Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


JSK Architekci zaprojektują halę targową

 

Czas czytania: ~2 min


JSK Architekci zdobyli pierwszą nagrodę w konkursie, ogłoszonym jakiś czas temu przez władze Torunia.

 

Pwk2MBpW0aMsX0VJVKQHyMIhelcq0QXwVW5znyL1QWk4scodrhSCSifNp43j_hala-targowa-torun-jsk06.jpg

JSK Architekci zdobyli pierwszą nagrodę w konkursie, ogłoszonym jakiś czas temu przez władze Torunia. Tematem konkursu było zaprojektowanie nowej hali targowej, która ma stanąć przy Szosie Chełmińskiej, w miejscu obecnego parkingu i niewielkiego budynku biurowego.

4u00TKQXt04uJFbiVlZcHNcfnm4M686fpF6zfdgDwAjlOBoq6pnsIqxa8iQb_hala-targowa-torun-jsk01.jpg

W biurze JSK Architekci projektantami są Zbigniew Pszczulny i Mariusz Rutz, obaj pochodzący z Torunia. Być może dzięki temu lepiej rozumieli oni lokalną specyfikę i to właśnie ich projekt został przez sąd konkursowy uznany za najlepszy. JSK Architekci zdobyli sławę projektując Stadion Narodowy w Warszawie  oraz Stadion Miejski we Wrocławiu. W tej pracowni powstał także projekt terminalu lotniczego w stolicy Dolnego Śląska . Wszystkie te obiekty zrealizowano przy okazji piłkarskich mistrzostw EURO 2012.

K7ollxDsK4jEIzr5JtaRrJlcK3bKx7OAhtRC9pqg2VTuRd3kWqpfFXNpdFpg_hala-targowa-torun-jsk02.jpg

JSK Architekci swój pomysł na halę targową w Toruniu zgłosili… jako jedyni. Chęć udziału w konkursie wyraziło siedem biur, ostatecznie jednak jury miało do oceny tylko jedną koncepcję. „Celem konkursu było uzyskanie koncepcji hali targowej najlepszej pod względem estetycznym, funkcjonalnym i ekonomicznym, w granicach przewidywanych nakładów, w najkorzystniejszy sposób rozwiązującej zadany program funkcjonalno–użytkowy – tłumaczył lokalnym mediom Adam Popielewski, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Torunia. I dodawał: „Choć ostatecznie została dostarczona tylko jedna koncepcja, na szczęście dla nas jest na bardzo dobrym poziomie – prosta, funkcjonalna i spełniająca wszystkie kryteria konkursowe”.

lFmtvsUYDMo2VsAws9vgS3KDKga67Xmp1KVup3hNkhBtJrm1nXPKT5k2Knek_hala-targowa-torun-jsk03.jpg
vFAFZ7Y7rfPQ5vGAZg6JeI0Li0ZNuPNIT2SX7hD2tNzDz2uPUkx7srKsm4gX_hala-targowa-torun-jsk04.jpg

JSK Architekci opracowali wizję hali, która miałaby powstać na działce przy Szosie Chełmińskiej 25-27, w miejscu obecnego parkingu i niewielkiego budynku biurowego, tuż obok niedoszłego centrum handlowego „Solaris”. Architekci zaproponowali prostą, kubaturową bryłę, umożliwiająca w przyszłości dalszą rozbudowę w głąb działki. Jak jego nazwa wskazuje - obiekt miałby się różnić od powszechnie dziś budowanych centrów handlowych. Miałby raczej nawiązywać do tradycji hal targowych, popularnych w początkach XX wieku. Na parterze miałoby powstać tradycyjne targowisko warzywno-owocowe, doświetlone przeszkleniami, z szerokimi alejkami i wygodnym dostępem. Wśród straganów przewidziano nawet zieleń. Na wyższych kondygnacjach przewidziano miejsce sklepy, biura, gabinety, punkty usługowe – zgodnie z potrzebami przyszłego zarządcy. Klienci mieliby do dyspozycji parking podziemny, dzięki czemu przed halą na powierzchni mógłby powstać dodatkowy plac handlowy.

sY5tZD3rRaAfvjrtC3FOJpUsv8ykNMCLYlLybIdledq7U9AgYXJjveGNfVpv_hala-targowa-torun-jsk05.jpg

Koszt inwestycji szacowany jest na 22 mln zł. Nie wiadomo jednak, czy obiekt powstanie. Zależy to od inwestora - prywatnej spółki Toruńskie Sukiennice.

Źródło informacji: torun.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Mały domek ze Studia Otamto
Mały domek ze Studia Otamto

Projekt architektoniczny domku działkowego, jaki dla prywatnej inwestorki stworzyło Studio Otamto po ...

Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019
Znamy zwycięzców Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019

2 czerwca 2020 odbyła się uroczysta Gala Online dwunastej edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL ...

Webinarium Schüco: Poczuj perfekcję Schüco AD UP
Webinarium Schüco: Poczuj perfekcję Schüco AD UP

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Schüco: Poczuj perfekcję Schüco AD UP, którego temat ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera