Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


W cieniu Ptasiego Gniazda

 

Czas czytania: ~4 min


sfEs9spmRQcEoRM7SJ0frIDBUbcd7AG4Ki0AOjc4cnamzt7PDrbhE5RJ0stI_beijing-university-of-technology-gymnasium.jpg
Na potrzeby igrzysk olimpijskich w Pekinie powstało kilkanaście stadionów. Kilka z nich, min. Stadion Narodowy, powszechnie znany jako „Ptasie Gniazdo” czy „Wodny Sześcian”, swoją spektakularnością przyćmiło inne obiekty. Warto jednak przyjrzeć się i tym mniej sławnym. Hala Pekińskiego Uniwersytetu Technologicznego (Beijing University of Technology Gymnasium) to jedyny obiekt olimpijski, jaki powstał w południowo-wschodniej części miasta. Składa się on z dwóch części – większej i mniejszej, połączonych platformą i jest przeznaczony na rozgrywki badmintona i gimnastykę artystyczną. Obiekt mieści dużą arenę, drugą, ogrzewaną halę oraz trybuny na 7,5 tysiąca miejsc. Większa hala przykryta jest zawieszoną kopułą o średnicy 93 m, do której budowy użyto 1,2 tysiąca ton stali. To największa na świecie konstrukcja tego typu. Definiuje ona kształt budynku i jest jego najważniejszym elementem. Stadion został zaprojektowany przez Architectural Design and Research Institute. Cały obiekt ma powierzchnię 24,383 tysiące m². Zastosowano tu ekologiczne rozwiązania, takie jak ogrzewanie geotermalne, chłodzenie przy użyciu wody oraz systemy uzdatniania wody deszczowej. Ma to być bowiem miejsce przyjazne zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska naturalnego. Po zakończeniu igrzysk, obiekt będzie używany jako miejsce treningów narodowej reprezentacji badmintonistów, uniwersyteckie centrum sportu oraz obiekt rekreacyjny dla okolicznych mieszkańców.
LIhggXtLktxZvlwNMPinAljfvMjszck54eLJTfneGKcxoNNUgovq1X2goJEt_china-agricultural-unoveristy-gymnasium.jpg
Kolejnym stadionem jest należąca do Chińskiego Uniwersytetu Rolniczego arena, przeznaczona na zawody zapaśnicze. Obiekt znajduje się na terenie uniwersyteckiego kampusu, ma powierzchnię 24 tysięcy m² i może pomieścić 8,5 tysiąca widzów. Dach stadionu, o kształcie zgeometryzowanej fali, jest pokryty szklanymi panelami, które umożliwiają regulację dostępu naturalnego światła oraz zwiększenie wentylacji, jeśli na macie zapaśniczej jest zbyt gorąco i wilgotno. Po zakończeniu igrzysk obiekt będzie służył jako sala gimnastyczna uniwersytetu.
Funkcję stadionu do gry w tenisa stołowego pełni w czasie olimpiady hala sportowa Uniwersytetu Pekińskiego. To pierwszy stadion zbudowany z myślą o tej dziedzinie sportu, od kiedy została ona włączona w poczet dyscyplin olimpijskich w Seulu w 1988 r. Prostopadłościenna bryła przykryta jest dachem, skomponowanym z dwóch hiperbolicznych powierzchni, między którymi umieszczono świetlik, nawiązujący kształtem do piłki tenisowej. Stadion ma 27 tysięcy m² powierzchni. Główna przestrzeń mieści 8 stołów do gry w tenisa stołowego i widownię na 7,5 tysiąca osób.
Zawodnicy judo i teakwondo, a także paraolimpijczycy, grający w koszykówkę i rugby zmagają się w hali sportowej Pekińskiego Uniwersytetu Naukowo-Technologicznego. Na powierzchni ponad 24,5 tysiąca m² mieści się hala sportowa, basen oraz audytorium na 8 tysięcy osób. Stadion jest wyposażony w nowoczesne technologie, umożliwiające wykorzystanie światła słonecznego, wody opadowej, powietrza i odnawialnych źródeł energii na potrzeby klimatyzacji, ogrzewania i zaopatrzenia budynku w wodę. Najważniejsza część obiektu przykryta jest instalacją 148 rur zawierających światłowody. W ciągu dnia, kiedy mocno świeci słońce, przewody te zmniejszają natężenie światła, wpadającego do środka budynku, by zapewnić komfort trenującym sportowcom. W nocy natomiast przekazują je w kierunku dachu stadionu, dzięki czemu jest on oryginalnie podświetlony. Po igrzyskach stadion będzie pełnił funkcję głównego ośrodka edukacyjnego i sportowo-rekreacyjnego uniwersytetu. Będą się tu także odbywały międzynarodowe rozgrywki sportowe.
S5uF3J3V3SOGLl0OrRCya6MfRhU3r9ufLkuxQmqIY7hpdzakoHnqycQMAL3q_tijanjin-olimpic-center-stadium.jpg
Z myślą o meczach piłki nożnej wybudowano stadion olimpijski Tijanjin. Zaprojektowany przez Beijing Institute of Architectural Design obiekt, dzięki opływowej formie i materiałowi, użytemu do pokrycia dachu, przypomina wielką kroplę wody.
n4yzIZN4enX0L9fMZ8ZoF00TYFa3eEbUv16u8KxNxCzF8V7k98k6WBgT4Guw_shunyi-rowing-canoeing-park.jpg
Na potrzeby olimpiady powstał także Olimpijski Park Wioślarsko-Kajakarski Shunyi. To największy pod względem powierzchni obiekt, zrealizowany na igrzyska w Pekinie. Powierzchnia samego basenu zajmuje ponad 6 milionów m², a otaczające go tereny zielone – prawie drugie tyle. Park może pomieścić 37 tysięcy widzów, z czego zaledwie 10 tysięcy to miejsca stałe. Po zamknięciu olimpiady, Park zostanie przekształcony w atrakcyjne, światowej klasy miejsce sportów wodnych i rekreacji. Będzie też oazą zieleni dla tej części miasta. Na temat architektury stadionów, wzniesionych na 29 olimpiadę, ukazała się już książka – „Olympic Architecture 2008”, wydana przez Chińskie Wydawnictwo Architektoniczne i Prasy Budowlanej (CABP) oraz Birkhaüser. Jej autorem jest Guoxin Ma – architekt z ponad czterdziestoletnim stażem. Uczestniczył min. w projektowaniu pamiątkowej hali Przewodniczącego Mao w Pekinie w 1976 r., Narodowego Centrum Sportów Olimpijskich, również w Pekinie, w 1989 r., nowego terminalu lotniska stolicy Chin w 1999 r., a rok później - koncepcji pomnika poświęconego chińskiemu ruchowi oporu przeciw okupacji Japonii.

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy
Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy

To była już ósma edycja konkursu, w którym nowo powstałe warszawskie budynki rywalizują ze sobą o mi ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera