Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Symbol w płynie

 

Czas czytania: ~2 min


6GRhXp4AplHKKipSgF0hjQzCUCQcZ9pFlVihTvxa6XsFGOujQUgovfjNRCBV_rolex-learning-center.jpg
Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) w Szwajcarii to jedna z wiodących na świecie uczelni technologicznych, znana z innowacyjnego podejścia do sposobu prowadzenia badań i nowatorskich metod nauczania. W europejskich rankingach wspólnie z Cambridge plasuje się na pierwszym miejscu wśród uczelni specjalizujących się w dziedzinie technologii inżynieryjnych i nauk komputerowych. Teraz EPFL może się pochwalić nie tylko nowatorskim programem, ale i równie nowatorską architekturą.
FZ2DobEdlXhEciA6d4GDbFsAfBHcSiV2H1aekTWwvXD8eZxtM5k2hQdeAJhM_rolex-learning-center-2.jpg
Rolex Learning Center – nowe centrum studenckie przy EPFL – zostało otwarte 22 lutego 2010 r. Zaprojektowany przez japońską pracownię SANAA budynek stanął na terenie kampusu naukowego i technologicznego uczelni, skąd roztacza się widok na Jezioro Genewskie i Alpy. Nowy obiekt wyróżnia się niezwykłą formą, która – w zamierzeniu autorów – eksploruje relacje między organiczną formą w architekturze i ludzkim życiem. Podczas gdy jego rzut jest regularnym prostokątem, bryła budynku tworzy kształtowaną miękkimi liniami, falującą i podziurawioną „kraterami” strukturę, która determinuje charakter przestrzeni wewnętrznej.

Zaprojektowany przez SANAA budynek stał się nową ikoną kampusu EPFL, z którego korzysta obecnie 4 tysiące naukowców i około 7 tysięcy studentów. Patrick Aebischner, prezydent EPFL: „Rolex Learning Center podkreśla rangę naszego uniwersytetu jako miejsca, w którym przekraczane są tradycyjne granice między dyscyplinami naukowymi i w którym matematycy i inżynierowie spotykają się z mikotechnologami i neurologami, żeby wspólnie pracować nad zaawansowanymi rozwiązaniami podnoszącymi jakość życia”.

SANAA: „Rolex Learning Center funkcjonuje jako laboratorium naukowe, biblioteka z około 500 tysiącami książek oraz międzynarodowy ośrodek kulturalny dla EPFL, otwarty zarówno dla studentów, jak i publiczności. Zajmujący 20 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni obiekt tworzy siatka płynnie przenikających się funkcji – bibliotek, centrów informacyjnych, przestrzeni socjalnych, miejsca do nauki, restauracji, kawiarni i przestrzeni zewnętrznej. To niezwykle innowacyjny budynek z delikatnymi nachyleniami i wypiętrzeniami otaczającymi wewnętrzne patia i niemal niewidocznymi podporami wspierającymi pofalowaną powierzchnię dachu. Jego budowa wymagała zastosowania zupełnie nowych metod konstrukcji”.

Rolex Learning Center zostało sfinansowane przez rząd Szwajcarii i największe szwajcarskie firmy. Udział Rolexa w tym przedsięwzięciu jest owocem długotrwałej współpracy firmy z EPFL w badaniach nad materiałami i mikrotechnologiami dla produkcji zegarków, a także tradycji wspierania przez nią sztuki, kultury i nauki poprzez szereg nagród: Rolex Awards for Enterprise, Rolex Mentor i Protégé Arts Initiative. Innymi firmami, które uczestniczyły w tym przedsięwzięciu, były Logitech, Losinger, Credit Suisse, Nestlé, Novartis i SICPA.

Zobacz film
9I6RjHLPE9iJPKIYZkyIz6pxM0VWPgjL9IAuyzYbYv5fAkyK5kBfHNrQknRC_rolex-learning-center-3.jpg
jQsu56G3yZJxtdTd9cCbwpkqTkniChN37AWSvZCu6axB560UsMGTSEY8JGIf_rolex-learning-center-4.jpg
taGIkAMH6RG5BWXLFZrsbc1ASog1i7RcKt688LYdDIh8Xm1nC6mk8gHQNZkw_rolex-learning-center-5.jpg
xoztSvFddlB4cTojW3EqnC2LH2X5VChYnJ5mH5JhFUmj7pPxZC2My9OZU8we_rolex-learning-center-6.jpg

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Wieża ciśnień w Zabrzu zmodernizowana
Wieża ciśnień w Zabrzu zmodernizowana

Wieża ciśnień w Zabrzu zmodernizowana i rozbudowana w oparciu o projekt pracowni Team s.c. została p ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

Architektura o niskim śladzie węglowym
Architektura o niskim śladzie węglowym

Kompleksowość działania branży architektonicznej i budowlanej sprawia, że nie jest łatwo mierzyć jej ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera