Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pawilon w parku – nowa siedziba Desy

 

Czas czytania: ~3 min


Na skraju Parku Ujazdowskiego ma stanąć niedługo nietypowy pawilon

 

t1BcBJ840ByVHK2vbsFWD3ZWQDKkCvbwDpwWpoG4LkXbKnAE4k3HCgrPKnC4_desa-nowa-siedziba02.jpg

Pawilon w parku będzie nosił nazwę Imagine Corner – to oczywiście nawiązanie do patrona ulicy, przy której powstanie – Johna Lennona. Pomysł wybudowania nowego obiektu na skraju zabytkowego parku, na terenie dzielnicy, objętej opieką konserwatora zabytków wzbudziła wiele kontrowersji – inwestor podkreśla, że projekt pawilonu powstał w wyniku konsultacji z konserwatorem zabytków, który zaakceptował tę przeszkloną strukturę. Projekt budynku został opracowany przez architekta Pawła Gralińskiego z pracowni Arch Magic.

5786zratyDAViC5eA3r3Yn0K91hNI2lFuFALvlBpYV9o1AdKB0FgqmQhF0ta_desa-nowa-siedziba01.jpg

Pawilon w parku będzie nową siedzibą firmy Desa Unicum, zajmującej się sprzedażą dzieł sztuki, znanej z organizowania aukcji i wystaw. Choć planowany przy Parku Ujazdowskim budynek nie będzie bardzo duży, ma pomieścić wszystkie potrzebne firmie do działania przestrzenie. W polskiej współczesnej architekturze znaleźć można kilka przykładów bardzo udanych pawilonów – czyli niewielkich budynków, zaprojektowanych dla określonego odbiorcy. Takie realizacje ma na przykład na koncie pracownia OVO Grąbczewscy Architekci, czyli Barbara Grąbczewska i Oskar Grąbczewski. To oni zaprojektowali pawilon w Żorach, mieszczący Muzeum Ognia czy pawilon w Krasiejowie, będący miejscem prezentacji prehistorycznych skamielin (to realizacja wspólna z biurem Goczołowie Architekci Studio Autorskie).

bt7p40HGsELHU7US7mHV2mPCk8TGtf82p8EFRsLbz0yW1ZTVxrpgD5wM94AB_z20007198qnowa-siedziba.jpg

Pawilon w Parku Ujazdowskim będzie miał dwie kondygnacje. Niższa znajdzie się pod ziemią – będzie widoczna w wykopie, stworzonym od strony ulicy Pięknej. Od parku cały pawilon ma być porośnięty trawą i przypominać pagórek (jednak nie będzie można na niego wchodzić). Na niższym poziomie ulokowana zostanie kawiarnia, a prowadzić do niej będą amfiteatralne schody. Nad wykopem przerzuca będzie kładka, po której wchodzić się będzie do głównej części budynku, mieszczącej salę wystawową, księgarnię z książkami o sztuce. W pawilonie w parku znaleźć się mają także pomieszczenia biurowe oraz przestrzenie dla klientów, zainteresowanych kupnem dzieł sztuki. Projektant zakłada, że także na szklanych elewacjach pawilonu będzie można eksponować obrazy, grafiki, plakaty.

N3gHeZH2Ko35fiIEopPlPNHKsFz9KOS87wDjj82SpcSH4AAdzswYw7GhYuyO_z20007199qnowa-siedziba.jpg

Pawilon w parku ma być subtelny i nowoczesny zarazem. „Materiały takie jak beton i szkło oraz wpadające do wnętrza światło pozwolą stworzyć unikatowy charakter nowej siedziby DESA Unicum i podkreślą lekkość konstrukcji” – mówi inwestor. „Celem inwestycji jest nie tylko przeniesienie zbiorów DESA Unicum do większej i bardziej funkcjonalnej siedziby, ale też ożywienie przestrzeni zdominowanej przez placówki dyplomatyczne i rządowe, jak również wzbogacenie oferty kulturalnej w tej części miasta” - dodaje. Obrońcy zabytków obawiają się, że budowa pawilonu w parku stanie się precedensem do zabudowywania kolejnych zielonych przestrzenie w centrum Warszawy. Na czym ucierpieć mogą i mieszkańcy, i zabytki.

Nowa siedziba Desy Unicum
Lokalizacja: Warszawa, ul. Piękna / Johna Lennona
Inwestor: firmy Art.House i Dekada
Projektant: Pawła Gralińskiego z pracowni Arch Magic
Projekt: 2015
Powierzchnia działki: 1,7 tys. m2
Źródło ilustracji: materiały prasowe


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Drewniany dom na Warmii
Drewniany dom na Warmii

W urokliwej okolicy wsi Cerkiewnik na Warmii wznosi się parterowy dom o powierzchni 75 mkw, który st ...

Architektura do codziennych zakupów
Architektura do codziennych zakupów

O tym, jak zmienił się w ostatnich latach nasz sposób robienia zakupów powstały już analizy i badani ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera