Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nagrody za odpowiedzialność

 

Czas czytania: ~3 min


I67TMMFS9aGk5wb84MOw0Y7nXtYLASMqE0I7w7hcIhzkeICTACUaNIocu49Q_holgold-holcim-awards-lat-am.jpg
Pod koniec października została rozstrzygnięta południowoamerykańska edycja konkursu Holcim Awards, nagradzającego najbardziej ekologiczne i społecznie odpowiedzialne projekty architektoniczne. Organizator konkursu, szwajcarska Holcim Foundation for Sustainable Construction została założona przez firmę Holcim Ltd – jednego z wiodących producentów cementu i agregatów do cementu, ale jest całkowicie niezależna od jej działalności komercyjnej. Funkcjonuje na pięciu kontynentach i wszędzie nagradza „odpowiedzialne” projekty – od budynków i konstrukcji przemysłowych po technologiczne, środowiskowe, socjoekonomiczne i kulturalne. W tym roku na konkursy Holcim Award wpłynęło prawie 5 tysięcy koncepcji z 90 państw. Celem konkursu jest poszukiwanie innowacyjnych, przyszłościowych i możliwych do realizacji projektów, w których główną rolę odgrywają ekologia i problemy społeczne. Partnerami fundacji są międzynarodowe instytucje: Universidad Iberoamericana (Meksyk); Universidade de São Paulo (Brazylia); Swiss Federal Institute of Technology (ETH Zurich), Szwajcaria; Massachusetts Institute of Technology – MIT (USA); Tongji University (Chiny) i University of the Witwatersrand, (Afryka Południowa). Laureaci wszystkich kontynentalnych konkursów: europejskiego, północnoamerykańskiego, południowoamerykańskiego, Afryki i Bliskiego Wschodu oraz Azji i Pacyfiku są automatycznie kwalifikowani są do globalnej edycji Holcim Awards. Jej wyniki zostaną ogłoszone w maju przyszłego roku w Szwajcarii.
Laureaci z Ameryki Łacińskiej: Złoty medal – projekt integracji miejskiej w Kolumbii, Gustavo Adolfo Restrepo Innowacyjny i kompleksowy projekt rehabilitacji dzielnicy slumsów w Medellín w Kolumbii. Zakłada odnowienie i przedłużenie sieci dróg, budowę obiektów użyteczności publicznej, służby zdrowia, edukacyjnych i sportowych oraz wprowadzenie społecznych programów rozwoju. Regeneracja dzielnicy ma bazować na idei współodpowiedzialności i partycypacji społecznej.
QZ9UXAqHJfLwK2uJbOScHwHjEG5U01jKU8SYbB709nyHKsSftFh6K4plvgEc_holsilver-holcim-awards-lat-am.jpg
Srebrny medal – energooszczędna biblioteka mediów w Rio de Janeiro (Brazylia), Angelo Bucci z biura SPBR Architects PUC Rio Mediatheque w Rio de Janeiro to połączenie ciekawej formy architektonicznej i rozwiązań umożliwiających istotną redukcję zużycia energii elektrycznej – odpowiedniej orientacji budynku, izolacji cieplnej, zacienienia okien, naturalnej wentylacji i oświetlenia. Przy ich zastosowaniu możliwe jest zapewnienie warunków klimatycznych wymaganych dla przechowywanych książek i innych przekazów medialnych.
3wKxhUkquwQKswvILSPivOfJixS6FCFSmiqTmPKILpdravfPoUkxXU1dpe53_holbronze-holcim-awards-lat-am.jpg
Brązowy medal – wieża do zbierania deszczówki i ogrzewania wody za pomocą energii słonecznej. LabEEE-UFSC: Maria Andrea Triana, Roberto Lamberts and Marcio Antonio Andrade (Brazylia). Projekt zdobył uznanie za innowacyjne i ekonomiczne rozwiązanie problemu braku publicznej infrastruktury na biednych i zacofanych terenach. Ekologiczna wieża pełni trzy funkcje: zbiera deszczówkę, magazynuje wodę pitną i ogrzewa wodę w integralnym segmencie, który może być zainstalowany zarówno w nowych, jak i w już istniejących mieszkaniach. Projekt stwarza realną szansę poprawy warunków codziennego życia.
3En87pyGGCJ7mVFDEEfgxEgTltYdGOOD9vX2kdRpdGIMNxbP0X9ioQ7gJX5W_holwyroznienie-medical-social-center.jpg
Oprócz nagród jury przyznało sześć równorzędnych wyróżnień. Brazylia: energooszczędne centrum medyczne i socjalne w São Paulo oraz projekt unowocześnienia wielomodułowego ośrodka transportu w Rio de Janeiro.
DGOrc8bUzcueldMD1hLp70q4d4oozeyzYpbGRfhlznT5niZuLGUoYvrRkFeY_holsanitation.jpg
Meksyk: ekologiczny park rzeczny w Morelii oraz instalacje sanitarne i projekt rewitalizacji terenów nadrzecznych w Tuxtla Gutiérrez.
yLVhuHYTkMCJziEbJlJYq8LZh1wHWPxP5lhT4MHAyyPojMKN13X6P0ZuOHUN_holwyroznienie-post-earthquake-reconstruction.jpg
Chile: rekonstrukcja San Lorenzo w Tarapacá po trzęsieniu ziemi.
7thekwhoEscDFhYTWq1sUFxZGJtEfKdqRmRR0axzelLbzGecrbtCpMJPAMwX_holwyroznienie-mountain-trail.jpg
Kolumbia: wytyczenie w Bogocie szlaku górskiego, który jest granicą między ludzką cywilizacją a dziką przyrodą. Jego celem jest ochrona krajobrazu, edukacja ekologiczna.
xvhREHJICM9WwZWspCFXKopi2HsGrdCroR2cypFpDRJRicF0DGerwC4NGeFL_holnext-generation-1st-prize.jpg
„Next Generation” – nagroda dla projektów wizjonerskich W tym roku po raz pierwszy w konkursie Holcim Awards znalazła się kategoria, w której nagradzane są wizje młodych architektów i projektantów. Pierwszą nagrodę otrzymał Alberto Fernandez Gonzalez za koncepcję przybrzeżnej wieży, zbierającej mgłę dla Huasco w Chile. Pozyskana z mgły woda byłaby wykorzystywana na potrzeby rolnictwa.
9GQReFXdXvVdvR8agcJp2xOuu5KhgLFWu0hCPPpQdOZydsgdRaLIxiQzq9ki_holnext-generation-2nd-prize.jpg
Drugie miejsce zajął projekt Eutropia, umożliwiający obniżenie kosztów mieszkań w miastach, autorstwa meksykańskich architektów Ricardo Julian Vásquez Ochoa i Emilio José García Bidegorry. Trzecia nagroda trafiła w ręce brazylijskiego architekta Thiago Cintra Pilegi za projekt zagospodarowania pustych i niewykorzystywanych terenów w miastach na uprawy rolne.

Podepnij swój artykuł

tagi

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera