Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowe Żerniki będą miały kościół

 

Czas czytania: ~5 min


Nowe Żerniki – to przedsięwzięcie zorganizowane wspólnie przez miasto Wrocław, Dolnośląską Okręgową Izbę Architektów RP, przy współpracy wrocławskiego oddziału SARP

 

qTCUqE0ondblMVFuHEOuHYMovZdH5aSg8Oek8HDbbFyjQvtne7jPzC9sDj4r_i-nagroda-adamiczka-consulting.jpg

Fot. I nagroda Adamiczka Consulting

Nowe Żerniki – to przedsięwzięcie zorganizowane wspólnie przez miasto Wrocław, Dolnośląską Okręgową Izbę Architektów RP, przy współpracy wrocławskiego oddziału SARP. Szerokie grono specjalistów – architektów i urbanistów postanowiło na północno-zachodnim krańcu Wrocławia zbudować osiedle z jednej strony nawiązujące do tradycji przedwojennego modernizmu, z drugiej stanowiące wzorzec na przyszłość.

mUAdDet9vYKupbNTWTwtDLEWMl9ZE9hrGNP4KFgCsnw2IWPDCqQWjgfmk7K3_i-nagroda-adamiczka-consulting-2.jpg

Fot. I nagroda Adamiczka Consulting 

vYF9sSb3FrpjAdgmDSQk8Elfl4ggeJOJUum9ExJjduZsN8ze1yghlrbsPLsV_222222222.jpg

Fot. II nagroda Wojciech Iwachów, Katarzyna Raczyńska, Anna Stachi

Nowe Żerniki od początku są projektowane nietypowo. Najpierw architekci opracowali ogólną wizję osiedla, później wstępne koncepcje co do rodzaju zabudowy, jej funkcji i ich rozmieszczenia, a dopiero na końcu zaczęto poszukiwanie form dla kolejnych domów. Bloki w osiedlu budują nie tylko deweloperzy, ale i kooperatywy, a w niektórych domach mają być nie tylko mieszkania, ale i domy seniora i przedszkola. W osiedlu od razu przeznaczono miejsce na targ, na szkołę, a także na kościół.

YBkGBWYhO16UNPYEUbePkv3eHHu1d6TQQB5Ft0Abo9yYb9RP8WXFtphZz4GP_3333333333333.jpg

Fot. II nagroda Wojciech Iwachów, Katarzyna Raczyńska, Anna Stachi

9EItqgq447nLSpz3ZyXeIQBw9ML6cmNxZnIDaASNy4FtgFiTb9gdVSXA4Kf2_4444444.jpg

Fot. III nagroda OVO Grąbczewski Architekci

Kościół na Nowych Żernikach ma być wyjątkowy, organizatorzy rozstrzygniętego właśnie konkursu chcieli poszukać bryły, która przełamie stereotyp o tym, że współczesny budynek sakralny jest albo brzydki i nieprzyjazny wiernym, albo kiczowaty i formalnie wsteczny. To dlatego w zapisach regulaminu konkursu nie było mowy o formie architektury, lecz o tym, by powstała przestrzeń dobra nie tylko do modlitwy, ale i do spotkań, wydarzeń kulturalnych – wszystkich potrzeb kościelnej wspólnoty.

1ZMLEWZiWt4UgosC4EE9FDpWDPLZRyCSdzJjITjDpXTR90fr4sGDF0ipz14v_555555555555.jpg

Fot. III nagroda OVO Grąbczewski Architekci

yhCWwN7LogxMEkmuQFVU7OAwTbOLtGtmwicFqrXGFmScPJtboHi4z6IOe2hA_6666666666.jpg

Fot. III nagroda Witold Sienkiel, Przemysław Drabiński

Na konkurs dotyczący kościoła na Nowych Żernikach nadesłano aż 155 prac. Oceniało je jury, któremu przewodził prof. Konrad Kucza-Kuczyński. W skład sądu konkursowego weszli: prof. Richard England - gość specjalny, sędzia UIA, Malta, Mariusz Ścisło - prezes SARP, Zbigniew Maćków - przewodniczący DSOIA RP, Kurator ESK Wrocław 2016 ds. architektury, jeden z inicjatorów projektu Nowe Żerniki, Marcin Major - SARP O/Wrocław, Maciej Hawrylak - SARP o/Wrocław, sędzia referent, Andrzej Poniewierka - SARP O/ Wrocław. Konsultantem w konkursie był ksiądz Grzegorz Trawka, proboszcz parafii Żerniki. W toku dwudniowych obrad jury jednogłośnie podjęło decyzję o przyznaniu czterech nagród i dwóch wyróżnień w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej kościoła rzymskokatolickiego na osiedlu Europejskiej Stolicy Kultury Nowe Żerniki we Wrocławiu.

C2ah2tbZrqFf6n3gYOHZbXT6XkGlA23GrmuIsIwb9wlX3txGQinD1GYL64cq_77777777777.jpg

Fot. III nagroda Witold Sienkiel, Przemysław Drabiński

YLK7IAM8uVY8yFxuSLOImOGvbWIE54gy5hRbjyWDecnqCLmqyyCE0j2ItbqD_8888888888888.jpg

Fot. wyroznienie Michał Szkudlarski, Biuro Architektoniczne MS, Wentario Pracownia Architektury Andrzej Nowak, Marta Kondziela 

Nowe Żerniki wzbogacą się w kościół, zaprojektowany przez pracownię Adamiczka Consulting z Wrocławia. To zespół w składzie: Jerzy Adamiczka, Bartosz Adamiczka, Tomasz Broma otrzymał pierwszą nagrodę. Oto jak swój wybór uzasadnili jurorzy: „Praca, która doskonale zamyka i podkreśla oś kompozycyjną osiedla, jednocześnie świadomie usuwając się na drugi plan. Ta zasada czytelnie wpisuje się w filozofię Kościoła ubogiego, będącego blisko ludzi. Projekt wyraźnie przyjazny użytkownikowi, nie narzucający się, „zapraszający”. To skromna architektura zaprojektowana z doskonałą jasnością rozwiązań i wyraźnym akcentowanie przestrzennym.
Ogród tworzący tło ołtarza, z możliwością obserwacji zmienności pór roku i upływu czasu, wskazuje wiernym na wagę relacji pomiędzy współczesnym człowiekiem i Naturą. Trafny dobór skali i tekstury użytych materiałów umiejętnie tworzy atmosferę wyciszenia, niezbędną dla przestrzeni sakralnej”.
Drugą nagrodę w konkursie na projekt kościoła dla Nowych Żernik przyznano zespołowi autorskiemu w składzie: Wojciech Iwachów, Międzybórz; Katarzyna Raczyńska, Chełm; Anna Stachi, Dzierżoniów. Tę wizję doceniono za klarowną ideę i odniesienie się architektów do zastanego osiedla, w tym wpisanie bryły w oś kompozycyjną osiedla. Zwrócono uwagę na wyraźne rozdzielenie stref sacrum i profanum, dodatkowo podkreślone różnym rodzajem oświetlenia. W konkursie przyznano dwie trzecie nagrody ex equo. Jedna z nich trafiła do krakowskiego zespołu Witold Sienkiel i Przemysław Drabiński m.in. za nowatorskie potratowanie przestrzeni sakralnej, której elementem uczyniono przestrzeń publiczną. Trzecią nagrodę otrzymała także katowicka pracownia OVO Grąbczewski Architekci Oskar Grąbczewski (zespół w składzie: Barbara Grąbczewska, Oskar Grąbczewski, Marek Grąbczewski, Dobrochna Lata, Marta Lata, Łukasz Lata, Łukasz Migała, Mateusz Pietryga).
Uzasadnienie jury: „Interesująca gra przestrzenna z zsynkopowanymi bryłami tworzy wyrazisty kontrapunkt na zamknięciu osi kompozycyjnej. Jury doceniło rzeźbiarski charakter założenia wpisany w kwartałowy układ osiedla. Racjonalny plan, interesująca gra przestrzeni tworzą mocny akcent w relacji z kontekstem. Stonowane wnętrze z grą światła w strefie ołtarzowej dają pożądany efekt sakralności”.

nxjqqfoynKp8XJ8Kp2UxVGlRJZrmcF2GPf53QSwuTfvPTDCXLIeAlPyr4Bix_9999999999999999.jpg

Fot. wyroznienie Tomasz Berezowski, Dyrda Fikus Architekci

Dwa wyróżnienia za pomysły na kościół dla Nowych Żernik przyznano zespołowi w składzie: Tomasz Berezowski, Katowice; Dyrda Fikus Architekci, Katowice - Tomasz Berezowski, Radosław Fikus za projekt, który jury określiło mianem „wysoko intelektualnego” oraz zespół autorski: Michał Szkudlarski, Biuro Architektoniczne "MS", Opole; Wentario Pracownia Architektury Andrzej Nowak, Opole / Marta Kondziela, Opole za koncepcję budynku otwartego na otoczenie, a zarazem prostego i czytelnego w odbiorze.


Źródło informacji: wroclaw.sarp.org.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura do codziennych zakupów
Architektura do codziennych zakupów

O tym, jak zmienił się w ostatnich latach nasz sposób robienia zakupów powstały już analizy i badani ...

Mieszkanie w wąskiej kamienicy
Mieszkanie w wąskiej kamienicy

W gdańskim programie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych znajduje się 26 budynków. W trzynastu ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera