Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pawilon w parku – nowa siedziba Desy

 

Czas czytania: ~3 min


Na skraju Parku Ujazdowskiego ma stanąć niedługo nietypowy pawilon

 

t1BcBJ840ByVHK2vbsFWD3ZWQDKkCvbwDpwWpoG4LkXbKnAE4k3HCgrPKnC4_desa-nowa-siedziba02.jpg

Pawilon w parku będzie nosił nazwę Imagine Corner – to oczywiście nawiązanie do patrona ulicy, przy której powstanie – Johna Lennona. Pomysł wybudowania nowego obiektu na skraju zabytkowego parku, na terenie dzielnicy, objętej opieką konserwatora zabytków wzbudziła wiele kontrowersji – inwestor podkreśla, że projekt pawilonu powstał w wyniku konsultacji z konserwatorem zabytków, który zaakceptował tę przeszkloną strukturę. Projekt budynku został opracowany przez architekta Pawła Gralińskiego z pracowni Arch Magic.

5786zratyDAViC5eA3r3Yn0K91hNI2lFuFALvlBpYV9o1AdKB0FgqmQhF0ta_desa-nowa-siedziba01.jpg

Pawilon w parku będzie nową siedzibą firmy Desa Unicum, zajmującej się sprzedażą dzieł sztuki, znanej z organizowania aukcji i wystaw. Choć planowany przy Parku Ujazdowskim budynek nie będzie bardzo duży, ma pomieścić wszystkie potrzebne firmie do działania przestrzenie. W polskiej współczesnej architekturze znaleźć można kilka przykładów bardzo udanych pawilonów – czyli niewielkich budynków, zaprojektowanych dla określonego odbiorcy. Takie realizacje ma na przykład na koncie pracownia OVO Grąbczewscy Architekci, czyli Barbara Grąbczewska i Oskar Grąbczewski. To oni zaprojektowali pawilon w Żorach, mieszczący Muzeum Ognia czy pawilon w Krasiejowie, będący miejscem prezentacji prehistorycznych skamielin (to realizacja wspólna z biurem Goczołowie Architekci Studio Autorskie).

bt7p40HGsELHU7US7mHV2mPCk8TGtf82p8EFRsLbz0yW1ZTVxrpgD5wM94AB_z20007198qnowa-siedziba.jpg

Pawilon w Parku Ujazdowskim będzie miał dwie kondygnacje. Niższa znajdzie się pod ziemią – będzie widoczna w wykopie, stworzonym od strony ulicy Pięknej. Od parku cały pawilon ma być porośnięty trawą i przypominać pagórek (jednak nie będzie można na niego wchodzić). Na niższym poziomie ulokowana zostanie kawiarnia, a prowadzić do niej będą amfiteatralne schody. Nad wykopem przerzuca będzie kładka, po której wchodzić się będzie do głównej części budynku, mieszczącej salę wystawową, księgarnię z książkami o sztuce. W pawilonie w parku znaleźć się mają także pomieszczenia biurowe oraz przestrzenie dla klientów, zainteresowanych kupnem dzieł sztuki. Projektant zakłada, że także na szklanych elewacjach pawilonu będzie można eksponować obrazy, grafiki, plakaty.

N3gHeZH2Ko35fiIEopPlPNHKsFz9KOS87wDjj82SpcSH4AAdzswYw7GhYuyO_z20007199qnowa-siedziba.jpg

Pawilon w parku ma być subtelny i nowoczesny zarazem. „Materiały takie jak beton i szkło oraz wpadające do wnętrza światło pozwolą stworzyć unikatowy charakter nowej siedziby DESA Unicum i podkreślą lekkość konstrukcji” – mówi inwestor. „Celem inwestycji jest nie tylko przeniesienie zbiorów DESA Unicum do większej i bardziej funkcjonalnej siedziby, ale też ożywienie przestrzeni zdominowanej przez placówki dyplomatyczne i rządowe, jak również wzbogacenie oferty kulturalnej w tej części miasta” - dodaje. Obrońcy zabytków obawiają się, że budowa pawilonu w parku stanie się precedensem do zabudowywania kolejnych zielonych przestrzenie w centrum Warszawy. Na czym ucierpieć mogą i mieszkańcy, i zabytki.

Nowa siedziba Desy Unicum
Lokalizacja: Warszawa, ul. Piękna / Johna Lennona
Inwestor: firmy Art.House i Dekada
Projektant: Pawła Gralińskiego z pracowni Arch Magic
Projekt: 2015
Powierzchnia działki: 1,7 tys. m2
Źródło ilustracji: materiały prasowe


Podepnij swój artykuł

tagi

Lektury na Światowy Dzień Architektury
Lektury na Światowy Dzień Architektury

Ostatnia dekada w Polsce miłośnikom architektury mija zapewne pod znakiem zakupów: bardzo dynamiczni ...

Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły
Efektowna metamorfoza poprzemysłowej bryły

Przemysłowa historia terenu, na którym swoją siedzibę wzniosła firma NT Industry sięga początku XIX ...

Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio
Nastrojowe muzeum spod kreski Mirosława Nizio

W czerwcu 2021 roku pracownia Mirosława Nizio podpisała umowę z Muzeum Podlaskim w Białymstoku na pr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera