Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Młode Miasto w Gdańsku tematem dyplomu

 

Czas czytania: ~3 min


Młode Miasto w Gdańsku – to duży obszar w centrum miasta, który radykalnie zmienia swoje oblicze.

 

Xv0rDSDaNjyspTPbc5GB7WbJXdQirB1dwAQBTQUnCMaZyVCPiCm4GPFtcnpW_plansza1-ml-mi.jpg

Młode Miasto w Gdańsku wywołuje emocje i rozpala dyskusje, jedni chcą bronić niszczonego przez buldożery postoczniowego dziedzictwa, w którym zamknięta jest nie tylko historia architektury czy rozwoju miasta, ale i demokratycznego odrodzenia się Polski. Inni widzą w nowopowstającej dzielnicy gigantyczny potencjał, który warto wykorzystać i który jest bardzo inspirujący.

 

hChfqy9dFR8PaVe0EaQdR7oNou3rP5lmN0WVSFCXYJ8hVwCyT4paeBxpCzKF_wizualizacja1-ml-mi.jpg
T6N2iLcGtXAtHstYRQWgRVK3zZaE6mGpjAAgpKWZY4vp6WLgqOL6SfCn4SSL_wizualizacja2-ml-mi.jpg

Młode Miasto w Gdańsku dopiero powstaje, budząc wiele emocji i kontrowersji. Podobne odczucia niegdyś wywoływała budowa Europejskiego Centrum Solidarności, które stanęło przy dawnej głównej bramie, prowadzącej na teren Stoczni Gdańskiej. Każda inwestycja, prowadzona na tak silnie symbolicznie nacechowanym terenie powinna być głęboko przemyślana.

tMUuh0T7DjwWTx8Rnay6Qne1KKIDOaRnbtc6A6zP0L54rujoyhQ9ihl4LDWf_plansza2-ml-mi.jpg
BeiEeLymE9G26sUA4RjGjkwcuvCPHsyoEyW1CoyNodJjmKKytOckjlDuV9CJ_plansza6-ml-mi.jpg

Młode Miasto w Gdańsku zainspirowało także młodego adepta Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, Tomasza Urbanowicza. Jak sam autor pisze, jego opracowanie „to próba architektonicznej polemiki pomiędzy pomysłem dewelopera a akademicką wizją dla terenów Gdańskiej Stoczni”. Tomasz Urbanowicz opracował projekt budynku, którego forma została starannie wpisana w urbanistykę Młodego Miasta, zaś funkcja i rozlokowanie przestrzeni mają sprzyjać ożywieniu tego miejsca – wpisują się bowiem z program społeczny,  „stając się stałym miejscem spotkań, atrakcyjną bazą noclegową, wizytówką turystyczną oraz znakomitym uzupełnieniem funkcji i przestrzeni tego obszaru dzielnicy i całego miasta dodatkowo kreując nowy fragment nabrzeża nad Martwą Wisłą” – podkreśla autor. Dotycząca Młodego Miasta w Gdańsku praca dyplomowa zdobyła szereg nagród: Prezydenta  Miasta  Gdańska, nagrodę Stowarzyszenia  Architektów  Polskich  oddział ,,Wybrzeże" oraz Pomorskiej  Okręgowej lzby Architektów  Polski Północnej.

f1sV8YEsjWZ87g3Aq5zj0RVh1NMD8yePRYRobcqqFYXHVwBbrmXk2An3U51K_plansza7-ml-mi.jpg
HhtHSIn2pqa20eaxhTNobDmkKMGx64OrBkS9qcPAvHOikpYGUnPpfdIt6EjS_plansza8-ml-mi.jpg

W pracy dyplomowej Tomasza Urbanowicza Młode Miasto w Gdańsku wzbogacone został o zlokalizowany nad Martwą Wisłą budynek z przystanią. Główny budynek, wyposażony w dominantę wysokościową, mieści liczne usługi: hotel czterogwiazdkowy, hostel, sklep żeglarski, część biurową, lokale gastronomiczne, zaplecze przystani jachtowej, bosmanat oraz punkt informacji turystycznej. Do wszystkich z wymienionych usług istnieje bezpośredni dostęp z poziomu parteru, a poszczególne funkcje – co ważne z punktu widzenia użytkowników - zostały rozróżnione w bryle budynku wysokościami oraz użytymi materiałami elewacyjnymi.

dctLg6vldebS5IrzJ5X4oD6I6RKypX5DhpIsXrTKnmuwHkjqyabgnVi7MgQ5_plansza9-ml-mi.jpg
bE1OFh4VtA7yy7y36GIWbYuZ3JYlZRJMAE43h6CmFYlQwu0gPVqqatgFZ1pO_przekroj-aa-ml-mi.jpg

Nie mniej istotną częścią tego projektu dla Młodego Miasta jest przestrzeń publiczna. To dlatego wokół budynku zaprojektowany został łatwo z każdego miejsca dostępny plac publiczny. „W centrum placu zaprojektowano małą fontannę z siedziskami. Wzdłuż boków znajdują się donice z roślinami wkomponowane w kaskadę siedzisk. W narożniku znajduje się główne zejście schodami, przez które przeplata się rampa zapewniająca dostęp dla osób niepełnosprawnych” – wylicza autor. Ponadto w projekcie Tomasz Urbanowicz przewidział także dwie przystanie jachtowe, wizualnie i funkcjonalnie powiązane z biegiem spacerowych promenad i osi widokowych. Cały projekt powstał z założeniem wykreowania wielofunkcyjnego obiektu, pełniącego kilka ról dla różnych grup użytkowników, ale też atrakcyjnego dla przechodniów i spacerowiczów.

Praca dyplomowa: Budynek wielofunkcyjny z przystanią Lokalizacja: Gdańsk, Młode Miasto, ul. Dokowa Autor: Tomasz Urbanowicz Uczelnia: Politechnika Gdańska, Wydział Architektury Katedra: Katedra Architektury Mieszkaniowej Promotor: dr hab. inż. arch. Antoni Taraszkiewicz, prof. nadzw. PG Recenzent: dr inż. arch. Marek Gawdzik Data obrony: 9.12.2015r.

Podepnij swój artykuł

tagi

Biała hala nie tylko dla kibiców
Biała hala nie tylko dla kibiców

Hala widowiskowo-sportowa w Puławach, której powstanie było jedną z największych inwestycji w mieści ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera