Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


JSK Architekci zaprojektują halę targową

 

Czas czytania: ~2 min


JSK Architekci zdobyli pierwszą nagrodę w konkursie, ogłoszonym jakiś czas temu przez władze Torunia.

 

Pwk2MBpW0aMsX0VJVKQHyMIhelcq0QXwVW5znyL1QWk4scodrhSCSifNp43j_hala-targowa-torun-jsk06.jpg

JSK Architekci zdobyli pierwszą nagrodę w konkursie, ogłoszonym jakiś czas temu przez władze Torunia. Tematem konkursu było zaprojektowanie nowej hali targowej, która ma stanąć przy Szosie Chełmińskiej, w miejscu obecnego parkingu i niewielkiego budynku biurowego.

4u00TKQXt04uJFbiVlZcHNcfnm4M686fpF6zfdgDwAjlOBoq6pnsIqxa8iQb_hala-targowa-torun-jsk01.jpg

W biurze JSK Architekci projektantami są Zbigniew Pszczulny i Mariusz Rutz, obaj pochodzący z Torunia. Być może dzięki temu lepiej rozumieli oni lokalną specyfikę i to właśnie ich projekt został przez sąd konkursowy uznany za najlepszy. JSK Architekci zdobyli sławę projektując Stadion Narodowy w Warszawie  oraz Stadion Miejski we Wrocławiu. W tej pracowni powstał także projekt terminalu lotniczego w stolicy Dolnego Śląska . Wszystkie te obiekty zrealizowano przy okazji piłkarskich mistrzostw EURO 2012.

K7ollxDsK4jEIzr5JtaRrJlcK3bKx7OAhtRC9pqg2VTuRd3kWqpfFXNpdFpg_hala-targowa-torun-jsk02.jpg

JSK Architekci swój pomysł na halę targową w Toruniu zgłosili… jako jedyni. Chęć udziału w konkursie wyraziło siedem biur, ostatecznie jednak jury miało do oceny tylko jedną koncepcję. „Celem konkursu było uzyskanie koncepcji hali targowej najlepszej pod względem estetycznym, funkcjonalnym i ekonomicznym, w granicach przewidywanych nakładów, w najkorzystniejszy sposób rozwiązującej zadany program funkcjonalno–użytkowy – tłumaczył lokalnym mediom Adam Popielewski, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Torunia. I dodawał: „Choć ostatecznie została dostarczona tylko jedna koncepcja, na szczęście dla nas jest na bardzo dobrym poziomie – prosta, funkcjonalna i spełniająca wszystkie kryteria konkursowe”.

lFmtvsUYDMo2VsAws9vgS3KDKga67Xmp1KVup3hNkhBtJrm1nXPKT5k2Knek_hala-targowa-torun-jsk03.jpg
vFAFZ7Y7rfPQ5vGAZg6JeI0Li0ZNuPNIT2SX7hD2tNzDz2uPUkx7srKsm4gX_hala-targowa-torun-jsk04.jpg

JSK Architekci opracowali wizję hali, która miałaby powstać na działce przy Szosie Chełmińskiej 25-27, w miejscu obecnego parkingu i niewielkiego budynku biurowego, tuż obok niedoszłego centrum handlowego „Solaris”. Architekci zaproponowali prostą, kubaturową bryłę, umożliwiająca w przyszłości dalszą rozbudowę w głąb działki. Jak jego nazwa wskazuje - obiekt miałby się różnić od powszechnie dziś budowanych centrów handlowych. Miałby raczej nawiązywać do tradycji hal targowych, popularnych w początkach XX wieku. Na parterze miałoby powstać tradycyjne targowisko warzywno-owocowe, doświetlone przeszkleniami, z szerokimi alejkami i wygodnym dostępem. Wśród straganów przewidziano nawet zieleń. Na wyższych kondygnacjach przewidziano miejsce sklepy, biura, gabinety, punkty usługowe – zgodnie z potrzebami przyszłego zarządcy. Klienci mieliby do dyspozycji parking podziemny, dzięki czemu przed halą na powierzchni mógłby powstać dodatkowy plac handlowy.

sY5tZD3rRaAfvjrtC3FOJpUsv8ykNMCLYlLybIdledq7U9AgYXJjveGNfVpv_hala-targowa-torun-jsk05.jpg

Koszt inwestycji szacowany jest na 22 mln zł. Nie wiadomo jednak, czy obiekt powstanie. Zależy to od inwestora - prywatnej spółki Toruńskie Sukiennice.

Źródło informacji: torun.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Drewniany dom na Warmii
Drewniany dom na Warmii

W urokliwej okolicy wsi Cerkiewnik na Warmii wznosi się parterowy dom o powierzchni 75 mkw, który st ...

Architektura do codziennych zakupów
Architektura do codziennych zakupów

O tym, jak zmienił się w ostatnich latach nasz sposób robienia zakupów powstały już analizy i badani ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera