Nowa biblioteka – nie tylko dla moli książkowych - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowa biblioteka – nie tylko dla moli książkowych

 

Czas czytania: ~3 min


Nowa biblioteka powstanie w Lublińcu w województwie śląskim. A dokładnie będzie to nowa siedziba działającej tu już od dawna Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej.

 

gwip3GrcoChxPCw62Xc1U1V7D1EPimmZX3b4L5t2tvp7XVU2f8w5XXS4AkKQ_happach-biblioteka1.jpg

Nowa biblioteka powstanie w Lublińcu w województwie śląskim. A dokładnie będzie to nowa siedziba działającej tu już od dawna Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej. Pomysł na budowę nowego gmachu dla tej placówki nie jest nowy – Marlena i Marek Happach wizję nowej siedziby biblioteki opracowali już kilka lat temu. Długo poszukiwano sposobu na sfinansowanie inwestycji.

Nowa biblioteka w Lublińcu – to projekt biura H2 Happach Architekci. Współtwórczynią pracowni jest Marlena Happach, która kilka tygodni temu objęła stanowisko Architekta Miasta Warszawy, wcześniej zaś zasiadała we władzach stołecznego oddziału SARP. Zanim architekta zaangażowała się w prace urzędniczą przez lata była współorganizatorką licznych działań, mających na celu edukację architektoniczną wśród mieszkańców miasta, poszerzanie wiedzy o najbliższym otoczeniu, budowanie poczucia lokalnej tożsamości. Wiele z tych projektów realizowała w ramach stowarzyszenia Odblokuj.

MBXlGB0JZt2b2AXaa1nzjO6rd57SGnuOZwCJYqZ6rCkZ2QKD18qX5RXrBlWD_happach-biblioteka2.jpg

Nowa biblioteka w Lublińcu ma być gotowa w listopadzie 2018 roku. Mieszkańcy miasta długo czekali na realizację planu – konkurs na projekt budynku rozstrzygnięto kilka lat temu, wtedy mówiło się, że nowa siedziba będzie gotowa w 2014 lub 2015 roku. Opóźnienie spowodowały m.in. kłopoty z pozyskaniem funduszy na budowę - biblioteka ma kosztować ok. 10 milionów złotych. W maju 2016 roku rozstrzygnięto przetarg na wykonawcę i biblioteka ma w końcu powstać.

Nowa biblioteka stanie w miejscu dawnej koniarni, w obrębie zabudowań folwarcznych, należących historycznie do dóbr zamku rycerskiego w Lublińcu. Ta lokalizacja wpłynęła na formę budynku – architekci zaplanowali obiekt na planie litery „L”, aby jak najlepiej wpisać go w historyczny teren. „Kompozycja nawiązuje do ortogonalnego układu zespołu folwarcznego oraz założenia zamkowego. Budynek swoją północną elewacją domyka układ dziedzińca folwarcznego, natomiast południowa elewacja otwiera się na atrakcyjny i zielony teren nadrzeczny oraz południowe światło” - opisują swoją koncepcję.
Nowa biblioteka będzie miała dwa skrzydła, dwu- i trzykondygnacyjne; to wyższe znajdzie się wzdłuż ulicy, aby podkreślić rangę obiektu, zaznaczyć jego obecność. Magazyny na książki architekci umieścili w części północnej gmachu, czytelnie – w lepiej nasłonecznionej części południowej. Głównym budulcem ma być cegła, wnętrza zaś mają być wykończone za pomocą jasnego, ciepłego drewna, a także płytką klinkierową. W budynku przewidziano wiele dużych przeszkleń. Poza oczywistą funkcją nasłonecznienia mają one otwierać gmach na pobliską dolinę rzeki Lublinicy.
Powstanie nowej biblioteki być może przysłuży się całemu miastu: w dalszej kolejności planowane jest bowiem uporządkowanie sąsiednich terenów oraz rozbudowa nadrzecznego bulwaru tak, aby do biblioteki można było przyjść spacerem nad rzeką.

CRw8c7jSj9mM9fXtWeikkWKVqq3JWEqOjxowCACrAR08YfrmzyRZt6NRi0oA_happach-biblioteka3.jpg

Nowa siedziba miejsko-powiatowej biblioteki publicznej
Lokalizacja: Lubliniec, ul. Sportowa
Inwestor: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Lompy w Lublińcu
Projektanci: H2 Happach Architekci
Wykonawcy: konsorcjum firm: Zakład Produkcyjno-Handlowo-Usługowy Import Eksport Kromar Marian Krotla i Zakład Produkcyjno-Handlowo-Usługowy MAR-bud Joanna Gawlik
Powierzchnia działki: 2953,46 m2
Powierzchnia zabudowy: 1 096 m2
Powierzchnia użytkowa: 2214,54 m2
Kubatura: 12783,02 m3
Planowana realizacja: listopad 2018
Planowany koszt inwestycji: 10 mln zł
Źródło ilustracji: happacharchitekci.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Pawilon wystawowy dla młodych twórców od Architekci Gadomscy
Pawilon wystawowy dla młodych twórców od Architekci Gadomscy

Zespół pracowni Architekci Gadomscy pod kierunkiem Piotra Gadomskiego stworzył dla Państwowego Lice ...

Retencja wody w architekturze
Retencja wody w architekturze

W ostatnich latach podejście do wody opadowej uległo znaczącym zmianom. Jeszcze w latach 90. stawian ...

Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach
Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Bauder, którego tematem będzie prezentacja innowacyj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera