi7eX1E2_pa-podstm.jpg

Zakończyło się głosowanie publiczności w ósmej już edycji plebiscytu Polska Architektura XXL organizowanego przez Grupę Sztuka Architektury. Internauci wybrali swoich faworytów. Wyniki głosowania jury oraz Grand Prix 2015 poznamy w czasie uroczystej gali 11 kwietnia 2016.

Plebiscyt Polska Architektura XXL jest organizowany od 2008 roku. Jako kompleksowy przegląd dorobku polskich architektów Plebiscyt objął dotychczas swoim zasięgiem kilka tysięcy realizacji na bieżąco relacjonowanych na łamach wortali www.sztuka-architektury.pl, www.sztuka-wnetrza.pl i www.sztuka-krajobrazu.pl.

Zgłoszenia do plebiscytu zbierane były do 20 stycznia 2016 roku, a głosowanie internautów rozpoczęło się 1 lutego 2016 i trwało do 29 lutego 2016. W sumie oddano w nim ponad 12 500 głosów na blisko 90 obiektów.

Wyniki głosowania internautów przedstawiają się następująco.

7rDeSJ23d8uv8KlYQ1Z03WsODGfPYPU4p250uXsJoRbEGw6uzHxkVyMiXdmJ_logo-2015-szam.jpg


OBIEKTY UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ
W głosowaniu internautów zwyciężył budynek Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach zaprojektowane przez biuro WXCA.

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach – to pod wieloma względami wyjątkowy obiekt. Położony na dnie nieczynnego kamieniołomu daje swoim użytkownikom niezwykłą szansę przebywania w bezpośrednim sąsiedztwie unikatowych formacji skalnych. Obiekt został zaprojektowany tak, by nie naruszać naturalnego kształtu otaczającego krajobrazu. Kubiczne pawilony zostały więc wkomponowane w przestrzeń kamieniołomu, a ich elewacje pokrył lokalny kamień. Całość uzupełniają zielone dachy, które pełnią funkcje praktyczne, ale też pozwalają jeszcze lepiej wkomponować zabudowania w pejzaż. Wszystkie budynki, choć z daleka wyglądają jak wrzucone pomiędzy skały kamienne kostki, są ze sobą połączone szklanymi przejściami.

LuTKo7Gm5QPaw5PgDlWGiRgHCIoXqeE5feOn0DNZI3V1tHSo8C37RDAGxUd5_eceg-checiny.jpg


OBIEKTY MIESZKANIOWE
Głosami publiczności zwyciężyła rewitalizacja młynu w Szamotułach wykonana przez biuro Tekktura Projekt

Stary młyn żytni, historyczna, ceglana budowla w Szamotułach zamieniła się z wielorodzinny obiekt mieszkalny. Została również włączona do większego kompleksu nowych obiektów z mieszkaniami na wyższych piętrach i usługami na parterze. O ile nowe budynki mieszkalne, zbudowane obok dawnego młyna, otrzymały proste, geometryczne formy, sercem realizacji jest ceglany obiekt historyczny poddany rozbudowie: nad wyremontowaną starą bryłą wyrosło dodatkowe piętro, na którego elewacjach pojawił się nawiązujący do dawnej funkcji obiektu motyw kłosów zboża.

KaIcTO0gBs5o6ac0LpByUcBg6pHWFlJEoF2gMXeu6WFXex7IpBHWhlWDkzES_mlyn-szmotuly.jpg
VmdlNg0deVbLTizsEMFRkxL7fIAowLQzKAAgqXG3C4DDr6kCx3EvcDFVpw1L_logo-2015-szwm.jpg


WNĘTRZA PUBLICZNE
Najwięcej głosów publiczności w tej kategorii zdobyła Restauracja Mizu Sushi w Warszawie zaprojektowana przez Inter-arch Architekci

Restauracja Mizu Sushi (pow. ok 230 m2) mieści się w Warszawie, w budynku Defabryki przy ul. Duchnickiej 3. Inwestorzy postawili przed projektantami zadanie stworzenia miejsca, które będzie korespondowało ze sztuką, jaką w kulturze japońskiej jest przygotowanie niezwykłych posiłków. Architektom udało się podkreślić loftowy, naturalny charakter wnętrza odkrywając ceglane ściany i uzupełniając całość o betonowe elementy konstrukcyjne i posadzki.

PQ6mT4SpDwIrDHwd1TSaFV6TWbytNi9RUIpLAGNzGr2SjXo8yuYARTVqIego_mizu-sushi-wawa.jpg


WNĘTRZA PRYWATNE
Głosami publiczności zwyciężyło wnętrze domu w szarościach autorstwa COCO Pracownii projektowania wnętrz

Połączenie bardzo nowoczesnych, betonowych struktur wykończeniowych, przełamanych drewnianymi detalami oraz ciepłymi tekstyliami wprowadza do wnętrza naturę i harmonię. Całość ma tworzyć spójną stylistycznie i wizualnie przestrzeń, ramę dla wnętrzarskich dodatków dobranych do indywidualnych gustów właścicieli. Kolorystykę można określić jako „funkcjonalną”. Modna i elegancka szarość dobrze eksponuje i podkreśla strukturę, jest niematerialnym środkiem pomocniczym, pozwalającym zobaczyć to, co jest obok – grę wpadającego przez duże okna światła

Vg8zUgYHtirWZbom063Cwq5oi69zNCmqBifUp2FKhdiqumQezfLbfPDm49QS_szrosc3.jpg
OgtpjxvlgeseSIaKkaDEybd7V7bAZxQjHiyL59oTEbCQe6jgDwYSghBQL4Oe_logo-2015-szkm.jpg


PRZESTRZEŃ PUBLICZNA
Publiczność wybrała IV odsłonę Królewskiego Ogrodu Światła w Wilanowie

24 października ogród przy Pałacu w Wilanowie po raz czwarty rozświetliła jesienno-zimowa instalacja. Tym razem można było obejrzeć niezwykły pokaz w Ogrodzie Wyobraźni, wsiąść do królewskiej karocy na Złotym Dziedzińcu, spacerować w Magicznym Ogrodzie Króla czy podziwiać trójwymiarowe mappingi wyświetlane na fasadzie Pałacu.

BNuikVwA5it4KRwovAJxy3ouYQfnNnwGD7cGzHtrRgiW7WTWG5oIUWmqiUq9_iv-odslona-ogrody-wilanow.jpg


OGRODY PRYWATNE
W tej kategorii publiczność wybrała ogród przy zabytkowym dworku w Gdańsku zaprojektowany przez Pracownię Sztuki Ogrodowej

Ogród powstał przy zabytkowym dworku, na długiej, wąskiej działce w centrum miasta. Został podzielony na trzy poziomy. Najniższy poziom to przedogródek z podjazdem w formie ronda oraz niewielkie wnętrze z boku budynku. Rondo stanowi centrum przedogródka i to wokół niego centrycznie rozchodzą się geometryczne nasadzenia w formie linii strzyżonych bukszpanów przedzielonych szerokimi pasami mieszanych rabat. Ostatnie, najwyższe kręgi tworzą trawy ozdobne oraz strzyżony żywopłot grabowy.

D9kaEuKkaXCWk51nT0Bw7ADjOt8CMnVGPYPyepR0CikENYYLaVoEyyoim0RO_ogrod-dworek-gdans.jpg

Oprócz głosowania internautów odbyło się także głosowanie profesjonalnego jury.

W skład jury weszli: Architekt Piotr Kuczia, Architekt Tadeusz Lemański, Robert Konieczny (KWK Promes), Robert Skitek (RS+), Łukasz Nowak (Trabendo), Krzysztof Zalewski (Zalewski Architecture Group), Architekt Mikolaj Machulik (Architekt IARP, Architekt SARP), Anna Paszkowska-Grudziąż (81.waw.pl), Rafał Grudziąż (81.waw.pl), Bartosz Haduch (NArchitekTURA), Michał Haduch (NArchitekTURA), Małgorzata i Antoni Domicz (Domicz pracownia architektury), Agnieszka Kuczyńska (Inside Outside), Wojciech Borowczyk (Borowczyk Architekci), Agnieszka Hubeny-Żukowska (Pracownia Sztuki Ogrodowej), Ewelina Jankowska (Ipnotic Architecture), Małgorzata Sadowska-Sobczyk, Katarzyna Sąsiadek (musk collective design), Józek Madeja (musk collective design), Weronika Kiersztejn (musk collective design), Jan Sikora (Sikora Wnętrza), Włodzimierz Adamiak (Studio Adamiak), Anna Urbańska (Annanas Studio Kreatywne)

Wyniki głosowania jury oraz tytuł Grand Prix 2015 zostaną ogłoszone na Gali Polska Architektura XXL, która odbędzie się 11 kwietnia 2016 roku w Warszawie.

Zwycięzcom gratulujemy! Już za rok kolejna edycja Plebiscytu!

Patroni medialni:

  
Organizatorem plebiscytu Polska Architektura XXL jest Grupa Sztuka Architektury – grupa wortali tematycznych poświęconych architekturze. Należą do niej wortale sztuka-architektury.pl, sztuka-wnetrza.pl, sztuka-krajonbrazu.pl, e-kwartalnik architektoniczny „Krytyka Architektury” oraz specjalistyczna księgarnia internetowa dla architektów www.ksa24.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach
BIN House - architektura jednorodzinna na warszawskich Zawadach

BIN House to dom na warszawskich Zawadach, który powstał z myślą o czteroosobowej rodzinie z wyraźny ...

Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.
Konferencja Medycyna w architekturze. Nowe trendy w projektowaniu szpitali i obiektów medycznych.

W epoce koncepcji Medycyny opartej na wartościach (Value Based Healthcare VBC) zainicjowanej przez h ...

E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.
E-konferencja: Architektura o niskim śladzie węglowym. II edycja.

Dewzrost to pojęcie, które od dawna już definiuje myślenie, którego celem jest alternatywne ukierunk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera