Mniej czyli więcej ? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mniej czyli więcej ?

 

Czas czytania: ~2 min


3ctvLmqk7HNMg5ZDB2lyCRMt9Oo7NSjnUZIZTMVvpInbdpYL5ROQCgChqJMm_camp.jpg
Tym razem coś dla miłośników kampingu. Albo idei średniowiecznych wież mieszkalnych. Australijskie biuro Casey Brown zaprojektowało dom, w którym można się poczuć jak na wiecznych wakacjach. Permanent Camping to konstrukcja z prefabrykatów, która została zbudowana na górzystym odludziu w owczej bazie w środkowo-zachodniej Nowej Południowe Walii w Australii. Dom w formie niewielkiej wieży od zeszłego roku stoi na grzbiecie wzgórza, w otoczeniu potężnych granitowych głazów i starych, martwych drzew. Rozciąga się niego widok na setki mil, aż po odległy horyzont.
Qedl3DsONWO6Vn7B16UPmXjKGifDSHCiqAlsYp0TicmZaJO2MkCtPs0cbtrr_camp2.jpg
Casey Brown: „Ten budynek jest spełnieniem marzeń klienta. Komfortowo może w nim mieszkać jedna lub dwie osoby, bo budynek ma niewielką powierzchnię. Jego podstawę stanowi kwadrat o boku 3 metrów. Na zewnątrz dwukondygnacyjna wieża obłożona jest miedzianą okładziną. Płyty dolnej kondygnacji podnoszą się jak skrzydła, tworząc otwarte, zadaszone werandy przy północnej, wschodniej i zachodniej elewacji. Dźwigi, umożliwiające otwieranie dachów, umieszczone są w elewacjach górnej kondygnacji. Przy południowej ścianie umieszczony jest zbiornik magazynujący wodę. Kiedy dom nie jest używany, płyty są zamykane, całkowicie odcinając od świata wnętrze z drewna i szkła. Zapewnia to ochronę przed zniszczeniem w czasie częstych pożarów buszu a także przed intensywnymi opadami. Ze względu na lokalizację na odludziu, dom został złożony z prefabrykowanych elementów, które wyprodukowano w Sydney.
z8rjKMLXcNCExX7LGGVGzUS4zpX11S7OYkCijaDLX2ctl9dPPRVwYMKRaJbW_camp3.jpg
Wewnętrzna struktura budynku, wykonana z prasowanej kory, jest rzemieślniczym dziełem sztuki. W związku z niewielką powierzchnią, w domu znalazły się tylko podstawowe pomieszczenia: sypialnia na piętrze, mała kuchnia i łazienka. Ogrzewanie zapewniają kominki z systemem wolnego spalania drewna. Woda zaś jest zbierana na dachu, skąd jej część trafia od razu do łazienki z WC, a część – do miedzianego zbiornika na zewnątrz. Wnętrze domu jest dobrze izolowane zarówno przed zimnymi wiatrami, jak i ekstremalnie wysokimi temperaturami. Wielowarstwowe ściany są wentylowane z góry i z dołu, co umożliwia swobodny przepływ powietrza.” Minimalizm w czystej postaci – pod względem formy, funkcji i powierzchni domu, a także rozwiązań zapewniających wygodę i bezpieczeństwo – zdobyły uznanie w oczach jury festiwalu architektury w Barcelonie. Budynek znalazł się w ścisłej czołówce obiektów nominowanych do tytułu najlepszego domu roku 2008.
jiLQlolQZVsMp9SfX5UuzNNzvLz20ynCkvVrWhTqOLBNDCXyHfhmLubHdp2d_camp4.jpg
Wal57sIN0TSwocd9PcLSr0HxzzBZ4qlYbV7Os6jwHMO3v6zVEffEyd4fryTb_camp5.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Kompleks Varso czeka na wieżę
Kompleks Varso czeka na wieżę

Varso – to nazwa, w której łączy się kilka nowo powstałych w Warszawie obiektów i przestrzeni. Najwi ...

Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Startuje Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią swój trw ...

Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad
Nowoczesne wnętrza biurowe koncernu Clariant w Łodzi– prezentacja online i wywiad

W historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego w Łodzi powstało nowe biuro szwajcarskiego koncer ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera