Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Symbol w płynie

 

Czas czytania: ~2 min


6GRhXp4AplHKKipSgF0hjQzCUCQcZ9pFlVihTvxa6XsFGOujQUgovfjNRCBV_rolex-learning-center.jpg
Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) w Szwajcarii to jedna z wiodących na świecie uczelni technologicznych, znana z innowacyjnego podejścia do sposobu prowadzenia badań i nowatorskich metod nauczania. W europejskich rankingach wspólnie z Cambridge plasuje się na pierwszym miejscu wśród uczelni specjalizujących się w dziedzinie technologii inżynieryjnych i nauk komputerowych. Teraz EPFL może się pochwalić nie tylko nowatorskim programem, ale i równie nowatorską architekturą.
FZ2DobEdlXhEciA6d4GDbFsAfBHcSiV2H1aekTWwvXD8eZxtM5k2hQdeAJhM_rolex-learning-center-2.jpg
Rolex Learning Center – nowe centrum studenckie przy EPFL – zostało otwarte 22 lutego 2010 r. Zaprojektowany przez japońską pracownię SANAA budynek stanął na terenie kampusu naukowego i technologicznego uczelni, skąd roztacza się widok na Jezioro Genewskie i Alpy. Nowy obiekt wyróżnia się niezwykłą formą, która – w zamierzeniu autorów – eksploruje relacje między organiczną formą w architekturze i ludzkim życiem. Podczas gdy jego rzut jest regularnym prostokątem, bryła budynku tworzy kształtowaną miękkimi liniami, falującą i podziurawioną „kraterami” strukturę, która determinuje charakter przestrzeni wewnętrznej.

Zaprojektowany przez SANAA budynek stał się nową ikoną kampusu EPFL, z którego korzysta obecnie 4 tysiące naukowców i około 7 tysięcy studentów. Patrick Aebischner, prezydent EPFL: „Rolex Learning Center podkreśla rangę naszego uniwersytetu jako miejsca, w którym przekraczane są tradycyjne granice między dyscyplinami naukowymi i w którym matematycy i inżynierowie spotykają się z mikotechnologami i neurologami, żeby wspólnie pracować nad zaawansowanymi rozwiązaniami podnoszącymi jakość życia”.

SANAA: „Rolex Learning Center funkcjonuje jako laboratorium naukowe, biblioteka z około 500 tysiącami książek oraz międzynarodowy ośrodek kulturalny dla EPFL, otwarty zarówno dla studentów, jak i publiczności. Zajmujący 20 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni obiekt tworzy siatka płynnie przenikających się funkcji – bibliotek, centrów informacyjnych, przestrzeni socjalnych, miejsca do nauki, restauracji, kawiarni i przestrzeni zewnętrznej. To niezwykle innowacyjny budynek z delikatnymi nachyleniami i wypiętrzeniami otaczającymi wewnętrzne patia i niemal niewidocznymi podporami wspierającymi pofalowaną powierzchnię dachu. Jego budowa wymagała zastosowania zupełnie nowych metod konstrukcji”.

Rolex Learning Center zostało sfinansowane przez rząd Szwajcarii i największe szwajcarskie firmy. Udział Rolexa w tym przedsięwzięciu jest owocem długotrwałej współpracy firmy z EPFL w badaniach nad materiałami i mikrotechnologiami dla produkcji zegarków, a także tradycji wspierania przez nią sztuki, kultury i nauki poprzez szereg nagród: Rolex Awards for Enterprise, Rolex Mentor i Protégé Arts Initiative. Innymi firmami, które uczestniczyły w tym przedsięwzięciu, były Logitech, Losinger, Credit Suisse, Nestlé, Novartis i SICPA.

Zobacz film
9I6RjHLPE9iJPKIYZkyIz6pxM0VWPgjL9IAuyzYbYv5fAkyK5kBfHNrQknRC_rolex-learning-center-3.jpg
jQsu56G3yZJxtdTd9cCbwpkqTkniChN37AWSvZCu6axB560UsMGTSEY8JGIf_rolex-learning-center-4.jpg
taGIkAMH6RG5BWXLFZrsbc1ASog1i7RcKt688LYdDIh8Xm1nC6mk8gHQNZkw_rolex-learning-center-5.jpg
xoztSvFddlB4cTojW3EqnC2LH2X5VChYnJ5mH5JhFUmj7pPxZC2My9OZU8we_rolex-learning-center-6.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Znamy zdobywców Nagrody Architektonicznej Prezydenta m. st. Warszawy
Znamy zdobywców Nagrody Architektonicznej Prezydenta m. st. Warszawy

12 grudnia wieczorem, podczas uroczystej gali w Teatrze Studio ogłoszono laureatów corocznego konkur ...

Pracownia SLAS wygrywa konkurs architektoniczny
Pracownia SLAS wygrywa konkurs architektoniczny

Pracownia SLAS zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt nowego gmachu Akade ...

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2019 - czekamy na zgłoszenia realizacji

Przed nami dwunasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL, którego celem jest wspólne architekto ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera