Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


W cieniu konfliktu

 

Czas czytania: ~3 min


qFasf7vJBJA6lf3KGPqWhODgpbIFfiOnbaqCGxwkFd3cGf5Sfe4H9Z3aQSPu_gazprom-tower.jpg
W cieniu konfliktu gazowego rosyjski gigant naftowy buduje sobie w Petersburgu nową siedzibę główną – „sięgający nieba” wieżowiec za 60 bilionów rubli. Trudno się więc dziwić, że cena gazu rośnie…
6g2uBSHCh4CzLSYFA02UBLIwyMsHcG1nVvlBHwnoBwiPo2HuKL8cLeaJ5f9S_gazprom-tower1.jpg
Projekt Gazprom Tower, zwanej inaczej Okhta Centre został wybrany w grudniu 2006 r. w drodze publicznego głosowania. Zebrani na naradzie mieszkańcy Petersburga mieli zdecydować, którą z przedstawionych koncepcji budynku chcieliby zmaterializować w swoim mieście. W ostatnim etapie konkursu zmierzyło się sześć zagranicznych pracowni. Oczywiście, same sławy – OMA, Jean Nouvel, Daniel Libeskind, Harzog & de Meuron, Massimiliano Fuksas i RMJM Architects. Publiczności najbardziej przypadła do gustu propozycja ostatniej pracowni, tuż za nią uplasował się projekt Libeskinda, a na trzecim miejscu – Jeana Nouvela. Trudno jednak z pełnym przekonaniem uznać ten vox populi za reprezentatywny dla opinii wszystkich mieszkańców – w głosowaniu wzięło udział około 3 tysiące osób z pięciomilionowej populacji Petersburga. Szybko okazało się, że realizacja wybranego projektu ma więcej przeciwników, niż zwolenników. Do tych pierwszych należy min, UNESCO, na którego liście dziedzictwa kulturowego znajduje się historyczne centrum Petersburga. Przeciwnicy budowy Okhta Centre zarzucają RMJM niedostosowanie projektu do skali zabudowy miasta – strzelista wieża siedziby Gazpromu zdominuje zabytkowe centrum o niskiej zabudowie i spowoduje dezintegrację tkanki miejskiej.

Te argumenty nie były jednak w stanie zmienić planów inwestorów – Gazpromu i władz miejskich, zwłaszcza, że budynek będzie nie tylko siedzibą firmy, ale też polityczną manifestacją pozycji Rosji. Poza tym, nie ma przeciwwskazań prawnych – działka, na której ma powstać obiekt, znajduje się poza ternem, którym opiekuje się UNESCO. W listopadzie ubiegłego roku wydawało się jednak, że przeciwnikom Okhta Centre z pomocą przyszedł światowy kryzys finansowy – gubernator Petersburga, Valentina Matwijenko – ogłosiła, że miasto wycofuje się ze współfinansowania inwestycji. W 2009 r. miało wyłożyć na ten cel prawie 30 bilionów rubli, czyli niemal połowę niezbędnych funduszy. Resztę dokładał Gazprom. Z powodu zagrożenia zapaścią gospodarczą, władze miasta zmieniły budżet, usuwając z niego kosztowną budowę. Ale Gazprom kryzysu się nie boi i nie ma zamiaru rezygnować z nowej, imponującej siedziby – zarząd koncernu zapowiedział, że sfinansuje on całą inwestycję. Wieżowiec ma powstać do 2016 roku.
fzJzHRQXNn7o77Hq9D5VPmYDmZugkZuau39HcBDPRsWFJaOFbid72H2moTHs_gazprom-tower2.jpg
396-metrowy wieżowiec stanie w centrum miasta, na brzegu Newy. Przeznaczono pod niego 77-hektarową działkę, na której w drugiej połowie XVII wieku znajdował się szwedzki fort, zbudowany na rzucie pięcioramiennej gwiazdy. Architekci z RMJM odwołali się do historii miejsca, powtarzając ten rzut w zaprojektowanym przez siebie budynku. Gazprom Tower będzie się składała z pięciu pionowych bloków zaaranżowanych wokół centralnego rdzenia, zwężających się i skręcających ku górze jak w choinkowym szpicu. Przestrzeń między poszczególnymi „skrzydłami” wypełnią atria z ogrodami. Ważnym źródłem inspiracji była dla architektów rzeka, nad którą stanie wieżowiec. To właśnie jej energia, zmienna natura i refleksy, jakie tworzy na niej światło, leżą u podstawy skręconej bryły o szklanej, lśniącej powierzchni. Ważnym aspektem projektu są rozwiązania ekologiczne, zwłaszcza służące ograniczeniu zużycia energii elektrycznej – podwójna, szklana powłoka budynku ma zminimalizować utratę ciepła w ekstremalnym klimacie Rosji i pozwolić na maksymalne wykorzystanie światła dziennego. Przynajmniej na tym polu nie wzbudza kontrowersji.
5PV9iywvXAvUVp4u2UkL8GH8XXDEYN9URh65aT4XKOw37vbsmqjLtQLxRXqT_gazprom-tower3.jpg
6BEzww7hrsS9OlBG7rZC7Ad4jfOd4S5U0ugFQAes2rrMn6DY9EkOHb2bZ62m_gazprom-tower4.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Nowoczesna nadbudowa
Nowoczesna nadbudowa

Nadbudowa kamienicy przy ulicy Kościuszki 22 w Krakowie ma połączyć w sobie „dwa odmienne charaktery ...

Wieża ciśnień w Zabrzu zmodernizowana
Wieża ciśnień w Zabrzu zmodernizowana

Wieża ciśnień w Zabrzu zmodernizowana i rozbudowana w oparciu o projekt pracowni Team s.c. została p ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera