Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Karuzela w garderobie

 

Czas czytania: ~2 min


GQsqUpEQk6KdYzfwKNG3fww3jA5SdcpmZ0LA5IaXTz3xrmnH917c37NuRb1Q_merrygoround.jpg
Wśród finalistów tegorocznego konkursu Great Indoor Award, organizowanego co dwa lata przez Centrum Kultury Współczesnej w Maastricht w Holandii, znalazły się zarówno kompleksowe projekty dla wnętrz całych budynków, jak i interwencje o znacznie mniejszej skali. Jedną z ciekawszych realizacji należących do tej drugiej grupy jest strefa wejściowa Muzeum Boijmansa van Beuningena w Rotterdamie.

Projekt jest wspólnym dziełem zespołu holenderskich designerów: Studio Wieki Somers, Bertjan Pot, Frank Bruggeman, Simon Heijdens, Ted Noten i Studio Makkink & Bey występujących pod wspólną nazwą Haunting Dogs Full of Grace.

Najbardziej charakterystycznym elementem wnętrza jest muzealna garderoba, ochrzczona nazwą „Merry-go-round”. Zaprojektowana przez Studio Wieke Somers konstrukcja bazuje na prostym mechanizmie – zwiedzający wieszają swoje płaszcze na wieszakach, które są zamocowane do linek zwisających z obręczy znajdujących się pod sufitem holu. Następnie wieszaki są podciągane, specjalny mechanizm blokuje linki i w efekcie okrycia swobodnie wiszą w powietrzu.

Studio Wieke Somers:
„Garderoba Merry-go-round to balet płaszczy o palecie kolorów zdeterminowanej przez porę roku. Do skonstruowania tego prostego w obsłudze mechanizmu-karuzeli posłużyły plastikowe obręcze, węże strażackie, metalowe ciężarki oraz białe i czerwone sznurki. Inspiracją były dla nas szatnie w kopalniach, gdzie podobny system stosuje się ze względu na bardzo ograniczoną ilość miejsca. Powtórzony w muzeum, pozwolił zyskać dodatkową przestrzeń wokół szatni. Pozostałe rzeczy należące do gości, np. torby, plecaki, umieszczane są w transparentnej kolumnie-gablocie, jakby były dziełami sztuki. Garderoba nieustannie zmienia swój wygląd i kolory, jest całkowicie kształtowana przez zwiedzających”.

Zrealizowany w 2008 r. projekt już zyskał wielkie uznanie – w październiku tego roku otrzymał Golden Eye, czyli główną nagrodę przyznawaną w ramach konkursu Dutch Design Award 2009 dla najlepszego projektu w Holandii. Konkursowe jury uznało wówczas, że w swojej prostocie jest to obiekt tak charakterystyczny, że zwiedzanie muzeum zaczyna się już w momentu przekroczenia jego progu. W tym przypadku bowiem sama garderoba jest dziełem sztuki, a używający jej ludzie stają się jego współautorami.

Fot: Elian Somers
5lwFgifQqN6dF5l2IJ1riKVfmkVtMRVCngCgilpLcYt7TqiA9S8DZfrR4ksV_merrygoround-2.jpg
Zobacz film
pLzrkEfAozXsneBIdgBGRKAWTwnFdLVhy7QXbVnIgJack81ej1qoeHtiRARv_merrygoround-4.jpg
ApVVxpGisjtOQV9uU6qnlJcY5HSsZ5CGVj1pTcsIshdNtAIjlLcMMHD0paZG_merrygoround-5.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Biblioteka w górach
Biblioteka w górach

Wkrótce minie rok od otwarcia biblioteki w miejscowości Przysietnica. To filia Powiatowej i Miejsko- ...

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi
Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 w Orientarium ZOO w Łodzi

Po pandemicznej izolacji wracamy do rzeczywistości i zapraszamy na uroczystość rozstrzygnięcia nasze ...

Prefabrykacja w architekturze. II edycja.
Prefabrykacja w architekturze. II edycja.

Współczesne budownictwo prefabrykowane różni się od tego z czasów PRL-u. Pozwala ono na optymalizacj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera