Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


.KTW – nowy sąsiad Spodka

 

Czas czytania: ~2 min


Pracownia Medusa Group przedstawiła wizualizację nowego zespołu biurowego, który stanąć ma tuż obok katowickiego Spodka, w miejscu wyburzonego niedawno wieżowca DOKP.

 

pRMC12jzwoh7J2pMGvQZYXqNm0iJxwMyyiN4UJOuzM44nhRbw94fL87yQZxm_ktw-medusa01.jpg

.KTW to nowa jakość przestrzeni łączącej funkcje biurowe, usługowe i publiczne – mówi o tym projekcie inwestor. Dwa budynki, 31- i 14-kondygnacyjny, mają stanąć tuż obok katowickiego Spodka, w miejscy rozebranego niedawno biurowca dawnej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. Mają uzupełnić funkcje centrum miasta, które chce się stać biznesowo – kulturalną stolicą regionu.

U4MnuKpWsMGJUblfEEfwj0r93HSB8r9T4KbmfU6jvjSVCp2uBHNhoAnoDIvu_ktw-medusa02.jpg

.KTW powstanie w pobliżu imponującej Strefy Kultury, zagłębia nowowzniesionych i bardzo efektownych gmachów, które powstały na terenie pokopalnianym. Muzeum Śląskie, siedziba NOSPR i Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Te trzy ogromne inwestycje zmieniły centrum miasta, ale i oblicze Katowic. Nowe obiekty przyciągają tłumy, tętnią życiem, są też szeroko opisywane ze względu na swoją architekturę. Czy dwa biurowce .KTW dołączą do nich?

J3rfIBgHpsV6rtpr4AgQqwQJ9JMEXiNcccR1Vd5UhaSoJG76EqI4K5i26FTy_ktw-medusa03.jpg

.KTW – to projekt znanej śląskiej pracowni Medusa Group. Zespół Przemo Łukasika już wiele razy udowodnił, że doskonale rozumie wartość śląskiej architektury, lokalnego dziedzictwa i wie, że warto je szanować, dołączając do niego nowe obiekty. Tak ma być i tym razem: „Nie chodzi o nowy symbol Katowic. Dla nas nadal symbolem Katowic jest Spodek i fantastyczne nowe budynki w postaci nowej osi kultury. Wszystko na co chcieliśmy postawić to pewnego rodzaju racjonalna architektura, niepozbawiona oryginalności, ale prosta i skromna. Dużą inspiracją były rozstrzygnięcia konkursów na budynki obok. Wszyscy ci architekci uszanowali Spodek. Nikt nie proponował architektury, która używałaby miękkich form” – tłumaczył Łukasz Zagała z Medusy.

8g5VCF1bgKrmHibOlOeCD5dZNF76X4ZI5OFGkPPV0xCNzkkEA7XGlC9GwlMX_ktw-medusa04.jpg

.KTW powstawać będzie etapami. Pierwszy wyrośnie niższy, 66-metrowy budynek. Jeśli wynajem jego powierzchni zadowoli inwestora, natychmiast ruszy budowa drugiego gmachu, który ma mieć aż 133 metry. Większą część obu obiektów zajmą biura, w części usługowej na najniższej kondygnacji planowane jest miejsce na kawiarnię czy oddział banku. Choć inwestor reklamuje to przedsięwzięcie, jako tworzenie nowej jakości przestrzeni publicznej, nie są przewidziane żadne dodatkowe elementy okolicy biurowców poza standardowym pasażem, łączącym oba gmachy.

sZPEsxZQDia21ihSL4hTlEmaCUdWT2G6AeEg24BaMq1goGFzxyPUGQP4Z4LC_ktw-medusa05.jpg

.KTW – co podkreślają projektanci – ma być maksymalnie prosty. Architekci zaproponowali podzielenie budynków na mniejsze, kubiczne segmenty, które ułożone jeden na drugim miałyby być nieco względem siebie poprzesuwane. Ten zabieg ma zdynamizować sylwetkę wież, a także dać możliwość zrobienia dostępnych dla pracowników tarasów pomiędzy niektórymi kondygnacjami. Elewacje obydwu biurowców mają być wykonane ze szklano-aluminiowych modułów o wymiarach 135 cm na 367,5 cm.

.KTW
Lokalizacja: Katowice, Al. Roździeńskiego 1
Inwestor: TDJ Estate
Projektanci: Medusa group, Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
Projekt: 2016
Powierzchnia użytkowa: .KTW1: 20 000m2; .KTW2: 42 000m2
Źródło ilustracji: tdjestate.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała
Kolonia Zgorzelec znów zamieszkała

Kolonia Zgorzelec – to zespół mieszkalnej kolonii robotniczej w Bytomiu. Zbudowana została w latach ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023 rozstrzygnięty. Znamy najlepsze realizacje minionego roku!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wyb ...

Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.
Rdzawy most pieszo-rowerowy przez Wisłę w Warszawie. Nowe realizacje.

Ma 452 metry długości i łączy dwie strony miasta. To nowy most pieszo-rowerowy w Warszawie, który je ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera