Ekonomiczna ekologia - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ekonomiczna ekologia

 

Czas czytania: ~3 min


p3kxos0cI66NRRlbtoa9J1q30SC7PaW6vja9rf0TrN0Q8NIxVEppzdjnTMJh_ss5.JPG
W Polsce bilans energetyczny budynków jest znacznie gorszy niż np. w Niemczech. Poza tym, w znacznej większości przypadków, energia używana w naszych domach pochodzi z nieekologicznych źródeł, przede wszystkim z węgla, oleju opałowego i gazu. Dlatego ważne jest promowanie i wcielanie w życie domów ekologicznych. Jednym z nich mogą być NATURALneDOMy projektowane przez Andrzeja W. Głąba.
QUzaSOlIxSMuvXJaAcWe1bAZuc70tt23L7mSBmyxacZz5cxi6u0BrbHdSgbJ_ss2.jpg
Projekt powstał w 2002 r., a prototypowy dom udało się zrealizować trzy lata później w Gdyni. W 2008 r. powstały dwa takie budynki – w Siemianowicach Śląskich i Chodzieży. Podstawowe rozwiązania są w przypadku wszystkich domów bardzo podobne – NATURALnyDOM to prostopadłościenna, horyzontalna bryła z dwuspadowym dachem i dwukondygnacyjnym ogrodem zimowym, połączonym z kolektorem szklarniowym znajdującym się na szczycie domu. W Siemianowicach Śląskich po raz pierwszy ogród ten zajmuje całą szerokość elewacji. Każdy dom wyposażony jest system ERS czyli Energy Recycling System i ma trzy źródła ciepła – wężownicę (czyli miedzianą rurkę) kolektora szklarniowego, kominek z płaszczem wodnym oraz grzałkę elektryczną i zbiornik służący do magazynowania energii cieplnej. W ściany wbudowane są wężownice połączone z zanurzonym w studni wymiennikiem (urządzeniem służącym do wymiany energii cieplnej pomiędzy dwoma jej nośnikami, czyli substancjami będącymi w stanie ciekłym lub gazowym bez konieczności ich mieszania. Wymiennikami ciepła są chłodnice i nagrzewnice). W zimie służą one do ogrzewania, a latem do chłodzenia domu. „Oddychające” ściany zapewniają z kolei naturalną wentylację.
QVafSHDxhgRVF1UtQ0TXMQcwwNJkEz2JGv9ZXtvjM0aZprqPhEsyPhDb4wuF_siemianowice-3.jpg
Fakt, że trzeba budować domy zużywające jak najmniej jak energii, najlepiej pozyskiwanej ze źródeł ekologicznych, nie ulega wątpliwości. U podstawy idei NATURALnegoDOMU leży jednak przekonanie, że na decyzję o tym, jaki dom zbudować, największy wpływ ma ekonomiczna opłacalność inwestycji – zarówno na etapie budowy, jak i przewidywanych kosztów eksploatacji. Cena i dostępność źródła energii są często dla przyszłych użytkowników ważniejsze od ekologii. Zadaniem architektów jest więc połączenie tych dwóch czynników – dbałości o środowisko naturalne i ekonomii.
d4CjDc7Qi4FQQanCO0XFfh3VqRJ9YxN6h990ZXyHyhRszZaQIXUMv3RZW3PW_siemianowice-4.jpg
W Polsce najtańszymi i najłatwiej dostępnymi źródłami ciepła są węgiel i drewno. Biorąc pod uwagę, że węgiel do ekologicznych nośników energii nie należy, optymalnym rozwiązaniem okazuje się drewno opałowe, czyli biomasa. Autor projektu podkreśla, że wprawdzie w procesie spalania drewna do atmosfery także uwalnia się dwutlenek węgla, ale na miejsce wyciętych drzew sadzi się nowe, które tan gaz wykorzystują w procesie fotosyntezy i przetwarzają na tlen. Zastosowany w NATURALnymDOMU kominek z płaszczem wodnym połączony z buforem ciepła ma nie tylko zapewnić efektywne ogrzewanie całego wnętrza, ale też zminimalizować częstotliwość palenia. Dzięki temu, że straty ciepła są minimalne, temperatura w domu utrzymuje się nawet wtedy, kiedy nie robi się tego przez dwa-trzy dni. Możliwe jest więc znaczne zmniejszenie wydatków. Dodatkowym źródłem energii są promienie słońca. Ze względu na to, że przetworzenie ich na prąd elektryczny jest trudne i kosztowne, wykorzystywane są do ogrzewania wody, którą można przechowywać w specjalnie skonstruowanych zbiornikach.
nnfSs5qXs3T2TdmIcrexvHbzsbSaEIoAMTfPveqAhk8jLjQHDXr4DB0NAGxS_chodziez.jpg
Dzięki tym rozwiązaniom, zużycie energii w NATURALnychDOMach wynosi około 30 kWh/m²a. Jest to dolna granica zapotrzebowania na nią w budynkach uznawanych za energooszczędne. Jednocześnie, jak zapewnia Andrzej Głąb, koszt realizacji jego projektu jest zbliżony do budowy tradycyjnego domu i wynosi około 300 tysięcy złotych. Dzięki wymienionym powyżej rozwiązaniom koszty eksploatacyjne takiego domu mogą wynosić nawet 1000 PLN rocznie. NATURALneDOMy cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Do tej pory powstało ich pięć – w Gdyni, Gliwicach, Bieruniu, Chodzieży i Siemianowicach Śląskich. W fazie realizacji jest kolejnych osiem, a budowa dwudziestu następnych ma ruszyć wiosną tego roku.
wRiNMfeFR5RLCFUSvOx4Jr0vCcK0IPE789W3YYfcD76jAFw0264r5kmhTSI5_chodziez-1.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Restauracja z luksferów w Tajlandii
Restauracja z luksferów w Tajlandii

W tajskiej wiosce Banu Run położonej nieopodal miasta Ayutthaya zrealizowano osobliwy projekt o nazw ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera