Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


2pm architekci w kampusie na Morasku

 

Czas czytania: ~2 min


Pracownia 2pm architekci zdobyła właśnie pierwszą nagrodę w konkursie na projekt zespołu obiektów sportowych, które mają powstać na terenie kampusu uczelnianego na Morasku w Poznaniu

 

L2MSjPy6xKveA2iX2LLyQj6ucJr3Ls1tMKKQygEOzHNKjnxhkXPhzJzBIHbK_morasko01.jpg

2pm architekci otrzymali właśnie pierwszą nagrodę w konkursie na projekt zespołu obiektów sportowych (stadionu lekkoatletycznego z pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej, otwartych kortów tenisowych oraz wielofunkcyjnej sali sportowej), które powstaną na terenie kampusu Uniwersytetu Adama Mickiewicza na poznańskim Morasku.

P5BNU5NAFooqN0aMk96vuL6eZyiHXfZkTv3CQUodr2Iyqog4jVGaRDQLFwLy_morasko04.jpg

2pm architekci zaprojektują nowe obiekty dla terenu, którego historia sięga lat 70. W 1974 roku rozstrzygnięto konkurs na urbanistyczny kampusu (wygrali go Marian Fikus i Jerzy Gurawski), jednak pierwsze budynki powstawać tu zaczęły dopiero pod koniec lat 80. Od tamtej pory kampus wciąż jest rozbudowywany. Niedawno powstało tam Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii. Teraz nadszedł czas na obiekty sportowe.

khWjJi6jbabfplVsNdvTrxvGhkVeXxwIKCWNMha2S92n81J5mnKa6khxgRRv_morasko02.jpg

2pm architekci są znani przede wszystkim jako autorzy polskiego pawilonu na EXPO 2015 w Mediolanie, ale w ostatnich miesiącach wygrali już kilka konkursów architektonicznych, wkrótce więc pewnie będą mieli na koncie coraz więcej realizacji. Teraz odnieśli sukces w konkursie w Poznaniu dla którego zaprojektowali studencki kompleks sportowy. „Świadomie zrezygnowaliśmy z bezpośrednich zapożyczeń. Uzyskaliśmy współczesny obiekt, szanujący kontekst i poszukujący relacji z otoczeniem poprzez wielopłaszczyznowe odniesienia” – tłumaczą swoją filozofię projektową architekci. Trzeba podkreślić, że nowe budynki powstaną w specyficznym sąsiedztwie siedzib wydziałów UAM, reprezentujących bardzo różne style architektoniczne, a także w pobliżu lasu i niskiej zabudowy mieszkaniowej.

ovkHAQI1IHimfhx6AFwUUFCQ9U9wINFPTjtEqIJyL9qjGS3xBNrG7sXFjySw_morasko05.jpg

2pm architekci zaproponowali halę sportową, złożoną z mogących funkcjonować niezależnie trzech modułów (przestrzeń sportową da się używać do wielu dyscyplin, nawet jednocześnie). Elewacje hali architekci chcą obłożyć panelami ze specjalnego stopu miedzi i cynku. Taka uzyskana mosiężno-złota blacha będzie dobrze korespondować z ugrową kolorystyką sąsiednich budynków; w blasze będzie wybita faktura, kojarząca się z wątkiem cegły, jaki znaleźć można w budynkach obok. Wybór tego specyficznego materiału wyniknął z chęci nawiązania dialogu z sąsiednią zabudową, ale nie tylko: „Za decyzją o wyborze rozwiązań elewacyjnych stoi również przeświadczenie autorów o dobrej relacji wizualnej tak wykończonego obiektu z zielonym tłem, na który składa się liczny sosnowy drzewostan” – piszą architekci.

tJzTndKt0ZPTEKjAqtv3oUzQtnWNCJOZ5WLKqRpckKMeEStKwUJ0zLgsjkbE_morasko03.jpg
JAzRDYXTEOykaKt2cudxHX21qnzzP8z2VDwBmmZGLWVezI3W748ugwfxXHkZ_morasko06.jpg

Nagrodzony w konkursie projekt kompleksu sportowego dla kampusu na Morasku opracował zespół pracowni 2pm architekci w składzie: Michał Adamczyk, Piotr Bylka , Piotr Musiałowski, Krzysiek Nowotka; współpraca Jacek Rezulski - konstrukcja, Jerzy Łabędzki - instalacje, Izabela Januszewicz - architektura krajobrazu. Drugą nagrodę w konkursie jury przyznało pracowni APA Czech _ Duliński _ Wróbel, trzecią otrzymało STRZELECKI Biuro Architektoniczne. Jury przyznało także dwa wyróżnienia. Dostały je pracownie STUDIO FIKUS oraz TOYA DESIGN.

Źródło informacji: facebook.com/2pm.architekci, zamowienia.amu.edu.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Mieszkanie w wąskiej kamienicy
Mieszkanie w wąskiej kamienicy

W gdańskim programie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych znajduje się 26 budynków. W trzynastu ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera