Dune City - projekt z nagrodą w Cannes - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dune City - projekt z nagrodą w Cannes

 

Czas czytania: ~2 min


Dune City – projekt zabudowy 38 hektarów terenu nad Bałtykiem, opracowany przez zespół Marka Sietnickiego otrzymał niedawno nagrodę w konkursie Future Project Awards

 

wVRycs1kbrSdo2otmedzS0F0XGdtfY4Ptf4wQW3V7DjbLu7AiBvmq4P6bCZk_dune-city-mielno02.jpg

DUne City – to duży projekt zabudowania 38 hektarów terenu pomiędzy brzegiem Bałtyku a jeziorem Jamno w Mielnie. Przedsięwzięcie jest inwestycją firmy Firmus Group, a projekt architektoniczny nowej osady opracował zespół pod kierownictwem Marka Sietnickiego, założyciela szczecińskiej pracowni s/a/s studio. Dune City przedstawiane jest jako „pierwszy na polskim wybrzeżu projekt o tak ogromnej skali inwestycyjnej”.

3q58MrCw01f1wldzsvaFoJYC3tW3qIyGQOavXFpdTtZ66wXBgwNty5ehiAPE_dune-city-mielno01.jpg
4Rylk7FLiOFoGPcSLRzME0vE3DqocT3MlZIpNHhrCbX8y3gCy5oie0yVcZRs_dune-city-mielno06.jpg

Dune City podczas odbywających się w marcu targów nieruchomości w Cannes (uważanych za najważniejszą tego typu imprezę na świecie) zostały nagrodzone w rozstrzygniętym tak konkursie MIPIM Architectural Review Future Project Awards. Gdy projekt Dune City zostanie zrealizowany swoją ogromną skalą przyćmi inne budowle, powstałe w ostatnich latach na polskim Wybrzeżu. W ciekawych obiektów nad Bałtykiem wyrosło ostatnio wiele – w samym Milenie powstał superluksusowy apartamentowiec, a w położonym bardziej na zachód Pobierowie szeroko opisywany hotel o niezwykłej bryle.

e1w9QTYvlYGk9Bv8z8xK9ZfOaXL2rjSpucunPNXJ9yRFIfpMKh1wVDIP8hSW_dune-city-mielno08.jpg
Cp0QxUfdpyV1c8OlCqWi5F5bvIEw9nEq7fzbsHpTg8X4Q7QQBvetwOOpawXH_dune-city-mielno03.jpg

Dune City ma składać się z różnych rodzajów zabudowy, choć dominować będą tu hotele, obiekty turystyczne i rekreacyjne. Uzupełnią je budynki apartamentowe. Głównym celem powstania nadmorskiego „miasta” jest ożywienie regionu poprzez podniesienie jego atrakcyjności w oczach turystów, ale i pracowników firm, którzy przyjeżdżać by tu mieli na szkolenia czy konferencje.

lRDPMsb8Pvs6syXqjVeet8Fi1ujqgJWzV3Z8XUK3XNiRr1VR7joywizDrVfD_dune-city-mielno04.jpg
dg0QaXTWOxIqVUxR5p0zNUO7pbMRzX6zyep9sJJyYmYPw1s80guTIKHaI9Cr_dune-city-mielno05.jpg

Dune City zostało pomyślane jako oaza wypoczynku, rekreacji, sportu. W projekcie urbanistycznym i architektonicznym pierwszorzędną rolę odegrało położenie terenu, wyjątkowe walory krajobrazowe, w tym kilometrowa linia brzegu morskiego oraz wybrzeże lubianego przez żeglarzy jeziora. Na wodach jeziora Jamno powstanie dla nich nowoczesna marina. Projekt Dune City uwzględnia przede wszystkim klientów bogatych – powstanie tu pięciogwiazdkowy hotel i luksusowe apartamenty. Obok infrastruktury turystycznej, sportowej, rekreacyjnej ma tu być wybudowane także centrum konferencyjno-kongresowe.

fVMq7qr162Pp9T1OGKswm1a8W8hZ29e3aiOTjv1CHgh9TGAlDAHHex9DfaTR_dune-city-mielno07.jpg
IvoH6pJTrne0BCY60Ia2hwH4cZu0E9SIgZ3886EZjl6Pf7I9j4ZxLJ2JcrBc_dune-city-mielno09.jpg

Projekt Dune City zdobył jedną z nagród w konkursie MIPIM Architectural Review Future Project Awards. To plebiscyt co roku podczas targów nieruchomości w Cannes organizowany przez redakcję cenionego magazynu „Architectural Review”. W tym konkursie przyznawane są nagrody na projektów przyszłości – już przeznaczonych do realizacji lub też pozostających na razie na papierze. Dune City zostało dostrzeżono w kategorii „Rewitalizacja i planowanie” ("Regeneration and Masterplanning") – otrzymał w niej pierwszą nagrodę.

Dune City Mielno
Lokalizacja: Mielno
Inwestor: Firmus Group
Projektanci: SAS Studio, Marek Sietnicki
Projekt: 2002-2015
Źródło ilustracji: firmusgroup.pl, dune-city.com


Podepnij swój artykuł

tagi

Łódź doczeka się Daniela Libeskinda?
Łódź doczeka się Daniela Libeskinda?

U zbiegu ulic Wschodniej i Jaracza w centrum Łodzi ma stanąć budynek projektu Daniela Libeskinda. Na ...

Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb
Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb

Dachy są najbardziej narażonymi na działanie czynników warunków atmosferycznych elementami budynków ...

Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach
Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach

Zapraszamy do udziału w webinarium architektonicznym, podczas którego przedstawione zostaną przykład ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera