Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


W muszli

 

Czas czytania: ~3 min


e1EmLmA24jR3nyYedr0BebK79DHRfqddRvOB9CRrubft3DsJPOA4Iyhvqfp8_nautilus.jpg
Wśród najlepszych, zdaniem jury World Architecture Festival w Barcelonie, domów świata dominują budynki o prostych formach, nawiązujących do estetyki modernizmu. Ale jest wśród nich jeden, który nie przystaje do tego minimalistycznego towarzystwa. Nautilus, zaprojektowany przez Javiera Senosiaina z Senosiain Arquitectos, przypomina raczej dom z bajki niż „normalne” mieszkanie.
BMOLHS0s7G8w5U8cFSvRD1jOS0806v6al29727xahaCr0QGEX1FLVXfcqKeF_nautilus2.jpg
Budynek stoi w Mexico City, na działce, która od północy, południa i wschodu otoczona jest wysokimi blokami i w której sąsiedztwie biegną ruchliwe arterie miejskie. Jedynym wytchnieniem jest widok na zachód, gdzie rozciąga się panorama gór. Klienci – młode małżeństwo z dwójką dzieci, mieszkali wcześniej w konwencjonalnym domu i chcieli, by ich nowe lokum było silniej związane z naturą.
lSCHdiagI1MX4euobUlvZWayWklf5I1P6TEvMZ63ZiKlR9aE6ObwFE4gFCze_nautilus3.jpg
Właścicielka domu, Magalli Mayorga: „Inspiracją dla formy naszego domu była muszla ślimaka – nasz świat również mieści się wewnątrz budynku”. Związek ten został wcielony w życie w bardzo dosłowny sposób – dom ma formę spiralnie zwiniętej muszli morskiego ślimaka – nautilusa. Javier Senosiain, wielbiciel Gaudiego i Franka Lloyda Wrighta, znany jest przede wszystkim jako twórca konstrukcji o falujących, biomorficznych kształtach. Przed Casa Nautilus zrealizował min. dom w kształcie kwiatu, orzeszka ziemnego, węża, rekina i mitologicznego potwora. Wszystkie powstały w Meksyku i wszystkie bardziej przypominają rzeźby, niż architekturę.
ZgJxkSYzuPz1xQF7rnmwfXWmOwcX08xH76q98bvOzs4a6BjuaCHngSjBP0Vj_nautilus4.jpg
Ideę domu-muszli Senosiain wyjaśnia: „Pomysł organicznego mieszkania wynika z chęci stworzenia przestrzeni na miarę człowieka, podobnej zarówno do piersi matki, jak i nory zwierzęcia. W metaforycznym znaczeniu, dom jest jak muszla ślimaka, w której mieszkańcy mogą się schronić jak mięczak i bezpiecznie przemieszczać się od jednego pomieszczenia do drugiego.” Do Casa Nautilus wchodzi się przez drzwi umieszczone w wielkiej ścianie-witrażu. Jest ona odpowiednikiem otworu w muszli, z którego wyłania się głowa i ciało ślimaka. Następnie przed wchodzącym otwiera się wielki, „bulwiasty” salon, wyściełany dywanem cieniolubnych roślin, rozdzielonych ścieżkami. Na tyłach głównego pomieszczenia znajdują się ażurowe drzwi, prowadzące do dwóch niewielkich, przypominających jaskinie, sypialni dzieci. Trzecia – większa – usytuowana jest za nimi i otwiera się na ogród. Komunikacja w „muszli nautilusa” jest płynna i nie napotyka większych przeszkód. Wnętrze praktycznie pozbawione jest podziałów, a na drugą kondygnację prowadzi spiralna klatka schodowa. Zastosowane przez Senosiaina rozwiązanie ma jedną zasadniczą wadę – jest nią zbyt dobra akustyka. Spiralnie ukształtowana muszla świetnie odbija dźwięki, więc nawet cicha rozmowa w kuchni jest słyszana w pokoju telewizyjnym i na odwrót. Jeśli więc mieszkańcy chcą porozmawiać na osobności, muszą zamknąć się w sypialni.
BCMHTeSXT5utnjsJ8fwmNlJmoGDrBjrXoHNGXbELTwwuSxPaYlmrlBkYBI0J_nautilus6.jpg
Biomorficzna forma, choć kojarzy się z delikatną strukturą, jest niezwykle trwała. Niska, żelbetowa, monolityczna konstrukcja jest odporna na trzęsienia ziemi, które co jakiś czas nawiedzają Mexico City – nie pęknie ani się nie pokruszy. Senosian zadbał również, by dom był dostosowany do panujących w mieście warunków klimatycznych. Podczas ulew w sezonie deszczowym, woda trafia do kanałów spiralnie otaczających dach i kieruje się w dół, tworząc w ogrodzie fontannę.
cdYd8Q0oE2d7bYzhybIzdd9L4s0UJyneYGAcnGez8eLCB7LGboVXAmohQ3qM_nautilus7.jpg
IJgiLcSThPUTwe0Qp3UOD4Ka8SxypQSDRSF3PsB4jS52E0YLTtES1SmvlS3Q_nautilus8.jpg
qDeFxVuxUhD9aHl3Dg2wzslQh8a95QmQhvENvrusQcwtWoY2sKkDjenwQLNj_nautilus9.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Polski Cement w Architekturze vol. XXVII - wyniki konkursu architektonicznego
Polski Cement w Architekturze vol. XXVII - wyniki konkursu architektonicznego

Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu ogłosiły wyniki konkursu ...

Drewniany dom na Warmii
Drewniany dom na Warmii

W urokliwej okolicy wsi Cerkiewnik na Warmii wznosi się parterowy dom o powierzchni 75 mkw, który st ...

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.
E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera