“Ostatni dzwonek” do zgłaszania prac w konkursie architektonicznym o nagrody w wysokości 2 mln dolarów - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


“Ostatni dzwonek” do zgłaszania prac w konkursie architektonicznym o nagrody w wysokości 2 mln dolarów

 

Czas czytania: ~4 min


Termin zgłaszania projektów do V Międzynarodowego Konkursu Architektonicznego LafargeHolcimAwards mija 21 marca 2017 roku.

 

O1eSkAI1zeXrIC6uHvfpsNPDdrtGT4ysyDKzrBe30CZU4Kbw6KkXzBfRWj0V_konkurs.jpg

Termin zgłaszania projektów do V Międzynarodowego Konkursu Architektonicznego LafargeHolcimAwards mija 21 marca 2017 roku. W konkursie promującym zrównoważone budownictwo wyłaniane są najlepsze na świecie, zaawansowane projekty z dziedziny architektury, budownictwa, inżynierii lądowej, urbanistyki, projektowania krajobrazu, a także materiałów, produktów i technologii budowlanych. W ramach kategorii Nowe Pokolenie konkurs nagradza również innowacyjne pomysły młodych profesjonalistów, studentów i absolwentów.

Konkurs LafargeHolcimAwards organizowany raz na 3 lata przez fundację LafargeHolcim Foundation for Sustainable Construction, to jedno z najważniejszych na świecie i najbardziej prestiżowych wydarzeń promujących zrównoważone budownictwo. Pierwszy etap konkursu odbywa się równolegle w pięciu regionach geograficznych. W każdym z nich prace ocenia lokalne jury złożone z niezależnych ekspertów i profesjonalistów o międzynarodowej renomie. Liderami regionalnych jury w aktualnej edycji konkursu są Harry Gugger w regionie: Europa, Ray Cale w regionie: Ameryka Północna, Angelo Bucci w regionie: Ameryka Południowa, NagwaSherif w regionie: Środkowy Wschód i Afryka oraz Donald Bates w regionie: Azja i Pacyfik.

Dwie kategorie – różne wymagania
Do zgłaszania prac w Kategorii Głównej zaproszeni są architekci, planiści, inżynierowie, konstruktorzy i przedsiębiorcy, których projekty odpowiadają na ważne wyzwania współczesności – łączą odpowiedzialność środowiskową, społeczną, kulturową i ekonomiczną z nowoczesnym budownictwem. Projekty zgłaszane w tej kategorii muszą charakteryzować się wysokim prawdopodobieństwem realizacji i zaawansowanym stopniem projektowania. Mogą to być projekty, których realizacja już się rozpoczęła, pod warunkiem, że prace budowlane nie wystartowały wcześniej niż 5 lipca 2016 roku.

Dodatkowo, młodzi profesjonaliści i studenci, którzy nie ukończyli 30 roku życiu, mogą zgłaszać do konkursu wizjonerskie pomysły, odważne idee i innowacyjne rozwiązania bez względu na prawdopodobieństwo ich realizacji. Te prace rozpatrywane są w ramach kategorii specjalnej: Nowe Pokolenie.

Zgłoszenie projektu do udziału w konkursie jest bezpłatne.

Pięć filarów oceny prac
Podczas oceny zgłoszonych prac konkursowych jury zwraca szczególną uwagę na to, czy projekty biorą pod uwagę pięć kluczowych filarów zrównoważonego budownictwa. Nagradzane jest podejście holistyczne uwzględniające innowacyjność, wysokie standardy etyczne, wpływ na środowisko, uniwersalność i rentowność oraz kontekst i walory estetyczne.

Zwycięzcy w regionach kwalifikują się do konkursu globalnego
Zwycięzcy pięciu konkursów regionalnych zostaną wyłonieni i ogłoszeni w drugiej połowie 2017 roku podczas ceremonii w poszczególnych regionach. Zdobywcy nagród głównych w wysokości 100 tysięcy dolarów będą automatycznie nominowani do rywalizacji o nagrodę w wysokości 150 tysięcy dolarów w konkursie globalnym. Laureaci konkursu globalnego zostaną wybrani w 2018 roku.
Łączna pula nagród w V edycji konkursu LafargeHolcimAwards wynosi 2 miliony dolarów.

Pod patronatem SARP
V edycję konkursu LafargeHolcimAwards w Polsce objęło patronatem Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP.

93uQ8RRslw8NhB7X7EyspHEtWny5EwA0M19kUbBJJMnR0w5UwTF0vnewZcWe_lafargeholcimawards-trophies-1jpg.jpg

LafargeHolcim Foundation for Sustainable Construction – organizator międzynarodowego konkursu architektonicznego LafargeHolcimAwards powstała w 2003 roku z inicjatywy światowego lidera w przemyśle materiałów budowlanych, producenta cementu, kruszyw i betonu – firmy LafargeHolcim. Firma realizuje politykę zrównoważonego rozwoju łącząc działalność przemysłową z dbałością o środowisko naturalne, bezpieczeństwo i zdrowie pracowników i lokalnych społeczności. Dzięki inicjatywom takim jak konkurs LafargeHolcimAwards, dyskusyjnym forom akademickim i profesjonalnym publikacjom Fundacja zachęca reprezentantów branży budowlanej na całym świecie do dyskursu na temat zrównoważonego budownictwa.

WSPÓLNIE – Fundacja LafargeHolcim jest koordynatorem konkursu LafargeHolcimAwards i innych inicjatyw promujących ideę zrównoważonego budownictwa w Polsce. Fundacja została założona w kwietniu 2016 roku w ramach Planu Zrównoważonego Rozwoju 2030 – długofalowej strategii LafargeHolcim. Celem firmy jest bycie liderem w zakresie odpowiedzialnego biznesu i wyznaczanie standardów działania odpowiadających na najważniejsze wyzwania współczesnego świata i naszej planety. Fundacja inspiruje i wspiera mieszkańców, organizacje i lokalne władze do podejmowania działań na rzecz zmiany otoczenia na lepsze. Realizuje długofalowe programy, których celem jest wprowadzenie trwałych zmian i dostarczenie wymiernych korzyści dla społeczności.

Użyteczne informacje i linki

• Oficjalna strona internetowa konkursu LafargeHolcimAwards: www.lafargeholcim-awards.org/intro
• Przewodnik “Krok po kroku” – jak zgłosić projekt: www.lafargeholcim-awards.org/guide
• Formularz zgłoszeniowy konkursu:www.lafargeholcim-awards.org/enter
• Lista członków jury: www.lafargeholcim-awards.org/juries
• Pięć filarów zrównoważonego budownictwa, które powinny uwzględniać zgłaszane projekty: www.lafargeholcim-awards.org/target
• Ponad 200 inspirujących przykładów projektów zgłaszanych w minionych edycjach konkursu: www.lafargeholcim-foundation.org/projects
• Strona internetowa WSPÓLNIE – Fundacji LafargeHolcim, koordynatora konkursu LafargeHolcimAwards w Polsce: www.fundacjawspolnie.pl
• StronainternetowafundacjiLafargeHolcim Foundation for Sustainable Construction: www.lafargeholcim-foundation.org
• Kontakt w sprawie konkursu w Polsce: awards.pl@lafargeholcim.com

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

tagi

Domy do 70 m² - wyniki rządowego konkursu architektonicznego
Domy do 70 m² - wyniki rządowego konkursu architektonicznego

Konkurs architektoniczny na projekt jednorodzinnego domu o powierzchni 70 m², który – w założeniach ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera