Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Sąd Rejonowy w Nowym Sączu – architektura powagi

 

Czas czytania: ~3 min


Wiosną 2016 roku wbito pierwszą łopatę na placu budowy, na którym stanie gmach Sądu Rejonowego w Nowym Sączu

 

kng3OGKIFpoi0t5FQrqOfYeMruzFPME9I8YjcwC9SCpi9AoutkXRwFIBsqxA_nowy-sacz-sad01.jpg

Sąd Rejonowy w Nowym Sączu ma zostać oddany do użytku na początku 2018 roku. Budowa gmachu ruszyła wiosną 2016 roku. Zaprojektowany przez biuro Artur Jasiński i Wspólnicy obiekt poza elegancką formą wyróżnia się czymś jeszcze: to pierwszy rządowy projekt realizowany w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). W tym przedsięwzięciu partnerem publicznym jest reprezentujące Skarb Państwa Ministerstwo Sprawiedliwości, partnerem prywatnym firma Warbud SA.

ErJsopAdJsPpHHRAlA0JM59XbfOvplm8jRjL0GttE0I1V8YrXOKW4nPWjDoT_nowy-sacz-sad06.jpg
WO7QVKhRvug7C71TUCtaqNZk5gfxhbPNJVXcSIz4eX1hdBdwlENGA6Q6HhXa_nowy-sacz-sad02.jpg

Budynek Sądu Rejonowego w Nowym Sączu, choć realizowany w niespotykanej do tej pory w Polsce formule, będzie jednym z kilku powstałych i powstających obecnie w kraju gmachów sądu. Tomasz Studniarek i Małgorzata Pilinkiewicz z katowickiej pracowni Archistudio Studniarek Pilinkiewicz są autorami niezwykle udanych realizacji siedzib władz sądowniczych w Katowicach czy Radzyniu Podlaskim, niedługo w Katowicach powstanie siedziba Sądu Rejonowego według konkursowego projektu Wojciecha Gęsiaka.

7F5QMXALCXEJcOjE7jSadcPzrIJLVbDBPvyS9nirXKujppB6cvcPOzv1TkDF_nowy-sacz-sad03.jpg

Sąd Rejonowy w Nowym Sączu - to pierwsza inwestycja w Polsce realizowana w formule PPP, gdzie po stronie Partnera Publicznego stoi jednostka organizacyjna Skarbu Państwa. Zasady umowy, podpisanej przez prywatnego i publicznego partnera w tym przedsięwzięciu w skrócie opisano na stronie internetowej Sądu Okręgowego w Nowym Sączu: „Prace nad projektem obejmują zaprojektowanie i budowę budynku sądowego o powierzchni użytkowej ok. 5 500 m wraz z parkingiem podziemnym, pełną infrastrukturą techniczną, zagospodarowaniem terenu o powierzchni netto ok. 8 200 m oraz jego kompleksowym wyposażeniem. Budynek jest wkładem w projekt ze strony Publicznej. Partner Prywatny zaś jest zobligowany zaaranżować finansowanie, zaprojektować, wybudować, utrzymywać oraz udostępniać budynek za ustaloną opłatą Sądowi Rejonowemu w Nowym Sączu przez okres 20 lat. Po ich upływie, nieruchomość zostanie całkowicie oddana do dyspozycji Sądu”.

oyMiiqBwaR3Z4b5QdyTadS2cIk5S93082jaeZG0Twct4yvuk6bGMSwOpunLT_nowy-sacz-sad04.jpg

Sąd Rejonowy w Nowym Sączu został zaprojektowany w pracowni Artur Jasiński i Wspólnicy. Architekci doszli do słusznego wniosku, że tego typu obiekt – siedziba władzy – to nie miejsce na formalne eksperymenty i postawili na surową elegancję. Budynek, który powinien wzbudzać szacunek otrzymał więc stonowane, a nawet minimalistyczne formy, budujące wrażenie powagi. Budynek o surowych, geometrycznych kształtach pozbawiono zdobnych elementów, zakłócających rytm podziałów i porządek klarownie ukształtowanych przestrzeni. Te stonowane formy – podobnie jak w przypadku innych nowych budynków sądowych w Polsce – są próbą ukształtowania takiej bryły, która wzbudzać będzie powagę, ale nie lęk.

xmpkU40v1dvxvARhqQIn7nBtShc3wumaDY77QwzVrvIYWeynj6YFzoNURhgT_nowy-sacz-sad05.jpg

Sąd Rejonowy
Lokalizacja: Nowy Sącz, ul. Grunwaldzka
Inwestor: Sąd Okręgowy w Nowym Sączu
Projektanci: Artur Jasiński i Wspólnicy; Autorzy: Artur Jasiński, Marcin Pawłowski, Paweł Wieczorek; współpraca autorska: Marcin Buczek-Palczyński, Marta Grochowska, Adrian Kasperski, Anna Knez, Katarzyna Leśnodorska, Paulina Piechota, Tomasz Lelek, Maria Wójcik
Generalny wykonawca: Warbud S.A.
Powierzchnia użytkowa: 8500 m2
Projekt: 2015-2016
Realizacja: 2016-2018
Wartość inwestycji: 100 mln zł netto
Obiekt realizowany w ramach umowy Partnerstwo Publiczno-Prywatne (Partner Publiczny - Skarb Państwa - Ministerstwo Sprawiedliwości, Partner Prywatny - Warbud SA.)
Źródło ilustracji: ajbiuro.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Dom jak azyl
Dom jak azyl

Projekt domu, który zaplanowano jako schronienie dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej powsta ...

Kameralny budynek biurowy
Kameralny budynek biurowy

Budynek usługowo-biurowy projektu pracowni ArchiSTYL stanął przy ulicy Jana Brzechwy w miejscowości ...

Osiedle z solarnymi żaglami
Osiedle z solarnymi żaglami

Osiedle Domów z Żaglami Solarnymi znajduje się w północnej części Krakowa, przy granicy z Zielonkami ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera