Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ekonomiczna ekologia

 

Czas czytania: ~3 min


p3kxos0cI66NRRlbtoa9J1q30SC7PaW6vja9rf0TrN0Q8NIxVEppzdjnTMJh_ss5.JPG
W Polsce bilans energetyczny budynków jest znacznie gorszy niż np. w Niemczech. Poza tym, w znacznej większości przypadków, energia używana w naszych domach pochodzi z nieekologicznych źródeł, przede wszystkim z węgla, oleju opałowego i gazu. Dlatego ważne jest promowanie i wcielanie w życie domów ekologicznych. Jednym z nich mogą być NATURALneDOMy projektowane przez Andrzeja W. Głąba.
QUzaSOlIxSMuvXJaAcWe1bAZuc70tt23L7mSBmyxacZz5cxi6u0BrbHdSgbJ_ss2.jpg
Projekt powstał w 2002 r., a prototypowy dom udało się zrealizować trzy lata później w Gdyni. W 2008 r. powstały dwa takie budynki – w Siemianowicach Śląskich i Chodzieży. Podstawowe rozwiązania są w przypadku wszystkich domów bardzo podobne – NATURALnyDOM to prostopadłościenna, horyzontalna bryła z dwuspadowym dachem i dwukondygnacyjnym ogrodem zimowym, połączonym z kolektorem szklarniowym znajdującym się na szczycie domu. W Siemianowicach Śląskich po raz pierwszy ogród ten zajmuje całą szerokość elewacji. Każdy dom wyposażony jest system ERS czyli Energy Recycling System i ma trzy źródła ciepła – wężownicę (czyli miedzianą rurkę) kolektora szklarniowego, kominek z płaszczem wodnym oraz grzałkę elektryczną i zbiornik służący do magazynowania energii cieplnej. W ściany wbudowane są wężownice połączone z zanurzonym w studni wymiennikiem (urządzeniem służącym do wymiany energii cieplnej pomiędzy dwoma jej nośnikami, czyli substancjami będącymi w stanie ciekłym lub gazowym bez konieczności ich mieszania. Wymiennikami ciepła są chłodnice i nagrzewnice). W zimie służą one do ogrzewania, a latem do chłodzenia domu. „Oddychające” ściany zapewniają z kolei naturalną wentylację.
QVafSHDxhgRVF1UtQ0TXMQcwwNJkEz2JGv9ZXtvjM0aZprqPhEsyPhDb4wuF_siemianowice-3.jpg
Fakt, że trzeba budować domy zużywające jak najmniej jak energii, najlepiej pozyskiwanej ze źródeł ekologicznych, nie ulega wątpliwości. U podstawy idei NATURALnegoDOMU leży jednak przekonanie, że na decyzję o tym, jaki dom zbudować, największy wpływ ma ekonomiczna opłacalność inwestycji – zarówno na etapie budowy, jak i przewidywanych kosztów eksploatacji. Cena i dostępność źródła energii są często dla przyszłych użytkowników ważniejsze od ekologii. Zadaniem architektów jest więc połączenie tych dwóch czynników – dbałości o środowisko naturalne i ekonomii.
d4CjDc7Qi4FQQanCO0XFfh3VqRJ9YxN6h990ZXyHyhRszZaQIXUMv3RZW3PW_siemianowice-4.jpg
W Polsce najtańszymi i najłatwiej dostępnymi źródłami ciepła są węgiel i drewno. Biorąc pod uwagę, że węgiel do ekologicznych nośników energii nie należy, optymalnym rozwiązaniem okazuje się drewno opałowe, czyli biomasa. Autor projektu podkreśla, że wprawdzie w procesie spalania drewna do atmosfery także uwalnia się dwutlenek węgla, ale na miejsce wyciętych drzew sadzi się nowe, które tan gaz wykorzystują w procesie fotosyntezy i przetwarzają na tlen. Zastosowany w NATURALnymDOMU kominek z płaszczem wodnym połączony z buforem ciepła ma nie tylko zapewnić efektywne ogrzewanie całego wnętrza, ale też zminimalizować częstotliwość palenia. Dzięki temu, że straty ciepła są minimalne, temperatura w domu utrzymuje się nawet wtedy, kiedy nie robi się tego przez dwa-trzy dni. Możliwe jest więc znaczne zmniejszenie wydatków. Dodatkowym źródłem energii są promienie słońca. Ze względu na to, że przetworzenie ich na prąd elektryczny jest trudne i kosztowne, wykorzystywane są do ogrzewania wody, którą można przechowywać w specjalnie skonstruowanych zbiornikach.
nnfSs5qXs3T2TdmIcrexvHbzsbSaEIoAMTfPveqAhk8jLjQHDXr4DB0NAGxS_chodziez.jpg
Dzięki tym rozwiązaniom, zużycie energii w NATURALnychDOMach wynosi około 30 kWh/m²a. Jest to dolna granica zapotrzebowania na nią w budynkach uznawanych za energooszczędne. Jednocześnie, jak zapewnia Andrzej Głąb, koszt realizacji jego projektu jest zbliżony do budowy tradycyjnego domu i wynosi około 300 tysięcy złotych. Dzięki wymienionym powyżej rozwiązaniom koszty eksploatacyjne takiego domu mogą wynosić nawet 1000 PLN rocznie. NATURALneDOMy cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Do tej pory powstało ich pięć – w Gdyni, Gliwicach, Bieruniu, Chodzieży i Siemianowicach Śląskich. W fazie realizacji jest kolejnych osiem, a budowa dwudziestu następnych ma ruszyć wiosną tego roku.
wRiNMfeFR5RLCFUSvOx4Jr0vCcK0IPE789W3YYfcD76jAFw0264r5kmhTSI5_chodziez-1.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego
Brick Award 2024 - wyniki konkursu architektonicznego

Przyznawana co dwa lata międzynarodowa nagroda Brick Award zainicjowana została w 2004 roku przez fi ...

Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.
Sarnie Osiedle w Bielsku-Białej. Projekt spod kreski Przemo Łukasika.

Sarnie Osiedle to projekt, który został opracowany przez uznaną pracownię architektoniczną Medusa Gr ...

Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.
Konferencja Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze. III edycja.

Intensywny rozwój miast wywiera coraz silniejszy wpływ na środowisko niezurbanizowane. Jednocześnie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera