Niech żyje kontekst! - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Niech żyje kontekst!

 

Czas czytania: ~3 min


qDuMMdMmsEzFRUefvHbICjdm2wczd01nMx083FDdcUoIRYXHq3fZPyc80r2x_big-brother.jpg
Projekt Ordos 100, o którym już pisaliśmy, jest okazją do przyjrzenia się pomysłom młodych architektów na architekturę mieszkaniową. Wolni od ograniczeń formalnych, z wyjątkiem wymogu zaprojektowania willi o powierzchni 1000 m², mogą popuścić wodze fantazji. Co ciekawe, zróżnicowane formy budynków są w większości przypadków efektem transformacji tego samego źródła – lokalnego krajobrazu. Młodzi architekci, starając się wpisać swoje budynki w kontekst otoczenia, odwołują się do jego najbardziej charakterystycznych cech oraz do historii miejsca. Fascynacja surową egzotyką Wewnętrznej Mongolii, czy zapowiedź nowej odsłony architektury kontekstu?
F0T8AoBrsvOk3wq8KemqlJyJN2ZTDZXgHc79AEDqNk9DB2KjEDHoXl9HvSjm_big-brother3.jpg
Inspiracją dla przedstawionego już przez nas projektu hiszpańskiego biura Barozzi-Veiga był skalisty krajobraz i tradycyjne namioty, pod którymi mieszkali mongolscy koczownicy. Dla duńskiego studia JDS była nią pustynia, a szwajcarscy architekci z pracowni Luca Selva Architects poszli jeszcze o krok dalej i za punktem wyjścia dla swojego budynku uczynili mapę regionu.
CWN7VQRcosAbGcj8gnve2awmlkxKdpXF0nYYsu8315v9EiDP1GG1ehN2nb3z_big-brother4.jpg
JDS:
„Dom ma powierzchnię 1000 m² i raczej nadaje się do odwiedzania i organizacji przyjęć niż zamieszkania. Zaprojektowaliśmy go w myśl zasad zbliżonych do Big Brothera, jako miejsce, w którym każdy wszystko i wszystkich widzi i jednocześnie sam jest widziany. Głównym punktem domu będzie atrium, które zostało pomyślane jako miejsce hedonistycznych przyjemności i zabawy. Z niego goście i bywalcy imprez mogą się dostać do pokoi, które znajdują się w segmentach, tworzących pierścień otaczający wewnętrzny dziedziniec. Ułożone jedne na drugich w formę zbliżoną do piramidy, stanowią osłonę atrium – jak ściany igloo i chronią je przed słońcem i wiatrem. Jednocześnie ich układ umożliwia naturalną wentylację zarówno atrium, jaki i poszczególnych pokoi. Wszystkie pokoje otaczające to atrium-panoptikon są wyposażone w prywatne tarasy, będące kontynuacją otaczającej budynek pustyni. Pustynia została również wprowadzona do atrium, gdzie piasek, woda i zieleń tworzą bezpieczną oazę. Rozkład pomieszczeń zapewnia maksymalne otwarcie i „upublicznienie” dwóch najniższych poziomów, podczas gdy najwyższa kondygnacja jest przeznaczona na sypialnie. W ten sposób znajdujące się na szczycie „piramidy” segmenty przekształcone zostały w apartamenty.”

Inny wpisujący się w lokalny krajobraz projekt opracowało szwajcarskie biuro Luca Selva Architects. Przystępując do zadania, architekci zadali sobie pytanie: jak projektować w Chinach? Czy tak jak w Europie, czy raczej szukać specyficznych tematów i rozwiązań? Odpowiadając na nie, postanowili stworzyć nową strategię kształtowania budynku, którego forma zostanie silnie zakorzeniona w konkretnym państwie, regionie i mieście.

Luca Selva Archtects:
„Proces projektowania polegał na transformacji specyficznego krajobrazu w wykres architektoniczny. Małe jeziora i stawy zostały przekształcone w wewnętrzne dziedzińce, wydmy – w przestrzeń zabudowaną, a zróżnicowane ukształtowanie terenu – w piętra i klatki schodowe. W ten sposób powstał projekt willi o specyficznym kształcie i układzie przestrzennym. Nasza willa jest krajobrazem przekształconym w architekturę.

Na pierwszej kondygnacji znajdują się pomieszczenia reprezentacyjne i basen, zajmujący jeden z dziedzińców, których głównym zadaniem jest wprowadzenie do wnętrza budynku delikatnego dziennego światła. Sypialnie znajdują się na drugim poziomie. Konstrukcja budynku wykonana jest z betonu i pokryta szarą cegłą, urozmaiconą akcentami czerwieni.”
Kk11x6koYFe808U90zgGYcTBdNWPKUMy8oWjCjg7guZpuYRAxXaucZiqfqTE_big-brother5.jpg
mi2L9lXGNKPIn0KHcXgBUSLDBEW4cQTEOzFmU9EGVfX5Nn9Ziim2KMPXJ507_big-brother6.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Pawilon wystawowy dla młodych twórców od Architekci Gadomscy
Pawilon wystawowy dla młodych twórców od Architekci Gadomscy

Zespół pracowni Architekci Gadomscy pod kierunkiem Piotra Gadomskiego stworzył dla Państwowego Lice ...

Retencja wody w architekturze
Retencja wody w architekturze

W ostatnich latach podejście do wody opadowej uległo znaczącym zmianom. Jeszcze w latach 90. stawian ...

Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach
Webinarium Bauder: Innowacje Bauder 2021 na każdy dach

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Bauder, którego tematem będzie prezentacja innowacyj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera