Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sąd Rejonowy w Nowym Sączu – architektura powagi

 

Czas czytania: ~3 min


Wiosną 2016 roku wbito pierwszą łopatę na placu budowy, na którym stanie gmach Sądu Rejonowego w Nowym Sączu

 

kng3OGKIFpoi0t5FQrqOfYeMruzFPME9I8YjcwC9SCpi9AoutkXRwFIBsqxA_nowy-sacz-sad01.jpg

Sąd Rejonowy w Nowym Sączu ma zostać oddany do użytku na początku 2018 roku. Budowa gmachu ruszyła wiosną 2016 roku. Zaprojektowany przez biuro Artur Jasiński i Wspólnicy obiekt poza elegancką formą wyróżnia się czymś jeszcze: to pierwszy rządowy projekt realizowany w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). W tym przedsięwzięciu partnerem publicznym jest reprezentujące Skarb Państwa Ministerstwo Sprawiedliwości, partnerem prywatnym firma Warbud SA.

ErJsopAdJsPpHHRAlA0JM59XbfOvplm8jRjL0GttE0I1V8YrXOKW4nPWjDoT_nowy-sacz-sad06.jpg
WO7QVKhRvug7C71TUCtaqNZk5gfxhbPNJVXcSIz4eX1hdBdwlENGA6Q6HhXa_nowy-sacz-sad02.jpg

Budynek Sądu Rejonowego w Nowym Sączu, choć realizowany w niespotykanej do tej pory w Polsce formule, będzie jednym z kilku powstałych i powstających obecnie w kraju gmachów sądu. Tomasz Studniarek i Małgorzata Pilinkiewicz z katowickiej pracowni Archistudio Studniarek Pilinkiewicz są autorami niezwykle udanych realizacji siedzib władz sądowniczych w Katowicach czy Radzyniu Podlaskim, niedługo w Katowicach powstanie siedziba Sądu Rejonowego według konkursowego projektu Wojciecha Gęsiaka.

7F5QMXALCXEJcOjE7jSadcPzrIJLVbDBPvyS9nirXKujppB6cvcPOzv1TkDF_nowy-sacz-sad03.jpg

Sąd Rejonowy w Nowym Sączu - to pierwsza inwestycja w Polsce realizowana w formule PPP, gdzie po stronie Partnera Publicznego stoi jednostka organizacyjna Skarbu Państwa. Zasady umowy, podpisanej przez prywatnego i publicznego partnera w tym przedsięwzięciu w skrócie opisano na stronie internetowej Sądu Okręgowego w Nowym Sączu: „Prace nad projektem obejmują zaprojektowanie i budowę budynku sądowego o powierzchni użytkowej ok. 5 500 m wraz z parkingiem podziemnym, pełną infrastrukturą techniczną, zagospodarowaniem terenu o powierzchni netto ok. 8 200 m oraz jego kompleksowym wyposażeniem. Budynek jest wkładem w projekt ze strony Publicznej. Partner Prywatny zaś jest zobligowany zaaranżować finansowanie, zaprojektować, wybudować, utrzymywać oraz udostępniać budynek za ustaloną opłatą Sądowi Rejonowemu w Nowym Sączu przez okres 20 lat. Po ich upływie, nieruchomość zostanie całkowicie oddana do dyspozycji Sądu”.

oyMiiqBwaR3Z4b5QdyTadS2cIk5S93082jaeZG0Twct4yvuk6bGMSwOpunLT_nowy-sacz-sad04.jpg

Sąd Rejonowy w Nowym Sączu został zaprojektowany w pracowni Artur Jasiński i Wspólnicy. Architekci doszli do słusznego wniosku, że tego typu obiekt – siedziba władzy – to nie miejsce na formalne eksperymenty i postawili na surową elegancję. Budynek, który powinien wzbudzać szacunek otrzymał więc stonowane, a nawet minimalistyczne formy, budujące wrażenie powagi. Budynek o surowych, geometrycznych kształtach pozbawiono zdobnych elementów, zakłócających rytm podziałów i porządek klarownie ukształtowanych przestrzeni. Te stonowane formy – podobnie jak w przypadku innych nowych budynków sądowych w Polsce – są próbą ukształtowania takiej bryły, która wzbudzać będzie powagę, ale nie lęk.

xmpkU40v1dvxvARhqQIn7nBtShc3wumaDY77QwzVrvIYWeynj6YFzoNURhgT_nowy-sacz-sad05.jpg

Sąd Rejonowy
Lokalizacja: Nowy Sącz, ul. Grunwaldzka
Inwestor: Sąd Okręgowy w Nowym Sączu
Projektanci: Artur Jasiński i Wspólnicy; Autorzy: Artur Jasiński, Marcin Pawłowski, Paweł Wieczorek; współpraca autorska: Marcin Buczek-Palczyński, Marta Grochowska, Adrian Kasperski, Anna Knez, Katarzyna Leśnodorska, Paulina Piechota, Tomasz Lelek, Maria Wójcik
Generalny wykonawca: Warbud S.A.
Powierzchnia użytkowa: 8500 m2
Projekt: 2015-2016
Realizacja: 2016-2018
Wartość inwestycji: 100 mln zł netto
Obiekt realizowany w ramach umowy Partnerstwo Publiczno-Prywatne (Partner Publiczny - Skarb Państwa - Ministerstwo Sprawiedliwości, Partner Prywatny - Warbud SA.)
Źródło ilustracji: ajbiuro.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Białe domy i amerykański sen
Białe domy i amerykański sen

An Nhiên House to wyjątkowy projekt autorstwa Ho Khue Architects, zlokalizowany w wietnamskim mieści ...

Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia
Bernardyńska we Wrocławiu się zmienia

Zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Bernardyńskiej we Wrocławiu. Finansowana przez dewelope ...

Szare pudełko na sztukę
Szare pudełko na sztukę

9 marca 2024 roku wystawami rzeźby Adolfa Ryszki oraz fotografii Chrisa Niedenthala zainaugurowała s ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera