Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


7 sposobów, dzięki którym oszczędzisz więcej energii

 

Czas czytania: ~5 min


Największą część energii zużywanej w gospodarstwach domowych pochłania ogrzewanie, na które przeznaczane jest aż ok. 65% całej mocy konsumowanej przez domostwo.

 

1IbVn4JTa5rZ1XK24FprJVt7DZXIhvKPZNVIVzhNJgSbIIobfVlzzWfnpqaV_rekord-informacja-prasowa.jpg

Największą część energii zużywanej w gospodarstwach domowych pochłania ogrzewanie, na które przeznaczane jest aż ok. 65% całej mocy konsumowanej przez domostwo. Zarówno przy okazji remontu mieszkania czy planowania budowy domu, jak i na co dzień, to właśnie w tym obszarze warto szukać dodatkowych oszczędności energii i tutaj są one szczególnie opłacalne. Dodatkowo, nikt nie musi przy tym marznąć, a wystarczy tylko kierować się siedmioma poradami.

Oszczędzanie energii to temat, którym warto się zainteresować, jeśli planujemy remont lub budowę domu. To także ważne zagadnienie dla tych, którzy na co dzień chcą zachować więcej pieniędzy w portfelu. – Najlepszą drogą do osiągnięcia efektywności energetycznej jest zainstalowanie nowego, jakościowego i sprawdzonego systemu ogrzewania. Jednak jeśli nie możemy sobie w tej chwili na to pozwolić, to wystarczy zwrócić uwagę na elementy, które mogą przyczyniać się do utraty wytworzonej wcześniej energii – mówi Matthias Borgmann, ekspert firmy Rekord.

oWxpOSMOEP37mEjf6yTTy023dXxQts1qzDvdDcPtLTbcXHRbpyMtD4BG1Zfb_rekord-informacja-prasowa2.jpg

1. Odpowiednia temperatura w pomieszczeniach
Każdy stopień Celsjusza mniej to oszczędność 6% energii. Dlatego, jeśli to możliwe, należy zwracać uwagę na prawidłową temperaturę w następujących pomieszczeniach: 24 °C w łazience, 16-18 °C w sypialni i w przedpokoju, 18-20 °C w kuchni, 20-22 °C w jadalni i salonie. Należy zwrócić uwagę na elementy aranżacji wnętrza, które mogą utrudniać optymalizację ogrzewania. Meble lub zasłony znajdujące się przed grzejnikami mogą zabierać nawet do 15% emitowanego ciepła!

2. Wyłączanie ogrzewania na czas długich nieobecności
W przypadku dłuższej nieobecności, ogrzewanie może być ustawione na niższą temperaturę. Jeśli absencja trwa jeden lub dwa dni, temperaturę powinniśmy ustawić na najwyżej 15 °C, a w razie dłuższej nieobecności na 12 °C. Również pomieszczenia sypialne i pokoje gościnne nie zawsze muszą być ogrzewane. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, aby nigdy nie dopuścić do całkowitego wychłodzenia pomieszczeń. Pomocne w tym przypadku mogą być regulatory ogrzewania ze sterowaniem uzależnionym od pogody, które pozwalają na oszczędność w użyciu energii.

3. Odpowietrzanie grzejników
Na początku sezonu grzewczego często zdarza się, że grzejnik pomimo odkręconego zaworu termostatu nie jest wystarczająco ciepły. Może to oznaczać, że w czasie, w którym nie był używany, w rurach grzejnych utworzyła się tzw. poduszka powietrzna. W takim przypadku grzejnik musi zostać odpowietrzony. Jak to zrobić? Na początku należy zamknąć zawór termostatyczny, następnie otworzyć zawór do odpowietrzania, który znajdziemy na grzejniku. Przedtem konieczne jest podłożenie pod grzejnik naczynia, bo chwilę po odkręceniu zaworu z grzejnika powinna zacząć wydobywać się woda. Na koniec wystarczy zamknąć zawór do odpowietrzania i ustawić kurek termostatyczny w pierwotnej pozycji. Jeśli nie wiemy, jak to zrobić samodzielnie, zawsze możemy skorzystać z pomocy specjalisty.

4. Odpowiednia wentylacja
Wietrząc pomieszczenia często popełniamy błąd i pozostawiamy otwarte okna w pozycji uchylnej. Aby zachodziła kompletna wymiana pomiędzy zużytym, wilgotnym powietrzem z wnętrza, a świeżym z zewnątrz, okna powinny być zawsze w pełni otwarte. W zależności od pory roku, wietrzenie powinno trwać od 5 do 30 minut i być powtarzanie kilka razy dziennie. Przed otwarciem okien pamiętajmy o wyłączeniu ogrzewania.

5. Zwróć uwagę na elementy zatrzymujące ciepło
Drzwi i okna to elementy, które bywają nieszczelne i wypuszczają ciepło. Można się chronić przed tą stratą, montując przy nich dodatkowe elementy zatrzymujące ciepło lub zapobiegające przeciągom. Jeżeli taka metoda okaże się niewystarczająca, można posłużyć się np. samoprzylepnymi taśmami uszczelniającymi. Dopasowują się one do otwartych miejsc i wypełniają je tak, aby uszczelnić szczelinę. Jest to dobry i szybki sposób na zmniejszenie kosztów ogrzewania bez wprowadzania zmian strukturalnych w budynku.

6. Nowe systemy grzewcze i izolacja cieplna
Jeśli system ogrzewania ma już ponad 10 lat i planujemy jego remont, warto rozważyć montaż nowoczesnego systemu grzewczego i poprawę izolacji termicznej. Ocieplając ściany zewnętrzne, piwnicę, strych, a także montując okna z przeszkleniem termicznym możemy zaoszczędzić nawet do dwóch trzecich energii grzewczej. Należy pamiętać, że prace remontowe tego typu powinny być zawsze wykonywane przez profesjonalistów. Nawet niewielkie błędy mogą znacznie zmniejszyć efekt izolacji i prowadzić do uszkodzenia konstrukcji.

7. Sezon grzewczy
Jeśli dopilnujemy wszystkich wymienionych wcześniej wskazówek, możemy z czystym sumieniem czekać na rozpoczęcie sezonu grzewczego. Pamiętajmy wówczas o tym, aby grzejniki były wyłączone w nieużywanych przez nas pomieszczeniach oraz aby prawidłowo ustawiać temperaturę kaloryferów w trybie dziennym i nocnym.

****

Marka REKORD to ponad 50 lat doświadczenia w wydobyciu, przetwarzaniu i uszlachetnianiu węgla brunatnego. Produkt marki, czyli brykiet z węgla brunatnego, to niskoemisyjne paliwo o wysokiej wartości opałowej, które używane jest w małych, domowych paleniskach. REKORD jest marką koncernu Vattenfall AG obecną w 9 krajach Europy, w tym w Polsce.

Więcej informacji: www.brykiet-rekord.pl

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

Przyznawana co dwa lata międzynarodowa nagroda Brick Award zainicjowana została w 2004 roku przez fi ...

Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.
Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.

Sarnie Osiedle to projekt, który został opracowany przez uznaną pracownię architektoniczną Medusa Gr ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera