Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Muzeum PRL-u – wiemy, jak będzie wyglądało

 

Czas czytania: ~3 min


Muzeum PRL-u powstanie według pomysłu pracowni MAE Multimedia Art & Education Sp. z o.o., która otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie na projekt

 

aex2GNdAcVwbbxZzxul9tXJfcye7KmzN4YjCRDQBq2DMIH8it8ZuLPJ8Wq2T_muzeum-prl-i-nagroda04.jpg

Muzeum PRL-u powstało z inicjatywy Andrzeja Wajdy. Zmarły niedawno reżyser wraz z żoną, Krystyną Zachwatowicz, a także Teresą Bogucką oraz Anną i Jackiem Fedorowiczami założyli Fundację SocLand, której celem było utworzenie takiej placówki. Przez lata się to nie udawało, wreszcie w 2008 roku Muzeum PRL-u zostało otwarte w budynku dawnego kina Światowid w Nowej Hucie. O ile lokalizacja wydaje się odpowiednia – na terenie wzorcowej, socrealistycznej dzielnicy – oferowana przez kino przestrzeń nie spełniała warunków, jakich potrzebuje muzeum w XXI wieku. Dlatego też na początku 2016 roku ogłoszono konkurs na projekt Muzeum PRL-u w nowym wydaniu.

LZ1BRpcl2kUPZVPcpCNujgKLT4mZzxXiWU96mUd2T3RVfu0SStRyrCexQkOD_muzeum-prl-i-nagroda01.jpg

Muzeum PRL-u ma nadal działać w kinie Światowid, budynek jednak musi się zmienić. Celem konkursu było znalezienie pomysłu nie tylko na to, jak wyeksponować zbiory, jak ciekawie opowiedzieć o niedawnej przeszłości, ale też jak przemienić socrealistyczny budynek we współczesną instytucję muzealną. Konkurs na przebudowę kina na potrzeby muzeum nie jest jedynym konkursem, zakończonym właśnie w Krakowie, a dotyczącym metamorfozy budynku z czasów PRL. 14 października rozstrzygnięto także konkurs na wizję modernizacji i rozbudowy Bunkra Sztuki, wyrazistego gmachu, mieszczącego galerię sztuki współczesnej. W tym konkursie pierwszą nagrodę otrzymał Robert Konieczny.

v1OmUAkass9AhmqfwM5U5tycpJ8lrVkUEogYU1Phn4mdw5n4D4Z4auOPkSpc_muzeum-prl-i-nagroda02.jpg

Muzeum PRL-u powstanie według pomysłu pracowni MAE Multimedia Art & Education Sp. z o.o., która otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie na projekt architektoniczno–budowlany Muzeum PRL-u oraz projekt aranżacyjny wystawy stałej wraz z opracowaniem jej scenariusza. Jury w składzie: Andrzej Wyżykowski (Przewodniczący Sądu), Tomasz Bobrowski, Jacek Chrobaczyński, Jędrzej Chumiński, Jerzy Eisler, Piotr Gontarczyk, Stanisław Handzlik, Dariusz Jarosz, Krzysztof Kiendra, Karol Modzelewski, Marek Pabich, Wojciech Polak tę właśnie propozycję wyłonili spośród trzech projektów ostatecznie dopuszczonych do drugiego etapu konkursu.

B05HjO78u7eiRMDopLa3Y1HsuoiqgiUvgDJyQjvGGXaAZNx2ZJSkxqIW7VZn_muzeum-prl-i-nagroda03.jpg
Os8OP0Z4M0ZjNsb6x5HgiGPBop3ooLLrjAd5VyQpyIXeMdubHkLeaczs9bpK_muzeum-prl-i-nagroda05.jpg

Muzeum PRL-u ma zostać zmodernizowane do 2019 roku. Prace sfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które ma przeznaczyć na ten cel 50 mln zł. Według jurorów konkursu najciekawszy pomysł modernizacji siedziby Muzeum PRL-u przedstawiła pracownia MAE Multimedia Art & Education Sp. z o.o., która otrzymała zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej: projektu architektoniczno-budowlanego, scenariusza wystawy stałej i projektu aranżacji wystawy stałej.

FwcyVDkyTXqTBgaz7XjmSZlfave96uZ5rkevtlhKtBzVTyO0GwtWKEpZqFHF_muzeum-prl-i-nagroda06.jpg
a0soV9T4plW0DdPsyhfHpjzwCZxTsI1c8h4ehrFKjSKf8G1AkZ3knNMYJ4Dh_muzeum-prl-i-nagroda07.jpg

Muzeum PRL-u według MAE Multimedia Art & Education częściowo będzie się mieściło na zewnątrz budynku. Projektanci postanowili rozbudować istniejący gmach od strony południowej oraz pod ziemię, aby nie ingerować w jego elewacje ani w zastany układ wnętrz. Za pomocą niewielkich w gruncie rzeczy ingerencji projektanci wokół budynku chcę wykreować atrakcyjną przestrzeń. Jury doceniło „innowacyjne rozwiązanie polegające na lokalizacji głównej sali ekspozycyjnej po południowej stronie placu pod placem wejściowym oraz pozostawienie bez zmian przestrzeni wewnętrznej budynku, w tym sali kinowej oraz wzbogacenie budynku nowymi formami przestrzennymi, w tym salą wielofunkcyjną i kinem letnim na poziomie dachu”. Sąd konkursowy wysoko ocenił zaproponowane rozwiązania przestrzenne, pozwalające na organizowanie ekspozycji tradycyjnych, plenerowych, pokazów filmowych itp. Takie pomysły mają szansę uczynić z tej placówki miejsce ciekawe dla widzów w każdym wieku.

flmDFilK6bQ0Hpv1rWXZ3aWphJv0cCjhrUio9MzyeuFumjg14xQsEZZp0Tu7_muzeum-prl-i-nagroda08.jpg

Drugą nagrodę w konkursie na projekt Muzeum PRL-u otrzymały Pracownie Konserwacji Zabytków „Arkona” Sp. z o.o., wyróżnienie powędrowało do pracowni Locativo Sp. z o.o.

Źródło informacji: mprl.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

Dom na Kujawach z widokiem na jezioro
Dom na Kujawach z widokiem na jezioro

W sercu Kujawsko-Pomorskiego, nad brzegiem malowniczego jeziora, wznosi się wyjątkowy dom, który sta ...

E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Akustyka w architekturze. III edycja.

Architektura i akustyka to dwie dziedziny nierozerwalnie ze sobą związane. Wraz z nieustannie rosnąc ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera